Jediným porazeným v prípade Lisabonskej zmluvy je podľa politológa Petra Horvátha SDKÚ. Horváth to povedal v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12. Za víťaza v otázke tlačového zákona považuje koalíciu, opozícia podľa jeho slov prehrala. Kvalitu tlačového zákona budeme podľa neho vedieť zhodnotiť s odstupom polroka podľa praxe.
Všetky tri opozičné strany si uvedomujú, že karty po budúcich voľbách bude rozdávať strana Smer, dá sa očakávať, že ak chcú byť v budúcej vláde, začnú vysielať pozitívnejšie signály k spolupráci, podporu SMK Lisabonskej zmluve by však Horváth nepreceňoval. Neúspechom ratifikácie a prípadnou demisiou by podľa Horvátha premiér Robert Fico stratil na medzinárodnom kredite, získal by vnútropoliticky upevnením pozícií.
Poslanec za Smer Boris Zala označil schválenie Lisabonskej zmluvy za víťazstvo občanov a jednoznačnú prehru SDKÚ a osobnej angažovanosti jej predsedu Mikuláša Dzurindu. Podľa Zalu premiér bol pripravený v prípade neúspechu ratifikácie dokumentu podať demisiu. Tlačový zákon, kvôli ktorému opozícia blokovala reformnú zmluvu, považuje za demokratický, rozširujúci slobodu slova. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) podľa neho jasne nekonkretizovala, v ktorých bodoch porušuje návrh tlačového zákona európske smernice. Po jeho schválení zatiaľ nedostali žiadne negatívne stanovisko, ani od európskych socialistov.
Podpredseda SMK József Berényi vysvetlil, že strana po schválení sporného tlačového zákona podporila Lisabonskú zmluvu, lebo maďarská komunita potrebuje fungujúcu spoluprácu s európskymi inštitúciami. Naznačil, že po schválení tlačového zákona mohla opozícia medzi sebou intenzívnejšie komunikovať. SMK nevidela zmysel odložiť hlasovanie o dokumente na májovú schôdzu, ako to navrhovala SDKÚ, lebo by sa tým nič nevyriešilo. Berényi dúfa, že opozičné subjekty medzi sebou začnú spolupracovať ako doteraz, SMK sa chce podľa jeho slov podieľať na kampani spoločnej prezidentskej kandidátky Ivety Radičovej. Do budúcej vlády bude SMK vstupovať s podmienkou korekcie tlačového zákona, pokiaľ sa tak neudeje dovtedy, konštatoval.
Poslanca za SDKÚ Ivana Štefanca nemrzí, že jeho strana a jej poslanci zostanú v histórii zapísaní ako tí, čo nepodporili Lisabonskú zmluvu. História si podľa jeho slov zapamätá tlačový zákon. Štefanec si myslí, že v súvislosti s tlačovým zákonom prehral občan, SDKÚ len chránila demokraciu v krajine. Proti reformnej zmluve SDKÚ-DS nič nemá, použila ju ako nástroj na zmeny tlačového zákona. Konanie SMK označil za zradu, ktorá bude mať vplyv na ďalšie vzťahy v opozícii.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj v diskusnej relácii uviedol, že SDKÚ v otázke Lisabonskej zmluvy premárnila šancu, keď nevedela rozlíšiť jej dôležitosť oproti vnútroštátnej norme. Vylúčil dvojstranné rokovania SNS s SMK kvôli podpore dokumentu, rovnako tak ústupky v návrhu školského zákona. Lisabonská zmluva podľa neho posilňuje práva národných parlamentov, a pre SR prináša jednoznačne viac pozitív ako negatív. Tlačový zákon považuje za štandardný vrátane práva na odpoveď. To podľa neho figuruje v 70 percentách krajín EÚ. Pripúšťa možné zmeny v zákone, spomenul priradenie ďalších inštitútov, napr. otázku redakčných štatútov.
Podpredseda HZDS Miroslav Jureňa vyslovil presvedčenie, že v otázke Lisabonskej zmluvy lídri SDKÚ a KDH povýšili svoje egoistické a stranícke záujmy nad záujmy Slovenska a Európy. SMK podľa neho musela zmluvu podporiť, lebo sa profiluje ako európska strana a jej líder Pál Csáky ako europolitik. Koalíciu podľa Jureňu súboj o zmluvu a tlačový zákon posilnil, v istých veciach aj ustúpila.
Podpredseda KDH Daniel Lipšic si myslí, že vďaka SMK parlament prijal zlý tlačový zákon. SMK nie je podľa neho opozičná strana, dokázala, že sú jej blízke predovšetkým etnické témy. Čas fungovania výlučne etnických strán je podľa neho na začiatku 21. storočia už prekonaný. Či SMK "vybartrovala" podporu zmluve zmenami v školskom zákone, sa uvidí v máji pri jeho schvaľovaní, konštatoval Lipšic.