POPRAD 9. apríla (SITA) – Kvalita vody z domových studní a vlastných zdrojov pitnej vody pod Tatrami je dobrá. Potvrdzujú to výsledky bezplatnej analýzy obsahu dusičnanov, ktorú pre obyvateľov podtatranského regiónu pripravila Správa Povodia Dunajca a Popradu pri príležitosti Svetového dňa vody.
Až na pár výnimiek, spĺňa väčšina vzoriek vody limity pre pitnú vodu. O bezplatnú analýzu vody prejavilo záujem vyše 100 obyvateľov z okresu Poprad. Podobne sú na tom aj okresy Stará Ľubovňa a Kežmarok. Norma pripúšťa pre pitnú vodu obsah dusičnanov do 50 mg/l a pre dojčatá 15 mg/l. Prinesené vzorky z podtatranského regiónu sa pohybujú v rámci tejto normy. „Počas tých období, čo tu chodievame, je tu dobrá voda,“ povedala laborantka Povodia Bodrogu a Hornádu Veronika Maliarová. Vodohospodári robili rozbory vody pre individuálne vodné zdroje, pretože kvalita vody z centrálnych vodovodov je pravidelne monitorovaná.
Horšia kvalita vôd, s vysokým obsahom dusičnanov, je podľa Maliarovej napríklad v oblasti Trebišova a Kráľovského Chlmca, kde je viac rozvinuté poľnohospodárstvo. Koncentrácia dusičnanov v domových studniach tam dosahuje aj 200 až 300 mg/l. Naopak, v povodí Popradu už dlhé roky zaznamenávajú vodohospodári dobré výsledky. „Je to tu čisté,“ dodala Maliarová.
Dobré výsledky analýzy vyplýva podľa riaditeľa Správy Povodia Dunajca a Popradu Antona Baláža aj z toho, že v podtatranskom regióne je veľa čistých povrchových zdrojov vody. Kvalita vôd v regióne súvisí aj s nízkou hustotou aglomerácií. Významný vplyv na kvalitu vôd v podtatranskom regióne má aj obmedzenie a zastavenie výroby, ktorá v minulosti znečisťovala najmä hlavný tok rieky Poprad. Ďalšie zlepšenie kvality vôd v rieke Poprad prinieslo spustenie novej čistiarne odpadových vôd v Poprade-Matejovciach, ktorá vyriešila čistenie odpadových vôd zo samotného mesta Poprad. Na novú čistiareň sa postupne napájajú aj ďalšie obce z podtatranského regiónu.