Bratislava 11. apríla (TASR) - Na Slovensku, podobne ako vo väčšine vyspelých krajín sveta, dochádza v dlhodobom kontexte k postupnému nárastu počtu úmrtí na zhubné nádory. "Kým v roku 1920 zomrelo na Slovensku na zhubné nádory asi 1,5 percenta mužov a 1,8 percenta žien, v roku 2003 predstavovala mortalita na zhubné nádory 24,5 percenta zo všetkých úmrtí u mužov a 19,4 percenta u žien," uviedla pre TASR vedúca oddelenia Národného onkologického registra (NOR) SR Martina Ondrušová.
Stúpajúcu tendenciu má aj výskyt zhubných nádorov. "Počet novodiagnostikovaných prípadov na Slovensku stúpa, a to z 12.353 prípadov zhubných nádorov zistených v roku 1968 (z toho 238,5 ochorení na 100.000 mužov) až po 24.000 novodiagnostikovaných prípadov v roku 2003 (z toho 375,3 ochorení na 100.000 mužov)," povedala. Vysvetlila, že podobný vzostup možno pozorovať najmä v posledných desaťročiach takmer vo všetkých vyspelých štátoch. "Ide najmä o zhubné nádory pľúc, hrubého čreva a konečníka, kože, prostaty a žalúdka u mužov, prsníka, hrubého čreva, konečníka, pohlavných orgánov, pľúc a žalúdka u žien," objasnila.
Slovensko sa zaraďuje k štátom s vysokými hodnotami výskytu zhubných nádorov hrubého čreva a konečníka. "V roku 2003 sa u mužov prvýkrát vyskytovali na prvom mieste zhubné nádory hrubého čreva a konečníka, ktoré tvorili 1816 prípadov. U žien sa diagnostikovalo 1344 takýchto prípadov," vysvetlila Ondrušová.
Úmrtnosť na zhubné nádory hrubého čreva a rekta je u oboch pohlaví najvyššia v krajinách severnej Ameriky, západnej a strednej Európy vrátane SR a ČR. "Medzinárodné rozdiely vo výskyte zhubných nádorov hrubého čreva a konečníka poukazujú na fakt, že tieto nádory sú vysoko citlivé na zmeny v životnom štýle," upozornila. Odborníci preto ako prevenciu odporúčajú správnu životosprávu, vysoký podiel vlákniny v potravinách a pohybovú aktivitu.
"U žien sú trvalo na prvom mieste vo výskyte zhubných nádorov karcinómy prsníka," pokračovala Ondrušová s tým, že v roku 2003 zaznamenali lekári na Slovensku 2016 nových pacientok. Vysvetlila, že v súčasnosti majú zhubné nádory prsníka dominantné postavenie u žien takmer vo všetkých vyspelých štátoch sveta. Slovensko sa zaraďuje ku krajinám so stredným výskytom nádorov prsníka. "V posledných rokoch sa zaznamenáva stabilizácia až mierny pokles hodnôt štandardizovanej úmrtnosti (pri rakovine prsníkov), čo ovplyvňuje najmä záchyt ochorení v skorších klinických štádiách a účinnejšia liečba," konštatovala.
"Pozitívne možno hodnotiť dlhodobo stabilné trendy incidencie (výskytu) zhubných nádorov u detí do 15 rokov," povedala. Odborníci zaznamenali aj mierne znižovanie hodnôt úmrtnosti v tejto vekovej skupine. K najčastejším nádorom detského veku patria hematopoetické nádory - lymfómy, leukémie, ďalej Wilmsov nádor obličky, sarkómy a germinatívne nádory.
"Vzhľadom na dlhý expozičný čas pri vzniku určitých nádorov a rast priemerného veku populácie nemožno očakávať v najbližších rokoch zásadnú zmenu v incidencii zhubných nádorov u oboch pohlaví," uviedla Ondrušová. Upozornila, že z analýzy hodnôt a trendov incidencie a úmrtnosti vyplynula potreba intenzívnejšej prevencie. Programy primárnej prevencie a zdravotná osveta by preto mali smerovať k optimalizácii životného štýlu a prostredia tam, kde sa poznajú alebo predpokladajú príčiny vzniku určitých nádorov.