SME

Komora stredných zdravotníckych pracovníkov sa pripojí k protestom odborárov

Zvolen 21. apríla (TASR) - Slovenská komora stredných zdravotníckych pracovníkov (SKSZP) sa pripojí k protestným akciám, ktoré 9. mája organizuje Slovenský ...

Zvolen 21. apríla (TASR) - Slovenská komora stredných zdravotníckych pracovníkov (SKSZP) sa pripojí k protestným akciám, ktoré 9. mája organizuje Slovenský odborový zväz pracovníkov zdravotníctva a sociálnych vecí. Jej zástupcovia vystúpia proti prepúšťaniu zdravotných sestier, ktoré avizoval rezortný minister Roman Kováč, a zriadeniu odboru zdravotnícky asistent na stredných zdravotníckych školách. Jeho absolventi podľa SKSZP nepomôžu ošetrovateľstvu, ale znížia jeho úroveň. V súčasnej podobe považuje komora uvedený odbor za zbytočné mrhanie štátnych peňazí pre zdravotnícke školy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

SKSZP žiada ministerstvo zdravotníctva, uvádza sa ďalej v uznesení z jej snemu, ktorý sa dnes skončil vo Zvolene, aby v plnej miere rešpektovalo Mníchovskú deklaráciu zo stretnutia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Jednou z jej dôležitých častí je výzva národných sesterských agentúr ministrom zdravotníctva, aby odstránili dominanciu lekárskeho stavu zo všetkých povolaní, najmä z profesie sestier a pôrodných asistentiek. Okrem toho SKSZP žiada pri príprave návrhu zákonov o povolaní sestry a pôrodnej asistentky a Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek rešpektovať ňou presadzovanú druhú alternatívu v pôsobnosti komory. "Podľa nej by mala SKSZP dostať tie isté kompetencie ako všetky ostatné stavovské organizácie a mohla vyčleňovať odbory pre zdravotnícke zariadenia, ktoré sú v zdravotníckom systéme ošetrovateľskými zariadeniami," objasnila jej prezidentka Magdaléna Hadačová.

SkryťVypnúť reklamu

Upozornila aj na nedostatok fyzioterapeutov v zdravotníckych zariadeniach, lebo za súčasných pracovných podmienok na Slovensku je ich existencia ohrozená.

V súvislosti s odmeňovaním Hadačová zdôraznila, že v neštátnej sfére je dnes veľmi dramatická situácia a v štátnych zdravotníckych organizáciách je stav podobný. MZ SR vyčíslilo priemerný plat sestry aj s príplatkami na 8500 Sk. Príplatky pritom dostáva len za sviatky a nočnú prácu. Iba máloktorá organizácia dokáže zaplatiť aj nadčasy. Prevažná väčšina poskytuje za nadčasy zamestnancovi náhradné voľno. Ak ho nestihne vyčerpať v zákonom stanovenom čase z dôvodu nedostatku zdravotníkov, veľmi rýchlo zabudne na úhradu finančnej čiastky.

Štátne zdravotnícke zariadenia na Slovensku zamestnávajú v súčasnosti asi 28 tisíc sestier a ošetrovateľov. Plánované zníženie ich stavu ohrozí podľa prezidentky SKSLP každého pacienta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 643
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 359
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 806
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 561
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 678
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 558
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 142
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 600
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pamätník Memoranda národa slovenského v Martine.

Výročie si pripomenuli predseda parlamentu aj ZMOS.


TASR

Na juhu sa očakávajú aj vysoké teploty.


TASR
Ilustračné foto.

Návštevnosť v kúpeľoch dosiahla úroveň spred pandémie.


TASR 1
Národná rada Slovenskej republiky.

Na Slovensku je aktívnych 55 strán či hnutí.


TASR 12

Sportnet

Aryna Sabalenková (vľavo) a Coco Gauffová na Roland Garros.

Dve najvyššie postavené tenistky v rebríčku WTA sa vo finále stretnú opäť po mesiaci. Ich vzájomná bilancia je vyrovnaná.


Michaela Churavá
Slovenskí futbalisti.

Pozrite si TV program prípravného futbalového zápasu, v ktorom Slovensko čelí Grécku. Kde sledovať zápas?


Centrálny kurt Philippa Chatriera počas zápasu Lorenzo Musetti - Carlos Alcaraz v semifinále Roland Garros 2025.

Núdzové riešenie z 80-tych rokoch 19. storočia sa ukázalo ako revolučné.


Jan Kamarád
Adam Hagara na exhibícii v Bratislave.

Mladý Slovák sa predstaví na NHK Trophy.


SkryťZatvoriť reklamu