SME

Adopcia na diaľku pomáha žiakom z chudobných rodín

Bratislava 14. apríla (TASR) - Cieľom projektu Adoptácia afrických detí je sprostredkovať peňažné dary na výučbu žiakov z chudobných rodín a sirotám. ...

Bratislava 14. apríla (TASR) - Cieľom projektu Adoptácia afrických detí je sprostredkovať peňažné dary na výučbu žiakov z chudobných rodín a sirotám. Uviedla to dnes hlavná koordinátorka projektu na Slovensku Marta Slávičková na tlačovej konferencii v Bratislave.

"Od začatia projektu v roku 2002 Humanistické centrum Narovinu našlo adoptívnych rodičov v Čechách a na Slovensku už pre viac ako 3000 detí z Kene," spresnila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rodičia posielajú deťom finančnú čiastku v hodnote 730 korún, ktorá uhradí školské poplatky za štúdium, skúšky, uniformu, pomôcky a ďalšie výdavky spojené so štúdiom. Rodičia si s deťmi môžu vymieňať listy, darčeky a v rámci možností sa prípadne aj osobne navštíviť. Zasielaním príspevkov na tieto výdavky možno tak vybranému dieťaťu pomôcť dosiahnuť aspoň minimum životných podmienok.

SkryťVypnúť reklamu

"Peniaze sa neposielajú rodine dieťaťa, ale priamo naším organizátorom v mieste, ktorí deťom nakúpia všetko potrebné, zariadia zápis do najvhodnejšej školy v okolí, zaplatia za neho školné a spolupracujú s rodinou dieťaťa," povedala pre TASR Slávičková. Po ukončení trojmesačného vyučovacieho obdobia škola vystaví vysvedčenie, ktoré adoptívny rodič dostane spolu s listom dieťaťa a aktuálnou fotografiou.

Konkrétne dieťa, ktoré čaká na pomoc, si môžu prípadní záujemcovia vybrať v databáze na webovej stránke www.adopcianadialku.sk. "K fotke je pripojená správa o konkrétnej situácii dieťaťa. Vyberať možno tak z chlapcov, ako aj z dievčat," dodala Slávičková.

Súčasťou projektu je aj Ostrov nádeje v Keni. Ide o výstavbu komunitného centra na ostrove vo Viktóriinom jazere, kde žije približne 22 tisíc ľudí. Väčšinu z obyvateľov tvoria deti do 15 rokov. Choroby, podvýživa a nedostatočná lekárska starostlivosť spôsobujú, že počet sirôt stále narastá.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt sa začal v roku 2005 a realizuje sa postupne z príspevkov sponzorov a verejnej zbierky. "V prvej fáze sa postavili dve budovy pre ubytovanie detí, veľká kuchyňa s jedálňou a centrum vzdelania, ktoré zatiaľ slúži ako materská škola," uviedol Joash Okongo, ktorý priamo na mieste vyučuje.

Vďaka projektu Elektrika zo slnka v zime 2006 sa na ostrove realizovala elektrifikácia centra pre školy v Keni. Od januára tohto roku sa do Ostrova nádeje sťahuje aj 24 sirôt, ktoré tam nájdu svoj nový domov. "Po dokončení čističky na vodu a školy sa chystáme postaviť aj zdravotné stredisko," dodal Okongo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  2. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  3. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  4. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  5. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  7. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  8. Čo bude toto leto in?
  1. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  2. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  3. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  4. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  5. LESY SR hostili prestížne udeľovanie cien CIC
  6. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  7. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo?
  8. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 572
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 8 188
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 919
  4. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 527
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 037
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 926
  7. Čo bude toto leto in? 2 790
  8. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 2 679
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu