Bratislava 11. apríla (TASR) Slovenské zdravotné poisťovne plne hradia liečbu všetkých onkologických ochorení. Finančná náročnosť každej liečby pritom závisí od viacerých faktorov - od včasnosti odhalenia ochorenia, rozsahu postihnutia orgánov, ale aj od spôsobu použitej liečby.
"Vo väčšine prípadov ide o kombinovanú liečbu a finančne najnáročnejšími sú diagnózy, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu, chirurgickú liečbu, chemoterapiu aj rádioterapiu a to všetko opakovane," uviedol pre TASR predseda Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) Eduard Kováč. Nevyhnutná je aj medikamentózna liečba. Takéto liečby stoja podľa Kováča niekoľko miliónov korún.
Zdravotné poisťovne preplácajú v plnej miere aj preventívne vyšetrenia. Problém je však podľa Kováča v disciplíne samotných poistencov a to pri dodržiavaní intervalov medzi preventívnymi prehliadkami. Najdôležitejšou investíciou zo strany zdravotných poisťovaní v oblasti prevencie je podľa jeho slov práve informovanie poistencov o nevyhnutnosti absolvovania týchto prehliadok.
Momentálne majú poistenci k dispozícii skríning rakoviny prsníkov, krčku maternice, hrubého čreva a konečníka. "Finančná náročnosť skríningov závisí od spôsobu použitých testov a vyšetrenia. Jedno zisťovanie však nepresahuje tisíc Sk (30,87 eur)," vysvetlil Kováč.
Úspešnosť liečby je veľmi individuálna. Všeobecne však platí, že čím skôr je ochorenie odhalené, tým je liečba úspešnejšia. "Vývojom diagnostických a liečebných metód sa doba prežitia po zistení rakoviny stále predlžuje," skonštatoval na záver Kováč.