BRATISLAVA 15. apríla (SITA) - Minulý rok bolo v 24 svetových krajinách popravených najmenej 1 252 osôb a minimálne 3 347 ľudí odsúdili v 51 krajinách na trest smrti, uvádza sa v správe o trestoch smrti a popravách, ktorú vydala Amnesty International (AI). V celách smrti čaká na popravu podľa odhadov až 27 500 väzňov. Podľa Moniky Navrátilovej, hovorkyne AI Slovensko, ide o minimálne počty, pretože mnohé krajiny vykonávajú popravy v tajnosti a odmietajú zverejniť akékoľvek informácie. Medzi ne patria Čína, Singapur, Malajzia a Mongolsko.
V roku 2007 bolo 88-percent všetkých známych vykonaných popráv v Číne, Iráne, Saudskej Arábii, Pakistane a Spojených štátoch. V Iráne bolo popravených najmenej 317 osôb, v Saudskej Arábii 143 a v Pakistane 135. Pre porovnanie, v roku 2006 popravili v Iráne 177 ľudí, v Saudskej Arábii 39 a v Pakistane 82 osôb. Minulý rok zaznamenala AI v Číne 470 popráv, toto číslo vychádza z verejne prístupných správ a slúži len ako absolútne minimum oproti skutočným počtom. Nadácia Dui Hua so sídlom v USA na základe čísel, ktoré im poskytli čínske úrady odhaduje, že v minulom roku bolo v krajine popravených približne šesťtisíc ľudí.
Podľa Branislava Tichého, riaditeľa AI Slovensko, bol rok 2007 priaznivým pre odporcov trestu smrti. Valné zhromaždenie OSN prijalo prelomovú rezolúciu vyzývajúcu k celosvetovému moratóriu na vykonávanie popráv. Proti trestu smrti sa vyslovilo 104 krajín vrátane Slovenska. Rezolúciu odmietlo 54 krajín a 25 štátov sa hlasovania zdržalo. "Dokonca aj krajiny s najhoršími štatistikami popráv čoraz viac od používania tejto praktiky upúšťajú. Kým v roku 1976 zakázalo trest smrti len 16 krajín, v roku 2006 pokračovalo v popravách 25 krajín, 91 percent z nich bolo vykonaných v Číne, Iráne, Iraku, Pakistane, Sudáne a USA. Európa je s výnimkou Bieloruska zónou bez popráv," hovorí Tichý.
Trest smrti je podľa Tichého nezvratný a nehumánny trest, ktorý vlády radi zneužívajú na vytvorenie ilúzie tvrdého postupu proti násiliu. "Nikdy nebolo dokázané, že by mal vyšší preventívny účinok než doživotné väzenie. Naopak, bolo zdokumentovaných mnoho prípadov justičných omylov, nespravodlivých súdnych procesov a politicky motivovaných rozsudkov," myslí si.
Univerzitný profesor Dale Cloninger, ktorý v minulosti tvrdil, že každou popravou klesne počet vrážd o 560, dnes vo svojich prácach píše, že nižší počet popráv v Texase v polovici 90. rokov viedol k zníženiu počtu vrážd o 90. Podľa americkej ekonómky Joanny Shepherdovej majú popravy odstrašujúci účinok len pri niektorých zločinoch – vraždách v domácom prostredí a tzv. zločinoch z vášne.
"Ak by tieto ekonometrické modely bolo možné s nejakou mierou dôveryhodnosti akceptovať, tak si myslím, že by sa pomerne výrazne zmenila diskusia o treste smrti v Európe, pretože argumenty proti trestu smrti by mali už výrazne nižšiu váhu," myslí si poslanec NR SR a bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic.