Michalovce 15. apríla (TASR) - Zvláštnu plochú hlinenú plastiku vysokú necelých desať centimetrov odkryli archeológovia počas prieskumu súvisiaceho s výstavbou rodinných domov v michalovskej lokalite Hrádok. Súčasťou nálezu z neolitu bola aj keramika, štiepané nástroje, časti náhrdelníka a podobne.
Výskum, ktorý trvá už od januára a vykonáva ho spoločnosť Archeológia Zemplín, potvrdil, že spomínaná lokalita je jednou z najstarších lokalít na východe Slovenska. Človek sa v spomínanom období začal venovať pestovaniu kultúrnych plodín a chovu domácich zvierat súbežne s rozvojom remesiel, budovaním trvalejších sídlisk a neskôr aj keramickou produkciou, ktorú šíril z pôvodnej mezopotámskej oblasti do všetkých kútov Európy.
Pracovníci spoločnosti v rámci doterajšej záchrannej činnosti preskúmali už 11 zahĺbených sídliskových objektov z obdobia neolitu, doby bronzovej a stredoveku. "Nájdené predmety sú tak asi sedem tisíc rokov staré," uviedla dnes pre TASR archeologička Lýdia Gačková. Dodala, že najväčší význam má spomínaná plastika v podobe postavy človeka alebo zvieraťa. Spomínaný nájdený skvost a ostatné predmety, ktorými ich nositelia - neolitickí roľníci - zanechali o svojom živote mnohé svedectvá v podobe keramických, kamenných i kostených pamiatok, budú po ošetrení umiestnené v niektorom zo zemplínskych múzeí.
Vtedajší obyvatelia zakladali svoje osady na miestach s najúrodnejšou pôdou. V regióne Zemplína - na Východoslovenskej nížine patria k najvýznamnejším sídliskám z počiatočného neolitického obdobia okrem Michaloviec predovšetkým Zemplínske Kopčany, Zalužice, Lúčky, Veľké Raškovce i Slavkovce. Výskum z týchto miest potvrdil tisíce kusov rôznej keramiky. Gačková dodala, že z dôvodu plánovanej individuálnej výstavby už nebude daná michalovská lokalita pre ďalší archeologický výskum v budúcnosti prístupná.