Bratislava 10. apríla (TASR) - Podľa politológa Miroslava Kusého je schválenie Lisabonskej zmluvy "elegantným riešením, v ktorom Strana maďarskej koalície (SMK) pomohla prekonať patovú situáciu opozície".
Kusý si myslí, že podstatná časť opozície je proeurópska a hlasovanie za Lisabonskú zmluvu si zablokovali väzbou na tlačový zákon. Ako povedal pre TASR, kladné hlasovanie SMK možno bolo ticho odsúhlasené aj Dzurindovou SDKÚ-DS práve kvôli preklenutiu patovej situácie.
Hlasovanie SMK za Lisabonskú zmluvu je podľa neho faktorom, ktorý opozičné strany rýchlo prekonajú. "Dá sa očakávať formálny protest zo strany opozície, ale k roztržke to nepovedie," dodal Kusý. Ako ďalej vysvetlil, namiesto snahy o kompromis proti sebe stáli dvaja "buldoci" Mikuláš Dzurinda a Robert Fico, z ktorých ani jeden nechcel ustúpiť.
"Je dobré, že parlament schválil Lisabonskú zmluvu, SMK prakticky zachránila opozíciu," myslí si politológ Samuel Abrahám, ktorý zároveň dodal, že opozícia sa teraz môže sústrediť na "škandalózny" tlačový zákon. Ani Abrahám dlhodobo nepredpokladá napätie medzi opozíciou, pretože podľa neho opozičné strany Lisabonskú zmluvu prijať chceli. "SMK im zachránila tvár," dodal Abrahám.
Politológ Rastislav Tóth pripomenul, že schválenie Lisabonskej zmluvy bolo od začiatku jasné. "Opozícia nemohla hrať proti vlastným partnerom v Európskom parlamente," dodal. Dnešný postup SMK nie je žiadnym prekvapením ani pre politológa Juraj Marušiaka. "Po stredajšom vyhlásení SMK, že Lisabonskú zmluvu podporí, sa takéto riešenie dalo očakávať," domnieva sa.
Národná rada SR dnes schválila európsku reformnú zmluvu. Podporilo ju 103 zo 109 prítomných poslancov, piati boli proti, jeden nehlasoval. Za dokument hlasovali koaliční zákonodarcovia Smeru-SD, SNS, ĽS-HZDS, opozičné SMK a nezávislí Tibor Mikuš a Martin Kuruc. Odmietli ju piati nezávislí poslanci, ktorí už skôr opustili rady KDH, nehlasovala poslankyňa za ĽS-HZDS Ľudmila Mušková. Slovensko sa tak stalo deviatou členskou krajinou Európskej únie (EÚ), ktorej parlament schválil európsku reformnú zmluvu. Na hlasovaní sa nezúčastnili poslanci za SDKÚ-DS a KDH.