Senec 21. apríla (TASR) - Slovensko je z podhľadu USA jedným z najvážnejších kandidátov na členstvo v NATO. V rámci 2. medzinárodnej konferencie EUROSEC 2001 - Slovensko v novom európskom bezpečnostnom prostredí konanej v Senci to dnes vyhlásil charge dďaffaires Veľvyslanectva USA v Bratislave Douglas Hengel. Vzápätí dodal, že vláda USA v záujme objektivity a transparentnosti nechce preferovať nijakú uchádzačskú krajinu.
"Žiadna priorita americkej zahraničnej politiky nie je taká naliehavá a dôležitá ako otázka budúcej zjednotenej Európy," citoval Hengel z listu 17 senátorov USA prezidentovi Georgeovi Bushovi. Rozširovanie a upevňovanie demokracie na európskom kontinente po páde železnej opony je podľa amerických senátorov jedným zo strategických cieľov zároveň prispievajúcich k stabilizácii vzťahov k Rusku.
Podľa Hengela Slovensko ide správnym smerom aj v oblasti reorganizácie svojich ozbrojených síl. Zvyšovanie ich vycvičenosti, redukovanie počtov, úsilie venované vzdelávaniu a jazykovej príprave, snaha o modernizáciu zbrojných systémov i celková reforma rezortu obrany sú podľa amerického diplomata jasným signálom, že SR to myslí so vstupom do euroatlantických bezpečnostných štruktúr vážne.
Za problematickú a nepresvedčivú označil nízku podporu týchto snáh zo strany verejnosti, ktorá podľa posledných prieskumov dosahuje iba 42 percent. "Tieto čísla príliš nepresvedčia kompetentných v USA o vážnom záujme celej krajiny o vstup do NATO, očakávame podporu aspoň na úrovni 60 percent." Ako ďalej uviedol, nemenej dôležitá je aj istota, že budúca slovenská vláda nezmení smerovanie, respektíve občania nestratia záujem o trvalú účasť SR v aliancii.
Štátny tajomník Ministerstva obrany SR Rastislav Káčer vysvetlil apatiu či nezáujem "obyčajných občanov" Slovenska o NATO tým, že nehrozí vonkajšie nebezpečenstvo, vierou, že v prípade ozbrojeného konfliktu by SR "aj tak nezostala osamotená" a v neposlednej miere aj zlými skúsenosťami s členstvom vo Varšavskej zmluve.
Hengel však vyjadril presvedčenie, že ak sa SR stane členom NATO, bude prínosom pre alianciu a bude zdieľať rovnaké hodnoty ako ostatní členovia. Ide napríklad o vzťah k základným demokratickým princípom a slobodám, k zločinnosti, minoritám, ako aj o stabilitu politického a ekonomického systému.