Čierny Balog 13. apríla (TASR) - V Hronci neďaleko Brezna v týchto dňoch intenzívne pracujú na generálke parného rušňa, ktorý ťahá súpravu vagónov na známej Čiernohronskej železnici. Dobrovoľníci v Čiernom Balogu čistia počas víkendov interiéry jednotlivých vagónov, opravujú drevené obklady a lavice. Ako dnes pre TASR povedal riaditeľ železničky Aleš Bílek, po zime navyše musia tiež skontrolovať celú trať a poorezávať konáre popri koľajisku. Čakajú ich ešte asi dva kilometre, podľa riaditeľovho odhadu asi tak na jednu lepšiu brigádu.
Táto atrakcia na koľajniciach žije predovšetkým vďaka nadšencom, ktorí k nej majú dlhoročný vzťah. Generálnu rekonštrukciu staručkej lokomotívy však ukončia až koncom mája a preto si na začiatok tohtoročnej sezóny požičajú podobnú mašinu z Moravy. Prevádzka známej železničky stojí ročne okolo šesť miliónov korún (185.552 eur). Dve tretiny spomínanej sumy tvoria tržby z cestovného, zvyšok sa snažíme získať od sponzorov. Keby som vám ukázal žiadosti o financie, ktoré sme za tie roky adresovali napríklad ministerstvu kultúry, ministerstvu pôdohospodárstva, Lesom SR či na Banskobystrický samosprávny kraj, je ich pekná kopa, konštatoval Aleš Bílek. Zdôraznil, že by boli radi, keby už na Slovensku bolo jasné, ako sa rozdelia eurofondy na cestovný ruch. Projekty majú pripravené.
Tisícky pasažierov už odviezla táto čiernohronská historická pamiatka, ktorá po dlhoročnej odmlke po prvý raz nanovo vypustila paru vďaka nadšencom pred 16 rokmi. Počas prvej sezóny odviezla 8500 ľudí, ale minulý rok to bolo až 70.000 návštevníkov. Od roku 1992 predĺžila trať po železničnú zastávku Chvatimech, teda po hlavnú cestu medzi Podbrezovou a Breznom. Táto horehronská atrakcia sa tak stala miestom rodinných víkendových a dovolenkových výletov. Každoročne sezónu slávnostne otvárajú 1. mája. Lokalitu čoraz viac objavujú aj zahraniční návštevníci.
Čiernohronská železnica je úzkokoľajná lesná železnica s rozchodom 760 mm. Premáva na trase Chvatimech - Hronec - Čierny Balog - Vydrovo v Slovenskom Rudohorí. Kedysi bola značne rozvetvená a mala celkovú dĺžku 132 km. Trate železnice viedli údoliami Čierneho Hronu a jeho prítokov. Dnes slúži iba turistom na 15 km zachovaných tratí. Najdlhšia odbočka v minulosti pozdĺž Kamenistého potoka bola dlhá takmer 20 km a sieť v tomto údolí merala 40 km. Zachoval sa z nej okrem zvyškov násypu len mohutný oceľový most cez údolie Čierneho Hrona. V roku 1982 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. V budúcnosti pri dostatku finančných prostriedkov plánujú obnoviť aj odbočku Čiernohronskej železnice do Osrblia. Nachádza sa tu známy biatlonový areál zaradený do kalendára svetového pohára v biatlone.