SME

Rozkol v opozícii: SMK pomôže vláde s Lisabonom

Rozhodnutie SMK ochladilo vzťahy v opozícii. Dzurinda a Hrušovský obvinili poslancov SMK zo zlyhania a porušenia dohôd.

Predseda SMK Pál Csáky.Predseda SMK Pál Csáky. (Zdroj: TASR)

Slovensko pravdepodobne odvrátilo hrozbu, že pre vnútropolitické spory ohrozí ratifikáciu lisabonskej zmluvy v Európskej únii.

Reformný dokument sa totiž rozhodli podporiť aj poslanci Strany maďarskej koalície (SMK), ktorí doteraz nechceli o zmluve hlasovať pre požiadavky v tlačovom zákone. Novinárom to dnes povedal predseda SMK Pál Csáky.

Hlasy SMK zaistia zmluve potrebnú ústavnú väčšinu. Hlasovať o zmluve sa možno bude už dnes podvečer.

"Všetkými hlasmi (...) sa poslanecký klub uzniesol, že Strana maďarskej koalície bude dnes o 17. hodine hlasovať za lisabonskú zmluvu," vyhlásil Csáky.

SkryťVypnúť reklamu

Csáky rozhodnutie klubu zdôvodnil najmä zodpovednosťou a poprel, že SMK by robila signál pre zblíženie s vládnym Smerom premiéra Roberta Fica. „Roberta Fica považujeme naďalej za populistu. Obsah jeho politiky je prázdny,“ vyhlásil Csáky. "Toto rozhodnutie nie je rozhodnutím, ktorým by sme mali v úmysle podporiť vládnu politiku na Slovensku," povedal.

Všetko o Lisabonskej zmluve:

Ak neprejde Lisabon, môže padnúť vláda

Čo je Lisabonská zmluva

Štáty EÚ, ktoré doposiaľ ratifikovali Lisabonskú zmluvu

Chronológia udalostí vedúcich k podpisu Lisabonskej zmluvy

Vzťahy v opozícii sú naštrbené

Rozhodnutie SMK podporiť Lisabonskú zmluvu EÚ výrazne ochladilo vzťahy v opozícii. Predsedovia SDKÚ a KDH dnes poslancov SMK obvinili zo zlyhania a porušenia dohôd.

SkryťVypnúť reklamu

"Strana maďarskej koalície zlyhala. Zlyhala v kľúčovom zápase tohto volebného obdobia," povedal predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda na tlačovej konferencii.

Podľa šéfa KDH Pavla Hrušovského rozhodnutie SMK výrazne sťaží ďalšiu opozičnú spoluprácu. "Strana maďarskej koalície sa dnešným rozhodnutí stala tichým spoločníkom tejto vládnej koalície," povedal Hrušovský.

Utrpí možno Iveta RadičováObaja predsedovia zároveň naznačili, že za podporou SMK môžu byť dohody strany s vládnou koalíciou napríklad na ústupkoch v pripravovanom školskom zákone, ktorý SMK kritizuje. "SMK vybartrovala za vypovedanie opozičnej spolupráce niektoré svoje záujmy v otázkach národnostnej politiky," vyhlásil Dzurinda.

Predseda kresťanských demokratov upozornil, že rozhodnutie SMK môže sťažiť spoločný postup opozície pri podpore podpredsedníčky SDKÚ Ivety Radičovej na post prezidenta. "Som v istých pochybnostiach, ako bude pokračovať spoločná kampaň na prezidentskú kandidátku," povedal Hrušovský. Dzurinda sa však s jeho obavami nestotožnil.

SkryťVypnúť reklamu

Pravicové strany SDKÚ-DS, SMK a KDH spoločne vládli počas dvoch predchádzajúcich volebných období a podarilo sa im presadiť rozsiahle ekonomické reformy. Do opozície sa dostali po voľbách v júni v roku 2006, v ktorých zvíťazil ľavicový Smer-SD premiéra Roberta Fica.

ČTK

SMK uvažuje aj nad ústavným súdomPodľa Csákyho sa dala takáto situácia ťahať do mája, ako to navrhol Mikuláš Dzurinda, alebo do leta, ale nevidí, že by sa dovtedy niečo zmenilo. Boj za slobodu slova v tlačovom zákone nepovažuje za márny.

SMK chce čo najskôr pripraviť jeho novelu a analyzuje aj možnosť podania podnetu na Ústavný súd SR.

S opozíciou chce strana naďalej spolupracovaťPredseda SMK priznal, že keď oznámil rozhodnutie strany Mikulášovi Dzurindovi a Pavlovi Hrušovskému ich reakcie boli negatívne. Zdôraznil, že SMK má naďalej záujem o opozičnú spoluprácu s SDKU a KDH. „Určité poruchy opozičnej spolupráce boli aj v minulosti,“ vyhlásil. Pripomenul, že pre SMK bolo ťažkým obdobie, keď sa menilo územnosprávne členenie Slovenska, tiež pri vystúpení KDH z vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Zdôraznil aj rozdielne názory na Kosovo či Benešove dekréty a všetko sa podľa Csákyho zvládlo bez emócií. „Sme pripravení pokračovať v spolupráci,“ uviedol. Priznal však, že v najbližšom období nebude na takej úrovni ako doteraz. Je však v záujme občanov Slovenska. Csáky tiež uviedol, že SMK na opozičnom stretnutí už pred šiestimi týždňami upozornilo svojich partnerov na možnosť takéhoto rozhodnutia.

Csáky tvrdí, že dnešný krok má ošetrený všade v Európe. „O našom kroku vie každý, kto to mal vedieť,“ zdôraznil. Aj regionálne štruktúry SMK dostali pokyn vysvetľovať toto rozhodnutie.

SMK musí hlasovať za Lisabonskú zmluvu, pretože ide o zachovanie si chrbtice, keďže sme vždy boli za vstup do Európskej únie, tvrdí poslanec Národnej rady SR za SMK Zsolt Simon. Podľa neho na poslaneckom klube nebola búrlivá atmosféra pri rozhodovaní, či podporia Lisabonskú zmluvu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa podpredsedu SDKU Ivana Mikloša ide o vierolomné rozhodnutie SMK, ktoré bude mať negatívny vplyv na opozičnú spoluprácu. Zároveň dodal, že SMK obetovala slobodu tlače.

SDKÚ a KDH hlasovať o Lisabone nebudú

"KDH a SDKÚ sa nezúčastní hlasovania," povedala po rokovaní strán šéfka poslaneckého klubu opozičného KDH Mária Sabolová. "SMK sa nevyjadrila jednoznačne na grémiu," dodala.

SMK sa rozhodla zahlasovať za zmluvu napriek nesúhlasu jej ďalších opozičných partnerov SDKÚ-DS expremiéra Mikuláša Dzurindu a KDH, ktorí hlasovať za zmluvu nechcú. "Považujeme sa naďalej za súčasť opozície a toto naše rozhodnutie je jednorazové," zdôraznil Csáky. Priznal však, že Dzurinda i šéf KDH Pavol Hrušovský prijali rozhodnutie SMK s nevôľou. Vedenia SDKÚ a KDH by sa mali k nemu vyjadriť po 13:00.

SkryťVypnúť reklamu

Palko, Mikloško a Bauer budú hlasovať proti Lisabonskej zmluveKonzervatívni demokrati Slovenska (KDS) nesúhlasia s Lisabonskou zmluvou. Prekáža im, že presunie významné rozhodovacie právomoci z členských štátov na Európsku úniu. Nepáči sa im ani sporná charta práv. Poslanci NR SR František Mikloško, Rudolf Bauer a Vladimír Palko sa na hlasovaní o Lisabonskej zmluve zúčastnia, avšak budú hlasovať proti nej.

Vo svojom stanovisku upozorňujú, že Lisabonská zmluva nedemokraticky obchádza rozhodnutia občanov, ktorí s jej obsahom vyjadrili nesúhlas v referende v dvoch štátoch Európskej únie.

Treba 90 hlasovHovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rýsová postup premiéra v prípade neúspešného hlasovania o zmluve nespresnila. "Robert Fico verí, že napriek mimoriadne silným antagonistickým vzťahom medzi vládnou koalíciou a opozíciou vyhrá zodpovednosť ratifikovať lisabonskú zmluvu a Robert Fico sa nebude musieť zaoberať otázkou, aké politické dôsledky by mala vláda vyvodiť, ak by zmluva nebola ratifikovaná," povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Za Lisabonskú zmluvu by tak malo hlasovať spolu 105 poslancov, ak budú prítomní všetci poslanci koalície a SMK. Na schválenie zmluvy treba 90 hlasov.

Slota by Csákymu podal rukuPredseda SNS Ján Slota si myslí, že šéf parlamentu Pavol Paška by nemal dať hlasovať o Lisabonskej zmluve, kým nebude mať istú jej podporu. „Ja hovorím, že by sa malo hlasovať, keď bude istota,“ povedal dnes novinárom Slota.

Neprekážalo by mu, ak by zmluva prešla vďaka podpore poslancov za SMK. Priznal, že potom by zmenil názor na predsedu SMK Pála Csákyho a podal by mu ruku. Odmietol, že by SNS chcela urobiť ústupky v novom školskom návrhu, ktorý vypracoval minister školstva Ján Mikolaj, aby získali podporu SMK pre Lisabonskú zmluvu. „Nie je to aktuálne,“ tvrdí Slota. Povedal však, že Mikolaj rokoval s poslancom za SMK Lászlóom Szigetim a dohodli „nejaké kompromisy, ale myslím, že to nemalo nič spoločné s Lisabonskou zmluvou“.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko by nemalo byť prvým štátom, ktorý neschváli Lisabonskú zmluvu. „Chceme si spraviť hanbu v rámci Európy?“ pýta sa šéf národniarov. Podľa neho by išlo o obrovský precedens. „To by bola proste hanba,“ uviedol Slota. S premiérom Robertom Ficom dnes ráno hovoril o situácii okolo schvaľovania zmluvy.

Podľa Slotu nepreberali prípadnú demisiu vlády, ak by zmluva neprešla. „Ja si myslím, že nijaká demisia nebude,“ dodal Slota. Neobáva sa ani toho, že ak SMK zachráni schvaľovanie zmluvy, otvorili by sa jej dvere do vlády a Smer by uvažoval o výmene SNS za SMK. „Nie je to absolútne aktuálne,“ domnieva sa Slota.

Opozícia pôvodne nechcela hlasovať kvôli tlačovému zákonuO reformnej európskej zmluve budú zákonodarcovia hlasovať dnes o 17.00 h. Navrhol to predseda parlamentu Pavol Paška a plénum jeho návrh odobrilo.

SkryťVypnúť reklamu

Schválenie Lisabonskej zmluvy v NR SR zablokovali na predchádzajúcej schôdzi parlamentu opozičné strany SDKÚ, SMK a KDH, keď sa koncom januára a vo februári viacnásobne nezúčastnili na hlasovaniach o dokumente.

Fico: My sme v tlačovom zákone ustúpiliKoaličné strany podľa premiéra Roberta Fica ustúpili opozícii v tlačovom zákone, od opozičných subjektov hlásiacich sa k Lisabonskej zmluve a proeurópskemu videniu predseda vlády preto očakáva, že sa zúčastnia hlasovania o Lisabonskej zmluve.

"Myslím si, že sme urobili všetko, čo sa od nás očakávalo. My teraz očakávame od opozície, od tej, ktorá sa hlási k Lisabonskému procesu, že dá zadosť svojim vyhláseniam, že sú proeurópski a že o 17.00 h prídu a budú hlasovať," povedal dnes novinárom Fico s tým, že koalícia sa nedá ďalej vydierať.

SkryťVypnúť reklamu

"Pri tlačovom zákone koalícia podľa jeho slov ustúpila. Vypustili sme sporný paragraf šesť o pokutách, pripomínam ešte raz, paragraf, ktorý si Dzurindova vláda užívala osem rokov bez akýchkoľvek problémov. Ďalej sme upravili právo na odpoveď tým, že už v odpovedi nemôže byť hodnotiaci úsudok. Upravili sme výšku určitých občianskoprávnych sankcií v prípade, že súd rozhodne o existencii práva na odpoveď, riešili sme problém ochrany zdroja, spresnil premiér.

Všetko o novom tlačovom zákone:

Pravda v novinách už nestačí

Videokomentár: Zákon môže zlikvidovať noviny

Tlačový zákon kritizujú mimovládne organizácie

Tlačový zákon nespĺňa predstavu SAN o modernom zákone

Koaličné subjekty Smer, HZDS a SNS tak na ratifikáciu zmluvy nemali dostatok hlasov, keďže disponujú 85 poslancami.

SkryťVypnúť reklamu

Opozícia doteraz zhodne požadovala, aby vládne strany pred hlasovaním o zmluve ustúpili jej požiadavkám v návrhu tlačového zákona. Koalícia však v stredu presadila zákon v znení, ktoré okrem opozície kritizovali aj vydavatelia a medzinárodné organizácie. SDKÚ a KDH vzápätí po schválení tlačového zákona potvrdili, že sa na hlasovaní o lisabonskej zmluve nezúčastnia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 644
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 122
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 185
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 643
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 200
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 278
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 145
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 777
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu