AKTUALIZOVANÉ 18.51

Riaditeľa STV dnes jej Rada nezvolila

Do druhého kola postúpili kandidáti Štefan Nižňanský, Jozef Mračna a Vladimír Repčík. V ňom môže rada hlasovať dvakrát.

Predseda Rady STV Bohumír Bobocký.(Zdroj: SITA)

Verejnoprávna Slovenská televízia (STV) zostáva po štyroch mesiacoch naďalej bez generálneho riaditeľa. Ani jeden z 19 kandidátov na tento post totiž dnes v prvej voľbe nezískal dostatočný počet hlasov členov Rady STV. Do druhého kola postúpili kandidáti Štefan Nižňanský, Jozef Mračna a Vladimír Repčík.

Pozrite si vizitky troch kandidátov, ktorí postúpili do druhého kola.

Prečítajte si, aký je postup pri voľbe riaditeľa STV.

Rada STV generálneho riaditeľa vyberá po tom, ako 11. decembra 2007 odvolala po roku a jednom dni z tejto funkcie Radima Hrehu. Očakáva, že nový šéf verejnoprávnej televízie pripraví STV na plynulý prechod na digitálne vysielanie od roku 2012. Okrem toho by mal zvýšiť podiel programov vo verejnom záujme a oživiť pôvodnú filmovú tvorbu v STV. Od roku 1989 mala STV 13 šéfov, Hreha bol prvý, ktorého nevolil parlament, ale rada.

Predseda Rady STV Bohumír Bobocký vyhlásil druhé kolo voľby riaditeľa na stredu 16. apríla o 13.00 h.

"Všetkých 15 hlasovacích lístkov bolo platných. V prvom kole žiadny z kandidátov nezískal potrebný počet hlasov na zvolenie," vyhlásil po tajnej voľbe členov Rady jej predseda Bohumír Bobocký. Uchádzačov, ktorí postúpili do druhého kola, Rada opäť vypočuje v stredu 16. apríla, dodal.

Na postup do ďalšej fázy voľby kandidáti potrebovali získať aspoň tri hlasy. Najväčšiu podporu mal bývalý moderátor Československej televízie Nižňanský s ôsmimi hlasmi. Dlhoročného technického pracovníka STV Mračnu ako aj bývalého šéfa súkromnej televízie Markíza Repčíka označili na hlasovacom lístku zhodne traja členovia Rady. Jeden hlas získala producentka Petra Vančíková-Kolevská, ktorá je známa ako Alžbetka z filmu Perinbaba.

V najbližšej voľbe na budúci týždeň bude úspešný kandidát potrebovať na zvolenie opäť aspoň desať hlasov, neskôr budú kritéria na výber o niečo mäkšie. Posledného riaditeľa STV Radima Hrehu odvolala Rada po ročnom pôsobení vlani 11. decembra, vyčítala mu napríklad neplnenie zákonných povinností a zlé hospodárenie verejnoprávnej televízie. Televíziu v súčasnosti ako štatutárny zástupca vedie jej technický riaditeľ Mračna.

Nový šéf STV bude mať na starosti okrem iného prechod na digitálne vysielanie. Televízia chce už v auguste spustiť digitálny športový kanál a neskôr ponúknuť v digitálnej kvalite všetky svoje programy. Rada však od neho očakáva aj zlepšenie programu televízie a jej hospodárenia.

Pre kandidáta na šéfa STV, Štefana Nižňanského, ktorý v dnešnej voľbe získal najviac hlasov, bola prihláška do voľby riaditeľa verejnoprávnej televízie výzvou. Ako povedal počas dnešnej voľby pre médiá, "byť pri tom, ako STV prejde z analógovej doby do digitálnej, a môže oživiť celú skladbu programu, tak ako jej to prináleží zo zákona, a to je povinná zo zákona zabezpečiť, stať sa naozaj televíziou verejnej programovej služby - to je zaujímavá otázka". Nižňanský tvrdí, že v živote už mal párkrát šťastie "byť pritom". Po odvolaní Hrehu si povedal, že chce ísť do voľby ako človek, "ktorý vyšiel z tohto prostredia, ktorý v podstate celý život aj po odchode z STV pracoval v médiách", uviedol pre médiá s tým, že nechcel konkretizovať kým by sa po prípadnom zvolení obklopil. Nižňanský verí v apolitické fungovanie a vysielanie STV.

V treťom hlasovaní by osem hlasov, ktoré dnes získal kandidát na riaditeľa Slovenskej televízie (STV) Štefan Nižňanský, stačilo na zvolenie, otázkou je, či členovia Rady STV nezmenia názor. Po dnešnom prvom kole voľby riaditeľa verejnoprávnej televízie to pre TASR povedal predseda Rady Bohumír Bobocký.

Podľa podpredsedu Rady Petra Maleca bolo tento rok menej kvalitných projektov ako v roku 2006, keď rada zvolila za riaditeľa Radima Hrehu. Do istej miery s ním súhlasí aj Bobocký. "V porovnaní s predchádzajúcou voľbou, ktorá bola v roku 2006, musím konštatovať, že v tomto období sa veľmi málo kandidátov venovalo tým najzložitejším a najzávažnejším otázkam STV a to je práve prechod na digitálne vysielanie, poskytovanie digitálnych služieb a otázky zriadenia verejnoprávneho multiplexu," poznamenal Bobocký.

STV tento rok pracuje s rozpočtom 2,5 miliardy korún, má však naplánovanú stratu 143 miliónov Sk. Hospodárenie televízie je dlhodobo stratové, vyššie príjmy si sľubuje od nového zákona o výbere koncesionárskych poplatkov. Od apríla totiž musí za verejnoprávnu televíziu a rozhlas platiť každá domácnosť aj firma, zatiaľ čo predtým poplatky platili iba majitelia prijímačov.

Najskôr sa prezentovali tí, ktorí mali o post šéfa STV záujem už v roku 2006

Prví traja dnešní kandidáti na post generálneho riaditeľa STV Jaroslav Dóczy, Ľubomír Belák a Štefan Nižňanský sa už o tento post uchádzali aj v roku 2006. Svoje projekty dnes prezentovali pred Radou STV počas tretieho dňa verejného vypočúvania.

Dlhoročnými skúsenosťami z mediálnej oblasti disponuje Štefan Nižňanský, ktorý v minulosti pracoval ako televízny redaktor a moderátor Československej televízie, bol tiež riaditeľom súkromného rádia Okey. Pre TASR uviedol, že ako novinár cítil potrebu už v roku 2006 zareagovať a preto sa prihlásil do konkurzu na riaditeľa verejnoprávnej televízie. Doplnil, že je pre neho výzvou stáť aj pri tom, ako STV prejde plánovanou digitalizáciou.

"Divák je predovšetkým objektom nášho záujmu, musí okamžite vidieť zmeny," povedal na margo otázky, čo by urobil v prípade, ak by bol v konkurze úspešný. Prvé zmeny sa majú týkať najmä profesionality pracovníkov STV, ale v prípade zvolenia ráta aj s postupným zavádzaním nových formátov. V publicistike a spravodajstve by Nižňanský nechcel zapĺňať čas "čiernou kronikou", témami ako sú napríklad dopravné nehody, ale snažil by sa, aby sa diváci dozvedeli o všetkých podstatných spoločenských udalostiach.

Štefan Nižňanský si myslí, že podiel reklamy vo verejnoprávnej televízii by časom mohol klesať, v určitých typoch relácií, ako je napríklad šport, však až tak nevyrušuje. Začleniť sa podľa neho dá napríklad do prestávok medzi tretinami či polčasmi. Nižňanský je taktiež autorom a projektovým manažérom Siene slávy slovenského hokeja. V súčasnosti podniká ako majiteľ PR a reklamnej agentúry, režisér a scenárista a venuje sa dokumentu.

