BRATISLAVA. Približne päťdesiatka študentov dnes pred parlamentom protestovala proti tomu, že školy údajne nezákonne vyberajú poplatky za štúdium na vysokých školách. Svoj nesúhlas vyjadrili študenti nespokojnými heslami, výzvami a nechýbali ani protestné transparenty.
Demonštráciu zvolali vysokoškoláci, ktorí študujú dva či viaceré odbory súčasne, či prekročili bežnú dĺžku štúdia. Verejné vysoké školy od nich začali vyberať poplatky po vlaňajšom schválení novely vysokoškolského zákona, ktorá čiastočne spoplatnila externé štúdium, hoci im to umožňovala už právna norma z roku 2002. Demonštranti síce nenamietali voči princípu, že bezplatné by malo byť len štúdium jedného odboru, ale nepáčil sa im spôsob, ako od nich školy peniaze začali vyžadovať.
"Chceme férové školné!" skandovali študenti. Výzvu doplnili aj transparentmi Jasné pravidlá.
Protestujúci kritizovali najmä to, že fakulty informovali o povinnosti platiť za štúdium neskoro. "Problém, na ktorý chceme ukázať, je že fakulty neinformovali o spoplatnení tak, ako je napísané v zákone," povedal ČTK jeden z organizátorov zhromaždenia Miloš Homola.
Školy podľa neho mali zverejniť výšku školného a poplatkov najneskôr dva mesiace pred posledným dňom podávania prihlášok na štúdium. Keďže sa tak podľa neho na viacerých fakultách nestalo, študentom by mali byť poplatky odpustené. Ide pritom podľa neho aj o 30.000 až 40.000 korún za akademický rok.
Neskoré informovanie o povinnosti platiť školné je protiprávne aj podľa ministerstva školstva. "Ak niektorá vysoká škola nezverejnila školné a poplatky spojené so štúdiom v zákonnej lehote, je jej vnútorné opatrenie v rozpore so zákonom," reagovalo vedenie rezortu na svojej internetovej stránke. Zároveň prisľúbilo, že skontroluje, či univerzity výšku školného zverejnili včas.
Rada vysokých škôl zatiaľ nemá informácie, či sú protesty študentov opodstatnené. "Myslím, že fakulty postupovali v súlade so zákonom," poznamenal jej predseda Viktor Smieško.
SDKÚ napadne školné na Ústavnom súde
Opozičná SDKÚ-DS napadne na ústavnom súde školné, ktoré vyberajú vysoké školy. Pôjde o druhé napadnutie novely na súde. Na dnešnej tlačovej besede to oznámila poslankyňa za SDKÚ-DS Tatiana Rosová.
Za protiústavné považujú, že vysokoškolská novela z leta minulého roka umožnila vyberať poplatky aj od študentov, ktorí boli prijatí ešte pred schválením novely, keď štúdium bolo zadarmo. Nesúhlasia s tým, že školy od nich pýtajú peniaze. SDKÚ-DS ešte bude rokovať, či sa pod podanie na súd podpíšu aj ďalší opoziční poslanci.
Na súde chcú namietať aj proti povinnosti študentov zdravotníckych odborov ísť na ročnú prax do nemocníc pred prijatím na druhý stupeň vysokoškolského štúdia.
Rosová: Ficová vláda zdiera
Rosová dnes kritizovala, že sociálnodemokratická vláda Roberta Fica zaviedla chaotické a nespravodlivé spoplatňovanie vysokoškolákov, ktorým láta diery v štátnom rozpočte. „Umožnila nešťastným zákonom až zdieračské, respektíve až výpalnícke praktiky, ako to nazvali samotní študenti,“ tvrdí Rosová.
Rozhodla sa podporiť dnešný protest vysokoškolákov pred parlamentom, ktorí nesúhlasia so školným. Privítala, že študenti sa neboja a prvýkrát od nástupu Ficovej vlády vyjadria svoj názor. Priznala, že veľa študentov sa bojí hovoriť otvorene proti školnému, pretože sa obávajú, či doštudujú.
Koalícia mala šancu upraviť chyby v novele cez opozičné návrhy, ale tie zmietla zo stola. Podľa Rosovej v stredu parlament mohol otvoriť novelu prostredníctvom návrhov noviel od nej a poslanca za KDH Martina Fronca. Rosová chcela odobrať ministrovi školstva kompetenciu navrhovať prezidentovi profesorov, Fronc chcel vypustiť zo zákona povinnú prax pre študentov zdravotníckych odborov.
Ak by koaličné strany posunuli návrhy do druhého čítania, na májovej schôdzi k nim mohli podať pozmeňujúce návrhy, ktoré by sa týkali školného. SDKÚ-DS sa však nevzdáva, Rosová avizovala, že opäť príde s novelou vysokoškolského zákona.
Šikovných vraj spoplatňujú nespravodlivo
Upozornila, že študentov, ktorí študujú na dvoch odboroch, spoplatňujú nespravodlivo. Po dvoch rokoch štúdia na dvoch odboroch im príde list, že už majú za sebou štyri roky štúdia, a preto musia platiť za prekročenie štandardnej dĺžky štúdia. Za štandard sa považuje trojročné bakalárske štúdium. Poplatkom sa tak nevyhnú za oba odbory, hoci spoplatnené by mali mať len druhé štúdium, keďže zákon naďalej garantuje, že študent má nárok na jedno bezplatné vysokoškolské štúdium.
„Ide o zdieranie šikovných študentov,“ uviedla Rosová s tým, že takíto študenti prichádzajú aj o sociálne štipendiá, pretože sa neposkytujú, ak sa prekročí štandardná dĺžka štúdia. Za ďalšiu absurditu novely považuje spoplatňovanie študentov, ktorí sa v minulosti zapísali na štúdium, ale nenastúpili. Neskôr sa rozhodli, že chcú študovať, opäť sa prihlásili na školu, uspeli na prijímačkách a zapísali sa na školu, musia však platiť. „Stačí, že bol študent zapísaný, už musí platiť,“ dodala Rosová.
Externisti platia stále
Novela nezabránila pochybnému vyberaniu peňazí od externistov cez rôzne združenia, myslí si Rosová. Podľa nej nevymizli prípady, keď študent musí podpísať vyhlásenie, že študuje zadarmo a zároveň musí podpísať aj darovaciu zmluvu. Nechcela pochybovať, či sa tieto peniaze skutočne dostanú na školy. „Povedzme, že toto je ešte taká elegantná forma. Niekde sa netrápia ani s takouto kamuflážou a na priamo na jednej strane študenti podpisujú, že študujú bezplatne a na druhej strane na základe príjmového dokladu dávajú peniaze cash fyzickým osobám, respektíve ich platia na účty nejakých občianskych združení,“ povedala Rosová.
Vysokoškolská novela začala platiť od septembra minulého roka. Presadil ju minister školstva Ján Mikolaj z SNS. Novela prvýkrát umožnila verejným vysokým školám spoplatniť externé štúdium. Ústavní sudcovia sa už zaoberajú spornou novelou. Opozícia sa minulý rok obrátila na súd. Podľa nej novela zaviedla dve kategórie externistov - platiacich a neplatiacich. Poslanec za KDH Martin Fronc tvrdil, že len od rozhodnutia úradníkov na ministerstve školstva a príslušnej vysokej školy bude závisieť, ktorý študent bude platiť. Zadarmo by mali študovať tí, na ktorých ešte postačia dotácie od štátu a ostatní by už mali platiť.