Bratislava 13. apríla (TASR) - Vládny Smer-SD sa podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu dohodol s opozičnou SMK na podpore Lisabonskej zmluvy ešte predtým, ako sa tlačovým zákonom začal v druhom čítaní zaoberať parlament. Dzurinda si v diskusnej relácii TA3 V politike v tejto súvislosti položil otázku, či za touto dohodou stáli len politické ceny alebo aj ekonomické obchody.
"Naozaj netreba veľkú fantáziu, aby som si vedel spojiť ekonomické pozadie Smeru-SD s ekonomickým pozadím okolo pána Bugára," povedal Dzurinda s tým, že obe skupiny mohli spolu tlačiť na predsedu SMK Pála Csákyho. Lobistom podľa Dzurindu má ísť napríklad o zákazky na výstavbu diaľnic alebo eurofondy.
Predseda SMK vylúčil akékoľvek tlaky lobistov na SMK v súvislosti s Lisabonskou zmluvou. Predsedu SDKÚ-DS Csáky upozornil, že ak bude bezdôvodne napádať politikov SMK, tí sa môžu brániť súdnou cestou. Rovnako vylúčil porušenie opozičných dohôd zo strany SMK v otázke reformnej zmluvy, ako to viacnásobne opakoval Dzurinda.
Predsedu SDKÚ-DS nemrzí, že jeho strana nepodporila Lisabonskú zmluvu. SDKÚ-DS podľa neho ukázala charakter a jej postoj bol legitímny a pravdivý. "Kde ľudia na to chodia, že sa nesmie niečo s niečím spájať. To niečo európskej je zlaté teľa?," reagoval na margo spájania Lisabonskej zmluvy s tlačovým zákonom.
Predseda SMK zdôraznil, že jeho strana má záujem o ďalšiu opozičnú spoluprácu s KDH a SDKÚ-DS. Pripomenul, že SMK pre tlačový zákon doma aj v zahraničí urobila z opozičných subjektov najviac. Podpora Lisabonskej zmluve neznamenala podporu premiérovi Robertovi Ficovi.
Podľa Rafaja SMK vymenilo pozíciu v Bruseli za dobrú pozíciu v opozícii
Hlasovanie za Lisabonskú zmluvu v prípade Strany maďarskej koalície (SMK) považuje predseda poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany (SNS) Rafael Rafaj za krok späť, aby neskôr mohla urobiť dva kroky vpred.
Vysvetlil to tým, že SMK dlhodobo potrebuje podporu zahraničia kvôli existujúcej silnej maďarskej loby, ktorá sa podľa jeho slov snaží z Bruselu a z iných centrál presadzovať ich menšinové požiadavky. "K tomu potrebujú mať čistý štít. Ja by som povedal, že vymenili pozíciu v Bruseli za dobrú pozíciu v opozícii," pripomenul v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike. Zároveň sa domnieva, že možné vylúčenie SMK z opozičnej spolupráce zainteresované strany "rozchodia" už do tohto leta.
Podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Martin Fronc zdôraznil, že KDH vníma postoj SMK ako podraz. "Dohody sa majú dodržiavať a v tomto sa SMK stala voči nám nevierohodným partnerom," podčiarkol. Dodal, že tlačový zákon, ktorý poslanci schválili v druhom čítaní, je náhubková legislatívna norma, ktorá nie je o demokracii a poškodí slobodu slova. Podľa jeho názoru by sa ani nemal začať realizovať. Rafaj ho naopak označil za štandardný európsky zákon. Zároveň sa neobáva problémov, na ktoré poukazujú mnohé organizácie v prípade jeho aplikácie v praxi.
Predseda poslaneckého klubu SNS odmietol akékoľvek dohody s SMK či už na úrovni poslancov alebo vedenia strany, na základe ktorých by výmenou za Lisabonskú zmluvu spravili ústupky v školskom zákone. Prízvukoval, že majú záujem na tom, aby všetci občania SR perfektne ovládali na komunikatívnej úrovni slovenský jazyk.
V prípade podpory Ivana Gašparoviča v prezidentských voľbách Rafaj potvrdil jednoznačné signály SNS, avšak zdôraznil, že vrcholné orgány strany svoje definitívne stanovisko ešte len povedia. Konštatoval, že súčasná hlava štátu sa na svojom poste osvedčila, pričom podľa neho ide o nekonfliktného politika, ktorý má pomerne veľkú podporu verejnosti.
Fronc deklaroval, že zo strany KDH ide o definitívnu podporu Ivety Radičovej, pričom podčiarkol, že má v celku dobré šance uspieť vo voľbách. Nemyslí si, že by sa jej spoločná opozičná podpora zmenila kvôli momentálne naštrbeným vzťahom medzi KDH, SDKÚ-DS a SMK.
Autor: ks

Beata
Balogová
