Predseda SMK Pál Csáky pri zahlasovaní za Lisabonskú zmluvu chladnokrvne kalkuloval. Uviedol to v dnešnej relácii televízie Markíza Na telo predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. "Išlo o chladný politický kalkul, nemyslím si, že SMK chcela podporiť koalíciu," povedal Mečiar.
"Nie som zradca a nikdy ním nebudem, sú to emotívne motivované výroky Mikuláša Dzurindu a Pavla Hrušovského," povedal Csáky. Ako ďalej uviedol, problém v opozícii nastal, lebo "väčší brat nedal SMK súhlas na autonómne konanie". Nešpecifikoval však, koho mal pod označením "veľký brat" na mysli.
Podľa Mečiara si niektorí politici a analytici neuvedomovali dôležitosť prijatia Lisabonskej zmluvy. V tejto súvislosti politológov, ktorí považujú krok SMK za zradcovský, označil za "zabudnutých vidieckych politológov". Konanie SMK pri hlasovaní o Lisabonskej zmluve Csáky označil za profesionálne dobré. Unisono s Mečiarom zdôraznil, že SMK nepodporila vládu, ale Lisabonskú zmluvu a integračný proces Slovenska. "Opozícia sa dostala do vzduchoprázdna, ale ničomu sme sa nespreneverili," podčiarkol. Obaja politici zároveň vylúčili akékoľvek dohody medzi koalíciou a SMK. Ďalšie pôsobenie v opozícii Csáky vidí pozitívne.
"O tom, že bol pripravený pád vlády, som nič nevedel," tvrdí Mečiar. "Na Slovensku toľko dynamitu nie je, aby vyhodilo premiéra Roberta Fica zo stoličky," vyhlásil zase Csáky.
Dohady o dohodách medzi SMK a koalíciou sú podľa Csákyho "nevkusné". Nie sú žiadne dohody, vyhlásil Mečiar.
Národná rada SR vo štvrtok 10. apríla schválila Lisabonskú zmluvu. Za zmluvu hlasovali koaliční zákonodarcovia Smeru-SD, SNS, ĽS-HZDS, opozičná SMK a nezávislí Tibor Mikuš a Martin Kuruc. Odmietli ju piati nezávislí poslanci, ktorí už skôr opustili rady KDH, nehlasovala poslankyňa za ĽS-HZDS Ľudmila Mušková. Slovensko sa tak stalo deviatou členskou krajinou Európskej únie, ktorej parlament schválil európsku reformnú zmluvu. Dokument ešte musí podpisom odobriť prezident SR Ivan Gašparovič. Hlasovania sa nezúčastnili poslanci za SDKÚ-DS a KDH.
Autor: ks

Beata
Balogová
