SME

Crohnova choroba trápi čoraz viac Slovákov

Bratislava 15. apríla (TASR) - Crohnova choroba trápi čoraz viac Slovákov. Ide o ochorenie, pri ktorom má človek chronicky zapálenú niektorú časť tráviacej ...

Bratislava 15. apríla (TASR) - Crohnova choroba trápi čoraz viac Slovákov. Ide o ochorenie, pri ktorom má človek chronicky zapálenú niektorú časť tráviacej sústavy, najčastejšie tenké alebo hrubé črevo.

Pacient trpí častými bolesťami brucha, hnačkami a nafukovaním. Ochorenie je nevyliečiteľné, trpí ním v súčasnosti približne 4500 Slovákov a každý rok gastroenterológovia diagnostikujú 400 nových prípadov. Najčastejšie postihuje ľudí vo veku 15 - 25 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Počet osôb s Crohnovou chorobou nám za posledné roky skutočne narastá. A to nehovoríme o populácii, ktorá Crohnovu chorobu má, ale o tom nevie. Počet nediagnostikovaných pacientov je ešte väčší," povedal pre TASR gastroenterológ profesor Anton Vavrečka. Presný register slovenskí lekári síce nemajú, ale pripravuje sa.

SkryťVypnúť reklamu

Vysoký počet ešte nediagnostikovaných osôb si Vavrečka vysvetľuje tým, že pacienti napriek tomu, že majú ťažkosti, k lekárovi jednoducho nejdú. Ide najmä o mladých dospelých ľudí. Tí trpia postupne takými silnými bolesťami brucha, ktoré ich po čase donútia vyhľadať lekára.

"V minulosti sa stávalo, že pacient dorazil k lekárovi s akútnym zápalom slepého čreva, lekári ho operovali a pri operácii sa zistilo, že ide o Crohnovu chorobu," povedal. Prvotné prejavy ochorenia sú málo príznačné. Môže ísť o postupné chudnutie, nedostatok železa v krvi, ale aj zvýšené teploty.

Crohnova choroba spočíva v neprimerane veľkej imunite organizmu. Telo bojuje aj proti takpovediac dobrým baktériám v tele, v dôsledku čoho vzniká zápal. Ten sa prejavuje bolesťami brucha a hnačkou. Preto musia lekári zamerať liečbu na zníženie imunity takzvanou glukokortikoidnou či imunosupresívnou liečbou. Príčina tohto ochorenia doteraz nie je známa.

SkryťVypnúť reklamu

Istú úlohu pri vzniku Crohnovej choroby zohrávajú aj genetické predpoklady. Na druhej strane sú problémom u mnohých pacientov potraviny ako kapusta, strukoviny či konzumácia mlieka. Ak sa pacient dostane do pokojového štádia, keď ochorenie nie je aktívne, lekári odporúčajú diétu s vysokým obsahom vlákniny.

"Trend liečby pacientov s týmto ochorením spočíva v snahe dostať pacienta z akútneho štádia do neaktívnej fázy. Aktivita ochorenia sa stanovuje vyšetrením krvi a kolonoskopiou, teda preskúmaním celého hrubého čreva zavedením hadičky cez konečník," informoval Vavrečka.

Relatívnou novinkou vo vyšetrovaní aj na Slovensku je kapsulová endoskopia. Pri nej pacient prehltne ampulku, v ktorej je zabudovaná miniatúrna kamera. Tá sa po vstupe do organizmu aktivuje a vyhotovuje snímky z tráviaceho traktu. Túto metódu však v súčasnosti slovenské poisťovne nepreplácajú a pacient za ňu uhradí približne 30.000 Sk (926 eur). Nevýhodou kapsulovej endoskopie je to, že nie je schopná odobrať zo sliznice čriev vzorku na vyšetrenie. Čiže ak sa ochorenie potvrdí, prípadne sa zistí iné závažné ochorenie, pacient musí tak či tak podstúpiť klasickú kolonoskopiu.

SkryťVypnúť reklamu

"Kolonoskopia je momentálne zlatý štandard a používa sa na všetkých pracoviskách. Z času na čas jednoducho musíme sledovať pacienta, či u neho nevzniká rakovina," upozornil.

V prípade, že gastroenterológ pacientovi diagnostikuje toto ochorenie, z účinných liečiv mu je podávaná látka mesalazín. Tá však zvyčajne dlhodobo zápal pod kontrolou neudrží. Ďalšou možnosťou sú antibiotiká. V prípade nízkej a strednej aktivity ochorenia sú pacientovi podávané lokálne pôsobiace glukokortikoidy. V prípade ťažších priebehov Crohnovej choroby pacient musí užívať kortikoidy, ktoré pôsobia celoplošne. "Tie však nemôžeme podávať dlhodobo, pretože majú nežiadúce účinky. Môžu vyvolať vred, ale aj osteoporózu, najmä u žien," upozornil. Ďalším stupňom liečby sú imunosupresíva, ktoré znižujú imunitu. Ich nežiadúcim účinkom je útlm kostnej drene a zníženie počtu bielych krviniek. Naopak, pozitívom je to, že majú schopnosť udržať chorého v relatívne dlhodobom pokojovom štádiu.

SkryťVypnúť reklamu

Vavrečka povedal, že mnoho pacientov po negatívnych skúsenostiach s liečbou uvažuje aj o alternatívnej medicíne, napríklad homeopatii. V tomto prípade je však ako lekár skeptický. "Homeopatii veľmi neverím. Sú pacienti, ktorí hovoria, že im to pomáha, ale toto je organické ochorenie," zdôraznil. Metodiky inej medicíny môžu pomôcť podľa neho pacientom, ktorí majú skôr funkčné poškodenie.

"Faktom však je, že u týchto pacientov je trochu zmenená psychika. V minulosti sme robili autotréningové sedenia so psychiatričkou a pacienti si to pochvaľovali," povedal. Takýto spôsob liečby môže údajne viesť k určitému preladeniu psychiky. "Ak jeden z faktorov, ktorý sa podieľa na stave pacienta, je psychický stav, tak si myslím, že psychoterapia by mohla pomôcť aspoň časti pacientov," myslí si.

SkryťVypnúť reklamu

Z hľadiska výskytu Crohnovej choroby sú na tom v porovnaní so Slovenskom štatisticky horšie severské európske krajiny a Spojené štáty americké. Naopak, veľmi nízky výskyt tohto ochorenia je v krajinách Ázie. Lekári tiež zistili, že u židovskej populácie sa Crohnova choroba objavuje až šesťkrát častejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 247
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 732
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 669
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 881
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 453
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 261
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 191
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Extrémistu Bombica predvádzajú na súd.

Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor sa proti nemu odvolal.


a 1 ďalší 62

V južnej polovici územia napršalo plošne výrazne viacej ako na severe.


TASR 1
Predseda KDH Milan Majerský.

Majerský upozorňuje, že Slovensko sa vracia do doby cashu.


SITA 5
Breh jazera sa stráca. Kedysi tu bol svah. Pod vodou zmizli aj ostrovčeky, už z nich vytŕčajú len stromy.

Vodný systém po oprave umožní regulovať hladinu.


Sportnet

Lucia Halušková (vpravo) a kapitánka Janka Hlinková v zápase Slovensko - Holandsko na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2025.

Slovensko obsadilo na turnaji 1-A divízie nepostupové tretie miesto.


Slovensko U20 - Česko U20: ONLINE prenos zo zápasu na Turnaji piatich krajín vo fínskom meste Rovaniemi.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu na Turnaji piatich krajín vo fínskom meste Rovaniemi: Slovensko U20 - Česko U20.


Róbert Pich po strelení gólu číslo 100.

Róbert Pich je čerstvým členom Klubu ligových kanonierov.


Slovenskí hokejisti počas testovania NHL Combine pred MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Tento typ testovania je známy najmä z obdobia pred draftom do NHL.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu