ŽILINA apríla (SITA) - Vzhľad Námestia A. Hlinku v Žiline sa predbežne meniť nebude. Útvar hlavného žilinského architekta zamietol návrh spoločnosti Nefretiti na revitalizáciu tejto lokality. Dôvodom zamietnutia bolo zabratie časti Sadu SNP a príliš dominantný hlavný objekt projektu v tvare sklenenej slzy. "Predložená štúdia trošku dominantným spôsobom vstúpila a narušila charakter tohto námestia, napríklad vo vzťahu ku klasickej žilinskej mestskej identite, ktorou sú veže farského kostola," uviedol hlavný žilinský architekt Martin Pavelek. Zo Sadu SNP nesmie podľa šéfa komisie výstavby pri žilinskom mestskom zastupiteľstve architekta Dušana Maňáka ubudnúť ani meter štvorcový zelene. "Aj to bola zásadná námietka, pretože zmenšením tejto plochy by to už prestalo fungovať ako park, už by sa to stalo obyčajnou zeleňou, " dodal Maňák.
"Stanovisko mesta je také, že prezentácia tohto investičného zámeru pomohla naštartovať verejnú diskusiu o Hlinkovom námestí. Zapojila sa do nej laická i odborná verejnosť," konštatoval žilinský primátor Ivan Harman. Predpokladá, že diskusia bude pokračovať, v budúcnosti by sa mal uskutočniť aj workshop na tému ako ďalej s Námestím A. Hlinku. Nadviazať by mala architektonická súťaž o novej podobe srdca Žiliny. Toto námestie podľa šéfa žilinskej radnice potrebuje rekonštrukciu, pretože dlažba je na mnohých miestach rozbitá, v zlom stave je aj kanalizácia a v Sade SNP je množstvo starých stromov, ktoré ohrozujú ľudí.
Konateľa spoločnosti Romana Žigmunda stanovisko mesta zaskočilo. "Rok sme spolu s architektami chodili na rokovania s mestom a z nich vznikli rôzne závery," povedal. Ich výsledkom bola štúdia projektu, ktorý by sa mal ďalej formovať. Dvojmiliardový projekt revitalizácie tejto lokality predstavila spoločnosť v marci. U časti Žilinčanov však vyvolal vlnu nevôle. Podľa viceprimátora Žiliny Michala Horeckého bol problém v tom, že diskusia o tomto projekte sa otvorila v čase, keď Žilinu traumatizuje kontroverzná výstavba Auparku na Štúrovom námestí.
Projekt počítal s rozdelením námestia na dve výškové úrovne. "Jedna by bola v súčasnej výške, druhá časť námestia pod úrovňou a prechádzala by plynule rampou do parku," informoval Žigmund. Areálu by dominoval sklenený objekt, ktorý mal prepojiť námestie s parkom a povrch s podzemím. Nachádzali by sa v ňom obchodné, stravovacie a zábavné prevádzky. Horná úroveň námestia sa mala kompozične zmeniť, sochu A. Hlinku by čakalo premiestnenie k vodnej ploche so zeleňou, z námestia by zmizla aj súčasná fontána v tvare srdca. Vedľa hlavného objektu na začiatku parku plánovali postaviť polyfunkčnú budovu, ďalšia by uzatvárala Sad SNP. Projekt počítal aj s rekonštrukciou peších ťahov smerom k sídliskám vybudovaním cyklotrás a kruhových nadjazdov.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.