PO SKONČENÍ SOBOTŇAJŠIEHO VYPOČUTIA KANDIDÁTOV NA ŠÉFA STV ČAKÁ RADU STV PRVÉ HLASOVANIE, RADA V ŇOM GENERÁLNEHO RIADITEĽA MÔŽE ZVOLIŤ DESIATIMI HLASMI

Rada STV vypočula aj Repčíka a Mračnu

BRATISLAVA 11. apríla (SITA) – Ďalší kandidáti na generálneho riaditeľa Slovenskej televízie (STV) predniesli dnes Rade STV svoje predstavy o riadení a rozvoji STV. Rada dnes počas druhého z troch dní ...

BRATISLAVA 11. apríla (SITA) – Ďalší kandidáti na generálneho riaditeľa Slovenskej televízie (STV) predniesli dnes Rade STV svoje predstavy o riadení a rozvoji STV. Rada dnes počas druhého z troch dní verejného vypočutia uchádzačov o post šéfa STV vypočula Vladimíra Repčíka, Jozefa Mračnu, Františka Horeckého, Máriu Vestegovú, Štefana Poliačika, Petra Puškára a Petru Kolevskú.

Štatutár STV poverený jej dočasným riadením do zvolenia nového generálneho riaditeľa - Jozef Mračna, by chcel ako riaditeľ vytvoriť z STV nezávislú kultúrnu národnú inštitúciu. Technický riaditeľ STV, ktorý v STV pracuje na rôznych technických pozíciách od roku 1974, vidí hlavné možnosti rozvoja STV vo využití pripravovaných zmlúv so štátom či v čerpaní zdrojov z audiovizuálneho fondu, ktorý by mal poskytovať peniaze na rozvoj slovenského filmu už na budúci rok. Televízia by podľa neho mala najmä pri digitalizácii alebo výrobe programov pre deti a mládež viac využívať štrukturálne fondy. Mimoriadnu pozornosť by venoval aj riešeniu súdnych sporov, chcel by optimalizovať organizačnú štruktúru, zmeniť systém riadenia a venovať sa viac komunikácii s verejnosťou. STV by okrem Jednotky, Dvojky a STV3 mala v budúcnosti mať aj štvrtý okruh – monotematickú STV4. Programové služby by mali aktívnejšie dopĺňať internetový portál a doplnkové interaktívne komunikačné služby pre verejnosť. V spravodajstve vyžaduje objektívnosť, nestrannosť a vyváženosť, ale aj aktuálne a pútavé podanie. Mračnovou prioritou je zvyšovanie výroby vo vlastných kapacitách STV. Okrem iného chce dokončiť analýzu dcérskych spoločností, dôsledne využívať reklamný čas, sprehľadniť plánovanie. Digitalizáciu vníma v niekoľkých rovinách – vo výrobe programov, v postprodukcii a vo vysielaní v internom aj externom prostredí. “STV čaká rozsiahla výmena technológií – od primárnej výroby až po vysielaciu,“ upozornil. Podľa Mračnu musí STV postupne znižovať objem reklamy. Tvrdí, že reklama by mala z obrazoviek STV postupne vymiznúť, lebo “neuveriteľne kriví programovú štruktúru“. Následne by už STV nepotrebovala peoplemetre, konštatoval Mračna, ktorý jednoznačne podporuje spustenie STV3. “Vykonali sme už veľmi veľa preto, aby sme sa vracali naspäť.“ Tvrdí, že financie potrebné na STV3 zabezpečí po skončení letnej olympiády zvýšený výber poplatkov za verejnoprávne médiá.

Bývalý riaditeľ televízie Markíza a ex-zástupca riaditeľky SRo Vladimír Repčík sa do konkurzu na generálneho riaditeľa prihlásil preto, že si myslí, že STV má v súčasnosti ako verejnoprávna televízia šancu presadiť sa. Zaručuje jej to rozpočet 2,6 až 2,7 miliardy korún, ktorý postačuje na Jednotku, Dvojku a aj na tretí športový kanál, STV3. To, že je STV vo finančnej kríze, spôsobuje podľa Repčíka fakt, že “nesmierne draho vyrába“, pritom zdrojov má dosť. Za potrebné preto považuje presunúť výrobu pre verejnoprávnu televíziu z externého prostredia do jej vlastných, interných kapacít. STV má vyrábať to, čo má v programovej štruktúre a vyrábať len to, čo sa aj odvysiela. Má uprednostniť vlastnú tvorbu pred zábavou, akú divákovi ponúkajú komerčné stanice. STV podľa Repčíka nemôže program prispôsobovať zmenám vo vysielaní komerčných televízii, má mať vlastný názor. Ak by sa stal generálnym riaditeľom STV, vie, kým by sa obklopil, mená však neuviedol. V prvých sto dňoch by pripravil komplexný audit a snažil by sa čím skôr nastaviť fungovanie STV podľa nových zákonov, využiť šance, ktoré jej ponúkajú napríklad plánované zmluvy štátu s verejnoprávnymi médiami. Repčík verí v apolitickosť STV a jej rady a to, či má pravdu alebo sa mýli, bude podľa jeho slov jasné po voľbe.

František Horecký, podnikateľ v oblasti módy a textilného priemyslu, by po svojom zvolení za šéfa STV zaviedol stáže vysokoškolských študentov v STV, s cieľom vychovať budúcu televíznu generáciu. Na obrazovky by opäť chcel dostať hlásateľky. Z programov by obnovil napríklad Zlatú bránu a vysielať by chcel aj pre slepcov. Tretí športový kanál STV3 treba podľa Horeckého spustiť, pričom STV má právo žiadať štát o dotáciu na jeho vysielanie.

Ekonomická a daňová poradkyňa Mária Vestegová, ktorá je z doterajších kandidátov jediná členkou politickej strany, konkrétne radovou členkou Smeru-SD, tvrdí, že STV potrebuje viac pracovníkov. No nie všetci - najmä umelci by nemuseli byť internými pracovníkmi. STV sa musí zamerať najmä na získavanie prostriedkov cez granty, dary od firiem, dotácie od štátu, ktorého úlohou je aj zabezpečiť digitalizáciu, uviedla okrem iného.

Štefan Poliačik, ktorý pôsobí 18 rokov v obchode, tvrdí, že nad STV “sa vznáša mnoho tieňov“, ktoré sú aj v jej vnútri. Za hlavné problémy televízie pritom označil program a hospodárenie, zlé nastavenie cien a finančné úniky do externého prostredia. Športovú STV3, ktorá má začať vysielať k otvoreniu letných olympijských hier 8. augusta, považuje za “pomník pre zúčastnených“. Radšej by ju nahradil kanálom pre detského diváka.

Vyštudovaný psychológ, podnikateľ v oblasti PR a v minulosti aj majiteľ bezpečnostnej a detektívnej kancelárie Peter Puškár, si vie po prípadnom zvolení za šéfa STV predstaviť spoluprácu s niektorými z ďalších kandidátov. Ako povedal počas prezentácie svojho projektu, v STV by sa mohlo zabezpečiť omnoho efektívnejšie plnenie verejnej služby spoluprácou s lokálnymi a regionálnymi televíziami. Späť do televízie by chcel pritiahnuť skúsených, ale aj mladých tvorivých pracovníkov.

Herečka a producentka Petra Kolevská by po prípadnom nástupe do vedenia STV okrem iného pripravila audit zmlúv, finančný a personálny audit, sprehľadnila finančné toky v televízii, zvýšila finančnú disciplínu. Zvýšenie prostriedkov poskytnú podľa nej zmluvy so štátom, zvýšenie výberu poplatkov za vysielanie STV a SRo, vznik audiovizuálneho fondu či využitie iných zdrojov – fondov a grantov a ďalšie možnosti. Kolevská, známa aj postavou Alžbetky z Perinbaby, označila za svoje programové priority vzdelávacie programy, pôvodnú dramatickú tvorbu, tvorbu pre detského diváka či pre seniorov, ale napríklad aj výrobu záujmových magazínov. Za najvhodnejší pre STV považuje tzv. pyramídový typ riadenia. Chcela by tiež zriadiť producentskú radu v STV, útvar multimediálnej komunikácie, PR a výskumu, je za vznik interaktívneho portálu STV. Aj keď nepredpokladá, že práve v tejto voľbe by bola zvolená po prvýkrát do vedenia STV žena, je ochotná s STV spolupracovať.

Záverečný tretí deň, v sobotu od 9:00 pred radu predstúpia bývalý riaditeľ N-Rádia Jaroslav Dóczy, producent a šéf bratislavskej lokálnej TV Ružinov Ľubomír Belák, bývalý moderátor a redaktor Československej televízie (ČST) Štefan Nižňanský, Martin Gajdoš a Pavel Jacz.

Po poslednom kandidátovi čaká radu okolo 16:00 prvé hlasovanie. Na zvolenie riaditeľa sú potrebné minimálne dve tretiny hlasov všetkých členov, teda aspoň desať. Začiatok prípadného 2. kola voľby Rada STV stanoví, ak by v 1. kole voľby šéfa STV nezvolila. Do 2. kola postúpia tí, ktorí v prvom hlasovaní získali aspoň tri hlasy. V 2. kole môže rada hlasovať dvakrát. V prvom hlasovaní je potrebných na zvolenie riaditeľa opäť minimálne 10 hlasov. V opakovanom hlasovaní, do ktorého postúpia tí, čo získali v prvom aspoň šesť hlasov, už stačí na zvolenie nadpolovičná väčšina hlasov všetkých členov rady, teda aspoň osem hlasov. Ak by Rada STV ani v 2. kole riaditeľa nezvolila, vyhlási ďalšiu

Pôvodne sa do voľby prihlásilo 27 záujemcov, ôsmi nesplnili podmienky. Rada STV generálneho riaditeľa vyberá po tom, ako 11. decembra 2007 odvolala po roku a jednom dni z tejto funkcie Radima Hrehu. Očakáva, že nový šéf verejnoprávnej televízie pripraví STV na plynulý prechod na digitálne vysielanie od roku 2012. Okrem toho by mal zvýšiť podiel programov vo verejnom záujme a oživiť pôvodnú filmovú tvorbu v STV. Od roku 1989 mala STV 13 šéfov, Hreha bol prvý, ktorého nevolil parlament, ale rada.


Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 7. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 8. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 9. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 10. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 1. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 2. Už aj seniori presadajú do SUV
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 7. Stavebný úrad neoprávnene predĺžil americkej ambasáde lehotu
 8. Grantová výzva na vykonávanie činností centier Europe Direct
 9. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 10. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 24 581
 2. Ako sme jazdili v socializme 2 620
 3. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 525
 4. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me 1 490
 5. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 088
 6. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 992
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 868
 8. Zo stredomorskej stravy sa nepriberá 851
 9. Túžite po práci z pláže? 7 rád, ako sa stať digitálnym nomádom 686
 10. Prísne kontroly a veľa tepla. Takto sa vyrába mlieko 676

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

Neprehliadnite tiež

Domov

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

Domov

Danko: Toto sklamanie si v tichosti prežijem sám

Výber najlepších výrokov z takmer polhodinového prejavu predsedu Slovenskej národnej strany Andreja Danka.

Domov

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ Miroslav Kusý pre SME hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.

Domov

Bývalého člena skupiny piťovcov odsúdili na štyri roky nepodmienečne

Z podieľania sa na vražde študenta Daniela Tupého ho súd oslobodil.