Bratislava 15. apríla (TASR) - Slovenský syndikát novinárov (SSN) sa obrátil dnes listom na prezidenta SR Ivana Gašparoviča so žiadosťou, aby nepodpísal tlačový zákon a vrátil ho parlamentu na opätovné prerokovanie. TASR informovala dnes predsedníčka SSN Zuzana Krútka.
Prezident v pondelok 14. apríla počas pracovnej cesty v Štrasburgu uviedol, že spomínaná norma nie je potláčaním slobody tlače, naopak, zákon podľa neho rozširuje slobodu slova. "Asi nebudem mať dôvod to nepodpísať. Ak ho nepodpíšem, pôjde znovu do Národnej rady SR a tá ho odhlasuje," konštatoval.
Syndikát považuje zákon za nevyvážený, pretože z celého procesu vyhľadávania, získa va nia, spracovávania a šírenia informácií venuje najviac priestoru spätnej väzbe (právo na opravu, odpoveď a dodatočné oznámenie). "Neusiluje sa však vy tvo riť pre samotný tvorivý proces také podmienky, ktoré by znížili možnosť výskytu dôvodov na uplatňovanie spomínaných práv," upozorňuje SSN.
Za problém považuje syndikát aj právo na informácie, ktoré sa v zákone iba deklaruje. "Orgánom verejnej moci z neho síce vyplýva povinnosť poskytovať vydavateľom a spra vodajským agentúram informácie, ak ich však neposkytnú, nemajú ani len povinnosť písomne to odôvodniť," tvrdí syndikát. Zároveň pripomína, že nie je v poriadku, ak orgán informáciu aj bez odôvodnenia neposkytne, aj tak bude mať po uverejnení článku právo na opravu alebo odpoveď a vydavateľ bude povinný ju uverejniť.
Kritizované právo na odpoveď má podľa SSN v našom právnom poriadku miesto. "Nepozdáva sa nám však jeho komplikovaná formulácia a domnievame sa, že je dôležité, aby skutkové tvrdenie, na ktoré občan (firma) reagu je, bolo nepravdivé, neúplné, nepresné alebo pravdu skresľujúce," vysvetľuje syndikát.
SSN tiež upozorňuje, že právna norma neumožňuje novinárom pracujúcim pre internetové noviny uplatňovať si právo na informácie a ochranu zdroja informácií. Syndikát sa domnieva, že v tlačovom zákone chýba aj zakotvenie niektorých inštitútov, ktoré by chránili slobodu slova a o ktoré by sa mohol novinár oprieť v situáciách, keď je naňho vyvíjaný nátlak.
O nepodpísanie zákona žiada prezidenta aj Študentská rada vysokých škôl SR. Na adresu tlačového zákona sa kriticky vyjadrila aj Slovenská asociácia novinárov, Asociácia európskych novinárov, ako aj Public Policy Institute a občianske združenie MEMO 98.
Poslanci schválili dlho diskutovaný zákon o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve 9. apríla, právna norma nahradí viacnásobne novelizovanú úpravu z roku 1966. Zo 143 prítomných zákonodarcov ho podporilo 81 poslancov koalície a nezávislý Tibor Mikuš. Prítomných 62 opozičných zákonodarcov sa vyslovilo proti.