Bratislava 16. apríla (TASR) - Protidrogový fond (PF) by mal na základe aktuálnej kontroly ministerstva financií (MF) vrátiť štátu finančné prostriedky, ktoré sa použili v rozpore so zákonom o PF. Po zarátaní penále táto suma predstavuje 897.000 Sk. Podľa riaditeľa fondu Miroslava Žufu toto rozhodnutie ešte nie je právoplatné, pričom do 23. apríla má PF podať k predmetným zisteniam ministerstva svoje stanovisko.
Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) v apríli minulého roka konštatoval, že Rada fondu schválila 711.000 Sk neziskovej organizácii Pomoc pre Teba vo Fiľakove niekoľko dní pred jej oficiálnym zaregistrovaním. Zakladateľom organizácie bol vtedajší člen PF Tibor Kalmár, ktorý následne abdikoval zo svojej funkcie. Žufa pripomenul, že podľa aktuálnych informácií je táto nezisková organizácia v likvidácii. "Myslím si, že bola zriadená účelovo a pre mňa je podstatné, že za obdobie, kedy mohla realizovať mnohé projekty, sa ani jeden narkoman neresocializoval. Dôkazy sú jasné, že organizácia peniaze využila nejakým iným spôsobom," podčiarkol na dnešnej tlačovej konferencii vicepremiér Dušan Čaplovič. Táto kauza stála post aj vtedajšieho riaditeľ PF Ján Galáša.
Nový šéf fondu Miroslav Žufa nariadil na základe výsledkov NKÚ a z podnetu vicepremiéra Čaploviča, ktorý po Pálovi Csákym prevzal kreslo predsedu rady PF, vnútornú kontrolu. Tá konštatovala porušenie zákona o vedení účtovníctva a o Protidrogovom fonde v súvislosti s udelením financií neexistujúcej organizácii.
Prvá kontrola ministerstva financií sa uskutočnila ešte v auguste minulého roka. Podľa Čaploviča zistila nedostatky v činnosti bývalého aparátu fondu týkajúce sa najmä nekompletného vedenia účtovníctva v roku 2006 a na začiatku roku 2007. Na tomto základe muselo nové vedenie SF účtovníctvo zrekonštruovať, na čo fond vynaložil 100.000 Sk. Po jeho rekonštrukcii MF vykonalo ďalšiu kontrolu, výsledkom čoho je predmetná pokuta vo výške 897.000 Sk.
Fond zároveň podal minulý rok trestné oznámenie na bývalých zamestnancov vo veci podozrenia zo spáchania prečinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Polícia vyšetrovaním dospela k záveru, že nie je dôvod na začatie trestného stíhania. Proti tomu podal fond 19. marca sťažnosť na prokuratúru a momentálne čaká na jej rozhodnutie. "Ak vyšetrovací orgán konštatoval, že to bolo neúmyselné, tak potom na Slovensku je všetko neúmyselné a nebudeme nikoho trestať," poznamenal Čaplovič. Riaditeľ PF dodal, že ak prokuratúra rozhodne o nenaplnení skutkovej podstaty trestného činu, fond má právo v občianskoprávnom konaní vymáhať finančné prostriedky od tých, ktorí zavinili problémy, na ktoré sa poukázali jednotlivé kontroly na fonde.
Ďalšia kontrola tentokrát zo strany Daňového úradu, ktorá sa ukončila v januári 2008, potvrdila nedostatky vo vedení účtovníctva bývalého vedenia fondu. Fond zároveň zaplatil 5000-korunovú pokutu za nepodanie daňových priznaní za roky 2005 a 2006.