Banská Bystrica 15. apríla (TASR) - Akčný plán spolupráce medzi Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) a Ľvovskou krajskou štátnou administráciou na tento rok podpísali dnes predseda BBSK Milan Murgaš a predseda Ľvovskej oblastnej štátnej administrácie Ukrajiny Valerij Piatak. Týka sa obchodno-ekonomickej, vedecko-technickej a kultúrnej spolupráce a nadväzuje na dohodu, ktorú vlani v októbri podpísali BBSK a Ľvovská oblastná štátna administrácia Ukrajiny.
V akčnom pláne sú zakotvené konkrétne akcie, ktoré obe strany zrealizujú v tomto roku v oblasti ekonomiky, kultúry a vzdelávania a vedy. Tiež v oblasti cestovného ruchu, športu, záchrany historických a kultúrnych pamiatok a v zdravotníctve. Murgaš zdôraznil, že BBSK má záujem o to, aby sa ukrajinskí partneri podieľali na projektoch realizovaných v BBSK. Tak sa aj lepšie využije potenciál kraja vo vzťahu k Ľvovskej oblasti a pomôže to k tomu, aby sa Ukrajina mohla intenzívnejšie pripravovať na vstup do Európskej únie.
Jedným z konkrétnych krokov realizovaných v tomto roku má byť aj burza práce. "Začíname sa v našom kraji dostávať do takej zaujímavej situácie, že síce máme relatívne vysokú nezamestnanosť, ale zároveň prichádzajú investori a nenachádzajú pracovnú silu. Takže sme hovorili aj o burze práce a budeme sa zaoberať tým, ako sem dostať z Ukrajiny ľudí, ktorí chcú prísť pracovať do Banskobystrického kraja," uviedol Murgaš.
Dodal, že musí sa začať intenzívna spolupráca medzi obchodnými a priemyselnými komorami, prvé kontakty už nadviazali banskobystrická, lučenecká a ľvovská. Veľké možnosti vidí predseda BBSK aj v účasti podnikateľov z BBSK na výstavách a akciách v Ľvove a naopak, ľvovských v BBSK. Veľmi zaujímavou oblasťou je aj cestovný ruch, pretože veľký potenciál v ňom majú BBSK i Ľvovská oblasť.
Akčný plán napomôže podľa Piataka aj k ďalšiemu rozšíreniu spolupráce oboch strán vo všetkých oblastiach. Podľa neho doterajšie vzájomné kontakty neboli dostatočné a je nevyhnutné ich zintenzívniť. Ocenil pomoc Slovenska pri snahe Ukrajiny o integráciu do Európskej únie. Zdôraznil, že práve Slovensko je pre ňu vzorom v tom, ako sa dokázalo reformovať v období príprav pred vstupom do európskych štruktúr. Konštatoval, že politici len otvárajú dvere podnikateľom na spoluprácu a je na nich, ako túto ponuku využijú.
S členmi ľvovskej delegácie sa dnes ešte stretnú aj predstavitelia Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Lučenec a Banskobystrickej regionálnej komory SOPK.