Pezinok 12. apríla (TASR) - Celý budúci týždeň od 14. až do 18. apríla bude pred senátom Špeciálneho súdu (ŠS) v Pezniku pokračovať hlavné pojednávanie v kauze údajného slovensko-čínsko-vietnamského prevádzačského gangu.
"Hlavné pojednávanie by malo pokračovať výpoveďami obžalovaných," uviedla pre TASR hovorkyňa ŠS Katarína Kudjáková. Po aprílovom procese je ďalšia etapa hlavných pojednávaní v tejto kauze v novej pojednávacej miestnosti v priestoroch Justičnej akadémie naplánovaná od 5. do 16. mája. Naposledy sa v tomto prípade pojednávalo v piatok 11. apríla. Deň predtým vypovedal pred senátom jeden z obžalovaných. Následne súd prečítal výpovede ďalších obvinených, nakoľko požiadali o pojednávanie v neprítomnosti.
Obžalovaný Miroslav Š. pracoval v Martine ako taxikár. "Nebol som si vedomý toho, že by som páchal nejaký trestný čin. Boli to bežné objednávky na taxislužbu," povedal vo štvrtok pred súdom. Miroslav Š. mal voziť nelegálnych migrantov ukrytých v martinskom byte do Bratislavy. Cena za dopravu taxíkom mala byť 2500 Sk (77,17 eura). Obžalovaný uviedol, že taxi pred martinský byt zväčša objednával údajný šéf skupiny, Číňan Zhu Q. W. zvaný tiež Api alebo Aven. "Vravel, že sú to jeho kamaráti alebo známi," uviedol ďalej Miroslav Š. Obžalovaný protestoval proti tomu, že by mal preberať a odovzdávať nejakých ľudí - nelegálnych migrantov, ako sa uvádza v obžalobe. "Tí ľudia nastúpili a vystúpili ako hocikto iný," povedal mimo iného. Podľa výpovede z prípravného konania sa však snažil ukončiť kontakt s Apim, pretože mu boli objednávky na prevoz do Bratislavy podozrivé. Z obvinených doteraz už štyroch vylúčili na samostatné konanie, pretože neprišli na pojednávanie.
V pondelok 7. apríla sa pojednávanie začalo vylúčením troch obžalovaných z údajnej 26-člennej skupiny na samostatné konanie a čítaním obžaloby. Obžalovaným sa kladie za vinu pokračovací trestný čin nedovoleného prekročenia štátnej hranice, trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, trestný čin nedovolenej výroby a držby omamnej a psychotropnej látky. Tých sa mali dopustiť v 43 skutkoch. Prokurátor aj obžalovaní odmietli dohodu o vine a treste. Obžaloba bola podaná na Špeciálny súd 9. augusta minulého roku, pričom spis má 42 zväzkov a približne 12.000 strán.
Podľa obžaloby občan Číny Zhu Q. W. ako hlavný organizátor od júla 2003 do februára 2004 organizačne zabezpečoval a prostredníctvom ďalších členov zločineckej skupiny riadil nelegálne prechody migrantov z Ázie, prevažne z Číny, z územia Slovenskej republiky do Rakúska a ďalej do cieľovej krajiny Taliansko, prípadne iných krajín EÚ. Ako sa ďalej v obžalobe uvádza, za organizovanie a zabezpečenie nelegálneho prechodu migrantov členovia skupiny inkasovali za jedného migranta približne 3000 až 3500 USD. Spolu sa mali členovia skupiny obohatiť nelegálnou činnosťou o viac ako päť miliónov Sk.
V jednom prípade boli 15 nelegálni migranti ukrytí v upravených škatuliach od reproduktorových súprav umiestnených v dodávke. Takto ich prevádzači cez hraničný priechod Jarovce - Kittsee previezli do Rakúska.
Vo väčšine skutkov však obvinení podľa obžaloby priviezli migrantov z Martina, kde boli ukrytí, do Bratislavy a tam ich prevzali ďalší členovia skupiny. Následne sa ich pri obci Vysoká pri Morave snažili na gumenom člne previesť do Rakúska. Na druhom brehu rieky Morava ich čakal šofér v osobnom aute, ktorý zabezpečil ďalší prevoz do cieľovej krajiny Taliansko.
Prevádzači postupovali vždy veľmi opatrne. Pred autom, ktoré prepravovalo nelegálnych migrantov, išlo takzvané sprievodné vozidlo, ktoré malo informovať o možných policajných kontrolách na trase. Jednému z policajných agentov sa do zločineckej skupiny podarilo infiltrovať a pôsobil v nej ako šofér.