Jaroslav Dóczy by chcel kandidatúrou naplniť svoje dlhoročné ambície pracovať v televízii. "Som už istejší, poznám prostredie a aj aké typy otázok dostanem," odpovedal TASR na otázku, v čom vidí výhodu svojej opakovanej kandidatúry. Dóczy sa o post šéfa uchádza tretíkrát. V súčasnosti je riaditeľom projektu Európske hlavné mesto kultúry v Nitre a prednáša aj na Univerzite Konštantína Filozofa. Trojnásobný kandidát založil rádio N, ktoré fungovalo 15 rokov, ale ako TASR priznal, tam mu chýbal obraz.

"Nie je mi jedno, čo sa deje v Slovenskej televízii. Je to moja občianska povinnosť pokúsiť sa preto niečo urobiť," zdôvodnil Ľubomír Belák svoj opätovný pokus získať miesto riaditeľa STV. Dodal, že svoju prezentáciu zjednodušil a rozšíril v nej vysvetlenie zmyslu verejnej služby. Belák má jasnú predstavu aj o hudobných programoch. Zaradiť do programu verejnoprávnej televízie chce napríklad vysielanie Bratislavských hudobných slávností.

Do 2. kola postúpia tí, ktorí v dnešnom prvom hlasovaní získajú aspoň tri hlasy. V 2. kole môže rada hlasovať dvakrát. V prvom hlasovaní je potrebných na zvolenie riaditeľa opäť minimálne 10 hlasov. V opakovanom hlasovaní, do ktorého postúpia tí, čo získali v prvom aspoň šesť hlasov, už stačí na zvolenie nadpolovičná väčšina hlasov všetkých členov rady, teda aspoň osem. Ak by Rada STV ani v 2. kole riaditeľa nezvolila, vyhlási ďalšiu, novú voľbu.

Poobede Rada STV vypočula posledných dvoch z 19 záujemcov o riadenie STV - Martina Gajdoša a Pavla Jacza. Architekt Martin Gajdoš podporuje sťahovanie verejnoprávnych médií z ich súčasných sídiel do spoločného mediálneho komplexu. Gajdoš, ktorý sa okrem architektúry venuje aj digitalizácii, je nielen za vznik tretieho, ale aj štvrtého kanálu verejnoprávnej televízie. STV a SRo by sa podľa neho mali spojiť do jedného média podľa modelov fungujúcich v Rakúsku, Nemecku či vo Veľkej Británii. Tvorca športových, motoristických magazínov, dlhoročný spolupracovník STV Pavel Jacz by ako generálny riaditeľ televízie chcel okrem iného zabezpečiť jej nezávislosť, a to aj úpravou zákona o STV. Okrem športového tretieho kanála by STV podľa neho mala spustiť aj štvrtý spravodajský kanál a piaty, ktorý by ponúkal program z archívu STV.

Kandidátom, ktorí postúpia do druhého kola voľby, Rada neodkladne písomne oznámi termín druhého verejného vypočutia. Neúspešným kandidátom do troch dní písomne oznámi, že nepostupujú.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 2. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 3. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 4. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 5. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 6. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 7. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 8. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 9. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 10. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 17 516
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 099
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 8 166
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 290
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 091
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 651
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 263
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 100
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 794
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 2 826

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Šéfa ÚPN považuje koalícia za diktátora, chce ho odvolať

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

Neprehliadnite tiež

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

Kaliňák lákal na byty za symbolické ceny

Asi tretinovú zľavu na byt dostal aj bývalý policajný viceprezident. Jeho nástupca platí v hlavnom meste nájomné 30 eur mesačne.

Langoš sa plnej sily Ústavu pamäti národa nedožil

Prvý predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa a bývalý federálny minister vnútra Ján Langoš zahynul v polovici júna-

Petranský sa v ÚPN zabetónoval

Ivan Petranský získal v Ústave pamäti národa niekoľko silných pozícií.