SME

Starostovia predložia vlastný zákon o Bratislave

BRATISLAVA 13. apríla (SITA) - Starostovia bratislavských mestských častí predložia poslancom do parlamentu vlastný návrh Zákona o Bratislave. Členovia Regionálneho združenia starostov mestských častí ...

BRATISLAVA 13. apríla (SITA) - Starostovia bratislavských mestských častí predložia poslancom do parlamentu vlastný návrh Zákona o Bratislave. Členovia Regionálneho združenia starostov mestských častí sa tak rozhodli po tom, čo neprišlo k dohode medzi nimi a primátorom Bratislavy Andrejom Ďurkovským. "Doteraz to bolo riešené tak, že starostovia pripravovali svoj návrh zákona o hlavnom meste, ale mali záujem dohodnúť sa na návrhu zákona aj s primátorom. To znamená, že by vznikol jeden návrh. Dlhý čas smerovalo toto úsilie týmto smerom," povedal pre agentúru SITA petržalský starosta Milan Ftáčnik. Posledné stretnutie starostov a primátora však ukázalo, že sa strany nedohodnú. "Je to nasmerované tak, aby sme v priebehu apríla podali svoj návrh zákona. Či takú možnosť využije aj primátor, nevieme. V tejto chvíli už ale vieme, že to nebude vládny návrh zákona, pretože premiér sa vyjadril, že to urobí iba vtedy, keby došlo k dohode," konštatoval Ftáčnik.

SkryťVypnúť reklamu

Na stretnutí sa rozoberalo približne osem okruhov, ktoré vytypovali právni experti mesta a mestských častí. K najväčším nezhodám pritom došlo najmä v dvoch oblastiach - pri dani z nehnuteľnosti a pri majetku mesta a mestských častí. V prípade dani z nehnuteľnosti sa zainteresovaní nevedia dohodnúť, či má dane vyberať mesto alebo má táto kompetencia prejsť na mestské časti. "Primátor trvá na tom, aby dane z nehnuteľnosti vyberalo mesto a určovalo aj výšku a sadzbu pre jednotlivé lokality. Mestské časti zasa trvajú na tom, aby to vyberali mestské časti," konštatoval Ftáčnik. "Za kľúčové považujem vrátenie výberu dane z nehnuteľnosti na mestské časti, ako to tu bolo 15 rokov a fungovalo to dobre. Toto naše úsilie sa opiera aj o Európsku chartu miestnych samospráv, ktorú podpísala i SR a podľa ktorej veci verejné sa majú riešiť čo najbližšie k občanovi," zdôraznil v tejto súvislosti starosta Nového Mesta Richard Frimmel. V oblasti majetku sa zasa mesto a mestské časti nevedia dohodnúť, či by mali mať aj mestské časti majetok, s ktorým by mohli narábať a hospodáriť. "Starostovia sa na svojom poslednom stretnutí zhodli v tom, že zatiaľ je silná Bratislava ako celok. Chcú však nielen silné mesto, ale aj silné mestské časti. Toto je podľa nich cesta pre ďalší rozvoj celého mesta. Základným kameňom tejto cesty by sa mal stať práve nový zákon o hlavnom mestom," informovala hovorkyňa Regionálneho združenia starostov mestských častí Alžbeta Klesnilová. Isté nezrovnalosti sa týkali aj otázky rozdelenia kompetencií medzi mesto a mestské časti, štatútu mesta či podávania petícií.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa hovorkyne magistrátu Evy Chudinovej trvá primátor stále na tom, aby sa do parlamentu predkladal jeden spoločný návrh zákona o Bratislave, na ktorom sa dohodnú starostovia s primátorom. Na túto tému hovoril aj s premiérom Robertom Ficom, ktorý mu prisľúbil, že do vlády nepredloží taký návrh, na ktorom nebude táto dohoda. "Daň z nehnuteľnosti získalo mesto na základe fiškálnej decentralizácie a nového daňového zákona, podľa ktorého je správcom dane obec, teda Bratislava. Primátor nepristúpi na presun dane na mestské časti, pretože nemôže byť hlavné mesto ako celok závislé od mestských častí. Doterajší výber dane preukázal, že hlavné mesto je dobrým výbercom dane. Nenaplnili sa obavy starostov, že mesto nebude schopné vyberať dane," konštatovala Chudinová. Doplnila, že podľa informácií mesta nie sú v názore na vyberanie dane z nehnuteľnosti jednotní ani starostovia jednotlivých mestských častí. V oblasti majetku by bol primátor ochotný diskutovať o jednotlivých lokalitách, ktoré by mohli prejsť do majetku mestských častí. Tie však požadujú koncepčnejší prístup, ktorý by riešil aj to, aby si aj oni posilnili svoju majetkovú bázu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 188
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 590
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 318
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 349
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 380
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu