SME

Lisabonská zmluva dopĺňa základné dokumenty Európskej únie

Lisabon/Bratislava 10. apríla (TASR) - Za prítomnosti najvyšších politických predstaviteľov EÚ bola 13. decembra 2007 v Lisabone podpísaná takzvaná reformná ...

Lisabon/Bratislava 10. apríla (TASR) - Za prítomnosti najvyšších politických predstaviteľov EÚ bola 13. decembra 2007 v Lisabone podpísaná takzvaná reformná zmluva Európskej únie (nahradila pôvodnú nefunkčnú Európsku ústavu, ktorá nebola ratifikovaná dvomi krajinami). Za Slovensko dokument podpísal predseda vlády Robert Fico.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dokument sa podľa miesta podpisu nazýva Lisabonská zmluva. Menia a dopĺňajú sa ňou základné dokumenty EÚ Zmluva o Európskej únii a Zmluva o založení Európskeho spoločenstva.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ju ratifikuje všetkých 27 štátov, vstúpi do platnosti v roku 2009. Poslanci Národnej rady SR budú hlasovať o Lisabonskej zmluve dnes o 17.00 h.

Prehľad základných bodov novej zmluvy:

NÁZOV, SYMBOLY

Nová zmluva zachováva veľkú časť euroústavy, upúšťa však od tohto označenia. Takisto sa vypúšťa zmienka o symboloch EÚ, ako je vlajka či hymna. Na týchto požiadavkách trvalo viacero členských krajín, ktoré tvrdili, že v opačnom prípade by mala EÚ imidž superštátu.

INŠTITÚCIE

Vznikne nový post šéfa Európskej rady, ktorého si zvolia európski lídri na obdobie 2,5 roka s možnosťou obnovenia mandátu na jedno ďalšie funkčné obdobie. Nahradí sa tým terajší postup, keď každého pol roka predsedá Európskej rade iný politik.

Prestane platiť princíp, podľa ktorého má každá krajina v Európskej komisii jedného komisára. Dôjde teda k redukcii počtu členov, pričom vyberať sa bude na základe rotačného systému.

SkryťVypnúť reklamu

Európsky parlament sa bude môcť viac zapájať do procesu spolurozhodovania pri schvaľovaní európskych zákonov. Europarlament bude mať od roku 2009 namiesto terajších 785 len 750 kresiel plus kreslo predsedu.

Vytvára sa nový post šéfa európskej diplomacie, ktorý sa však z rovnakých dôvodov ako v prípade symbolov nebude volať minister, ale vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné otázky a bezpečnostnú politiku. Tento post obsadí Javier Solana, ktorý sa zároveň stane podpredsedom Európskej komisie. Do jeho kompetencií bude spadať aj rezort, ktorý v súčasnosti riadi komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová.

PROCES ROZHODOVANIA

Do roku 2014 bude platiť terajší systém rozdelenia hlasov podľa dohody z Nice, potom až do roku 2017 bude prechodné obdobie, v ktorom bude možné požiadať o pokračovanie pravidiel z Nice a následne sa prejde na systém dvojitej väčšiny predpokladaný euroústavou. To znamená, že každý štát bude mať jeden hlas a rozhodnutia sa budú prijímať so súhlasom najmenej 55 percent členských štátov únie, ktoré zároveň tvoria najmenej 65 percent populácie EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Poľsko si presadilo možnosť aplikácie tzv. ioanninského kompromisu, ktorý však nebude súčasťou zmluvy, ale zmieňuje sa o ňom protokol. Tento mechanizmus umožňuje krajinám, ktoré nemôžu dať dokopy blokujúcu menšinu, presadiť dočasný odklad rozhodnutia, pričom sa medzitým vyvíjajú snahy o nájdenie uspokojivého riešenia.

Nová zmluva rozšíri zoznam oblastí, kde sa prijímajú rozhodnutia kvalifikovanou väčšinou namiesto jednohlasného princípu, čím by sa mal zjednodušiť proces rozhodovania. Vzhľadom na to, že únia má 27 členov, je totiž často problematické dospieť k jednomyseľnému rozhodnutiu. V zahraničnej a bezpečnostnej politike sa uchováva jednohlasnosť. Británia si vybojovala výnimku, na základe ktorej sa bude môcť rozhodnúť, v akých otázkach z oblasti spravodlivosti a vnútra zostane mimo rozhodovania na európskej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

POSTAVENIE NÁRODNÝCH PARLAMENTOV

Na základe dohody dôjde k posilneniu pozície národných parlamentov.

PRENOS KOMPETENCIÍ

Bude platiť princíp spätného prenosu kompetencií, čo znamená možnosť presúvať právomoci nielen z národnej na úniovú úroveň, ale aj z Bruselu naspäť na národné orgány.

Do Lisabonskej zmluvy je včlenená Charta základných práv EÚ, podpísaná 11. decembra 2007 na pôde Európskeho parlamentu. Charta základných práv Európskej únie, ktorá po prvý raz jasne stanovila základné práva občanov EÚ, bola podpísaná a vyhlásená v roku 2000 ako príloha k Zmluve z Nice, nestala sa však právne záväznou. Európsky parlament trval na jej začlenení do navrhovanej Ústavy EÚ, čím by nadobudla plnú právnu účinnosť, čo sa však vzhľadom na zamietnutie textu euroústavy vo francúzskom a holandskom referende nestalo. Obrat priniesol až nový návrh reformnej zmluvy EÚ, ktorý konečne právne záväzný status Charty základných práv potvrdil, hoci nezmenil skutočnosť, že Charta nebude súčasťou samotného textu Zmluvy. Reformná zmluva bola slávnostne podpísaná 13. decembra 2007 v Lisabone.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je obsahom Charty základných práv

Medzi základné práva všetkých občanov Európskej únie patrí najmä právo na život a právo na nedotknuteľnosť ľudskej osobnosti. Charta ďalej priznáva občanom právo na slobodu a bezpečnosť, právo na ochranu osobných údajov, právo uzavrieť manželstvo, právo na vzdelanie, právo slobodnej voľby povolania, právo na vlastníctvo a právo na azyl.

K základným slobodám, ktoré Charta zaručuje, patrí predovšetkým sloboda myslenia, svedomia a náboženského vyznania, sloboda prejavu a informácií, sloboda zhromažďovania, sloboda umenia a vied a sloboda podnikania. Odmieta pritom trest smrti na území celej EÚ, zakazuje akúkoľvek formu diskriminácie, mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania, odmieta detskú prácu a zaručuje ochranu v prípade vysťahovania, vyhostenia alebo vydania.

SkryťVypnúť reklamu

Hlava III tejto Charty zaručuje rovnosť žien a mužov a priznáva právo deťom na ochranu a starostlivosť, ako aj právo starších osôb na dôstojný a nezávislý život.

Medzi ďalšie základné práva patrí tiež právo voliť a byť volený, právo na ochranu zdravia, právo na prístup k sociálnemu zabezpečeniu, právo voľne sa pohybovať a zdržovať sa na území členských štátov, prezumpciu neviny, právo na obhajobu či právo obrátiť sa na Európskeho verejného ochrancu práv.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 940
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 812
  3. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 5 628
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 969
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 175
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 154
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 614
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 140
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke tréner Ivan Feneš počas tlačovej konferencie slovenského univerzitného tímu po návrate zo Svetovej zimnej univerziády 2025 v Bratislave 23. januára 2025. FOTO TASR - Jaroslav Novák

- Slove

Totálne sme vyhoreli v hernej disciplíne, povedal hlavný tréner.


Hokejisti HC Prešov vo finále play-off Slovenskej hokejovej ligy (SHL).

Finálová séria Slovenskej hokejovej ligy sa presúva do Skalice.


Slovensko - Švajčiarsko: LIVE STREAM z hokejového Turnaja piatich krajín 2025 vo Fínsku.

Slovenskí hokejisti si pripísali druhú prehru na podujatí vo Fínsku.


Futbalisti Bodö/Glimt sa tešia po postupe do semifinále Európskej ligy.

Klub Bodö/Glimt dosiahol historický úspech.


SkryťZatvoriť reklamu