Bratislava 11. apríla (TASR) - Systém efektívnej účasti menšín na rozhodovacích procesoch, vzťah občianskej participácie na správe vecí verejných a špecifická menšinová integrácia na rozhodovacích procesoch umožnia aj to, že si menšiny dokážu v štáte zachovať svoju národnú identitu. Uviedol to dnes prezident Fórum inštitútu pre výskum menšín László Öllös na dvojdňovej medzinárodnej konferencii v Šamoríne.
Ak sa menšiny vyradia z aktívnej účasti na rozhodovaní v štátnej správe a v samospráve, marginalizuje sa ich aktívna prítomnosť na správe vecí verejných a zanedbá sa dialóg o zásadných problémoch, povedie to zákonite k napätiu v spoločnosti. Aj na tomto konštatovaní, prezentovanom Bohumilou Ferenčuhovou z Historického ústavu SAV, sa zhodli účastníci na záverečnom rokovaní.
Vytváraniu vhodných podmienok na participáciu, zabezpečeniu skutočnej rovnosti s príslušníkmi menšín by podľa Öllösa pomohlo vytvorenie vhodného inštitucializovaného systému pri každej menšine, ktorý by zodpovedal požiadavkám kľúčových prvkov národnej identity danej menšiny. "Európska únia pri riešení týchto otázok pozná rôzne efektívne modely, ktoré vôbec nemusia súvisieť a autonómnymi požiadavkami, ktorých sa na Slovensku obávame najviac," dodal Öllös.
Medzinárodnú konferenciu pripravil Fórum inštitút pre výskum menšín v Šamoríne. Je súčasťou dlhodobejšieho projektu Etnická stabilita - etnické zmeny, ktorý sa snaží reagovať na mnohonásobné multikultúrne výzvy, ktorým čelí stredná Európa po integrácii do Európskej únie.