BRATISLAVA 11. apríla (SITA) - Trinásť talentovaných rómskych detí zo sociálne slabších rodín dnes obstálo v prvom kole, v ktorom výberová komisia a odborný tím posudzoval talent uchádzačov o zaradenie do programu Divé maky. Deti zaslali porote ukážky prác a tých najlepších posunula do druhého kola. Porotu tvorili výtvarník Erik Binder, hudobník Peter Krajniak, tanečník Ladislav Cmorej, spevák Peter Adamov. Agentúru SITA informovala programová koordinátorka občianskeho združenia ProDonum Lucia Čierna. Uviedla, že z celkového počtu 23 detí vybrala porota 13, z toho 10 chlapcov a tri dievčatá vo veku od 7 do 17 rokov. Najviac ich je z Prešovského kraja - päť. Spomínané deti chcú rozvíjať svoj výtvarný, herecký či hudobný talent. Venujú sa hre na bicie, kontrabas, husle a cimbal. Trinásť talentovaných detí bude musieť svoj talent obhájiť pred porotou osobne 19. apríla v Bratislave. Tie, čo postúpia do tretieho kola, navštívi tím z Divých makov v júli v rodine, aby zistili, či skutočne ide o dieťa zo sociálne slabšej rodiny a či má rómsky pôvod, pričom aspoň jeden z rodičov musí byť Róm. Dieťa, ktoré tieto podmienky splní, bude zaradené do programu Divé maky.
Ako ďalej uviedla Čierna, v septembri sa začne už tretí ročník programu Divé maky. V priebehu leta 2008 bude mať každé zapojené dieťa vyvesený svoj profil s fotografiou a rozpočtom na školský rok 2008/2009 na web stránke programu Divé maky, pod podstránkou Profily deti. Darcovia si budú môcť vybrať dieťa, ktorého rozvoj chcú podporovať počas augusta až septembra 2008. Dieťa má takto možnosť získať finančnú podporu minimálne na jeden školský rok, a to na rôzne vzdelávacie aktivity a prefinancovanie cestovného, školného či hudobných a výtvarných pomôcok.
Program Divé maky je zameraný na podporu a rozvoj talentovaných rómskych detí a mládeže v oblastiach športu, hudby, spevu, tanca, výtvarného či dramatického umenia. Ide o inovatívny a na Slovensku pilotný program, ktorý je inšpirovaný skúsenosťami zo zahraničia, kde podobná forma podpory detí funguje už niekoľko rokov. Program ponúka riešenie na zlepšenie budúcnosti talentovaným deťom zo sociálne slabších rómskych rodín. Okrem toho má snahu o nabúranie spoločenských predsudkov voči rómskej komunite a podporu práv dieťaťa na vzdelanie a plnohodnotný život. Program je založený na individuálnom darcovstve. Z darcu sa stáva adoptívny rodič, ktorý finančne podporuje štúdium a talent vybraného dieťaťa. O dieťa a jeho rozvoj sa starajú profesionálni tútori, ktorí pravidelne o pokroku dieťaťa informujú. Talentované deti sú do programu vyberané každoročne formou talentových skúšok. V súčasnosti je v programe Divé maky zaradených 53 detí, pričom program preferuje dlhodobú podporu minimálne na jeden školský rok.