Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) chce v rámci novely Trestného poriadku zvýšiť kontrolu a možnosť nápravy neprimerane nízkeho trestu pri inštitúte dohody o vine a treste.
V súčasnosti totiž, podľa rezortu justície nie je možná žiadna náprava v prípade neprimerane nízkeho trestu aj pri najzávažnejších zločinoch. "Prax ukázala, že tento inštitút sa osvedčil. Vyskytli sa však prípady, kedy boli tresty neprimerane nízke a v súčasnosti neexistuje inštitút na opravu. Pri obzvlášť závažných zločinoch spáchaných podsvetím nízke tresty nemajú žiadne odôvodnenie. Štát sa nemôže dohodovať s mafiánmi a nájomnými vrahmi na nízkych trestoch. Musíme pracovať na tom, aby sme dokázali podsvetie usvedčovať aj bez obchodovania s vrahmi a výpalníkmi,"uviedol minister spravodlivosti Štefan Harabin.
Významnou navrhovanou zmenou je v prvom rade možnosť podania dovolania ministrom spravodlivosti v prípade uloženia zjavne neprimeraného trestu v konaní o dohode o vine a treste. V praxi sa objavili prípady, ktoré vyvolávajú pochybnosti o primeranosti trestu uloženého v konaní o dohode o vine a treste. Objasnil pre TASR hovorca MS SR Michal Jurči. Tieto pochybenia však nie je možné v súčasnosti napraviť žiadnym opravným konaním. V súlade so zachovaním zásady rovnosti strán v trestnom konaní by podľa novely dovolanie mohol podať len minister spravodlivosti, keďže v konaní o dohode o vine a treste ide o dohodu medzi obvineným a prokurátorom.
Novela Trestného poriadku navrhuje tiež spresnenie postupov pri konaní o dohode o vine a treste (určuje sa napríklad postup v prípade opakovaného nedostavenia sa riadne predvolaného obvineného na verejné zasadnutie na prejednanie návrhu na schválenie dohody).
Inštitút dohody o vine a treste predstavuje skrátenú formu trestného konania. K uzavretiu dohody medzi prokurátorom a obvineným prichádza vtedy, ak výsledky vyšetrovania alebo skráteného vyšetrovania a zhromaždené dôkazy nasvedčujú tomu, že skutok je trestným činom a spáchal ho obvinený. Ďalšou podmienkou je, že obvinený sa k spáchaniu skutku priznal a uznal vinu. Dohodu o vine a treste možno aplikovať v prípade ktoréhokoľvek trestného činu či už prečinu, zločinu alebo obzvlášť závažného zločinu. Je jednou z foriem konania, ktoré zodpovedá záujmu štátu na rýchlom a účinnom výkone spravodlivosti. Táto forma konania okrem bezprieťahového uzavretia prípadu má tiež významný úsporný dopad na štátny rozpočet.
Využívanie tohto inštitútu v praxi dosvedčujú aj štatistické údaje. V roku 2006 bolo súdmi schválených 1833 dohôd, pričom v minulomroku ich počet stúpol viac ako dvojnásobne - na 4428 uzavretých a súdom schválených dohôd.
Príkladom v poradí už druhú dohodu o vine a treste uzavrel prednedávnom exšéf nebankového subjektu AGW Matúš G. s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry (GP) SR. Pezinský Špeciálny súd (ŠS) bude o nej rozhodovať na svojom verejnom zasadnutí 21. apríla. Návrh dohody sa nachádza na ŠS od 20. marca.