BRATISLAVA 14. apríla (SITA) - Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) si myslí, že vysokoškolské štúdium by malo byť bezplatné. Na dnešnej tlačovej besede to povedala zastupujúca predsedníčka ŠRVŠ Veronika Pázmányová.
"Keď niektorí študenti študujú na viacerých školách nie je to preto, že by boli nadaní, ale preto, lebo školy sú jednoduché," dodala.
Poplatky za štúdium považuje ŠRVŠ za diskriminujúce, aj z dôvodu nízkej informovanosti študentov, ktorí nevedia koľko, ako a kedy budú platiť a školy vyrubili poplatky v nedostatočnom predstihu. Poplatky môžu odpustiť rektori, preto by tak mali urobiť v prípade študentov, ktorí si to zaslúžia, nie napríklad tých, čo si predlžujú štúdium, lebo ho nestíhajú. Nespravodlivá je podľa Pázmányovej aj retroaktivita platenia poplatkov.
Slovenské školstvo je podľa predsedníčky ŠRVŠ na veľmi dobrej úrovni, horšie je to so vzťahom pedagógov a študentov. Systém však treba modernizovať, lebo celá inštitúcia je archaická a nevie sa individuálne prispôsobiť.
V piatok sa pred parlamentom zhromaždilo približne 50 študentov, ktorí protestovali proti plateniu poplatkov za štúdium. Skandovali, že chcú „férové školné“. Študenti vysokých škôl, ktorých vyzvali na zaplatenie školného v akademickom roku 2007/2008, poslali v súvislosti s protestom poslancom NR SR, Ministerstvu školstva SR a iným kompetentným otvorený list proti doterajšiemu spôsobu vyberania školného.
Dotknutí študenti súhlasia so zaplatením poplatkov i systémom, ktorý od platenia oslobodzuje len štúdium na prvej vysokej škole. Protestujú však "proti výpalníckemu spôsobu ich vymáhania tak, ako sa to deje dnes". Odvolávajú sa na nesplnenie povinnosti vysokých škôl zverejniť výšku školného najneskôr dva mesiace pred posledným dňom určeným na podávanie prihlášok. "Nemôžeme súhlasiť so zmenou podmienok štúdia v priebehu roka, keďže pri zápise, a ani neskôr, sme neboli dostatočne informovaní," uvádza sa v otvorenom liste. Personál na študijných oddeleniach, respektíve iných kontaktných miestach, vraj nebol pripravený odpovedať na otázky dotknutých študentov. Tí tvrdia, že predstavitelia jednotlivých fakúlt mali vo veciach školného chaos, pretože zákon je nejasný a nedá sa jednoznačne interpretovať. "Je to akoby ste bežali maratón a v polovici vám povedia, že musíte zrazu bežať na jednej nohe. Rovnako sa porušujú vnútorné predpisy vysokých škôl, v ktorých je jednoznačne stanovený spôsob a termíny splatnosti školného v rozpore s tými, ktoré nám boli písomne oznámené," adresujú vysokoškoláci kompetentným.
Platiť školné, ktoré na niektorých školách predstavuje až 40 000 korún za akademický rok, musia aj študenti, ktorí sa len zapísali na štúdium, ale nenastúpili. Táto povinnosť tiež platí pre poslucháčov, ktorí svoje štúdium v polovici akademického roku prerušili. Retroaktívne sú tak postihnutí aj tí, ktorí štúdium zanechali dávno pred nadobudnutím účinnosti príslušného zákona a boli prijatí na bezplatné študijné odbory. "Platenie postihuje aj nadaných študentov, ktorí stíhajú súčasne dve vysoké školy v plnom nasadení a nezostáva im voľný čas na získanie finančných prostriedkov. Navyše sa mnohým študentom hrozí disciplinárnym konaním a vylúčením zo štúdia. Zvlášť sa obávajú študenti posledných ročníkov, ktorých čakajú štátnice a chcú úspešne dokončiť svoje štúdiá," upozorňujú dotknutí poslucháči.
ky;rp;mt