KOŠICE 14. apríla (SITA) – Projekt Cesta – centrá komunitných služieb marginalizovaným skupinám občanov začínajú realizovať Košický, Prešovský a Banskobystrický samosprávny kraj. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Košického samosprávneho kraja (KSK) Zuzana Bobríková, projekt je zameraný na vytvorenie nástroja komunitnej práce – centier sociálnych a komunitných služieb s profesionálnym alebo poloprofesionálnym charakterom, ktorý by priamo riadila miestna samospráva vo vybraných mestách a obciach.
„Zámerom projektu je definovať rozsah služieb, ktoré je nutné pre rómske komunity zabezpečiť, sieťovať sociálnu prácu, terénnu prácu a komunitnú prácu a asistenčné služby. Pripraviť odborníkov pre komunitnú prácu a pripraviť komunitné politiky pre túto oblasť. Projekt by mal koordinovať činnosti občianskych združení, neziskových organizácií a neziskových fondov. Sfunkčnenie komunitných centier by malo priniesť aj tvorbu miestnych partnerstiev,“ uviedla Bobríková. Projekt je výstupom memoranda o spolupráci medzi KSK, PSK a BBSK pri riešení problémov s rómskymi komunitami. Základný projekt bude vo všetkých troch samosprávnych krajoch rovnaký v oblasti školstva, zdravotníctva, sociálnych vecí. Podľa projektu by malo vzniknúť 25 – 30 centier v každom kraji. Projekt je plánovaný na trojročné obdobie. Odhadované náklady sú 150 miliónov korún pre každý samosprávny kraj. Finančné krytie by malo byť zabezpečené zo štrukturálnych fondov a od štátu. Projekt počíta s podporou podpredsedu vlády SR a ministerstiev, v ktorých kompetencii sú pripravované aktivity. Realizátori sa zamerajú aj na legislatívnu iniciatívu v oblasti sociálnej pomoci a sociálnych služieb, ktoré v súčasnosti neposkytujú nástroje, efektívne pri zmene súčasného stavu v rómskych komunitách.
„Projekt bude realizovať každý kraj samostatne, aby bolo možné vyhodnocovať dosiahnuté výsledky a vymieňať si poznatky. Pre každú zapojenú komunitu vznikne projekt šitý na mieru, presne podľa stavu komunity a záujmu miestnej samosprávy na riešení. KSK počíta s profesionalizáciou pracovníkov komunitných centier, ku ktorým pribudnú terénni pracovníci, zdravotní a sociálni asistenti, spadajúci do kompetencie ministerstiev práce, sociálnych vecí a rodiny, zdravotníctva, školstva, výstavby a regionálneho rozvoja,“ uviedla Bobríková. Realizácia programu bude nastavená tak, aby odstraňovala príčiny sociálnej deprivácie prostredníctvom nepretržitej práce komunitného sociálneho pracovníka a jeho asistentov.