Bratislava 16. apríla (TASR) - Študenti v súťaži Siemens Young Generation Award predviedli množstvo skvelých projektov, ktoré majú aj reálne uplatnenie v praxi. Pri príležitosti slávnostného odovzdávania cien mladých elektrotechnikov to dnes povedal Marián Hrica, riaditeľ divízie Automatizovaná technika a pohony Siemens (SYGA).
Na pôde Fakulty Elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (STU) si už po piaty raz prevzali ocenenia SYGA za svoje inovačné nápady študenti stredných technických odborných škôl a učilíšť s elektrotechnickým zameraním na Slovensku. Cieľom súťaže je pripraviť jej účastníkov na prechod od teoretických vedomostí z učebníc k potrebám bežnej priemyselnej praxe, a to pomocou práce na zadaných projektoch.
Hlavnú cenu za najlepšie technologické riešenie aplikáciu, získali Michal Barczi a Andrej Hrmo, študenti Strednej priemyselnej školy v Dubnici nad Váhom s projektom Robotický manipulátor.
"Manipulátor je zariadenie, ktoré sa používa na premiestňovanie ťažkých predmetov z jedného miesta na druhé. Náš model manipulátora je inovatívny tým, že na svoj pohon používa tri servomotory vybavené snímačmi polohy. To umožňuje prepravníku veľmi presne sa premiestniť na určené miesto," predstavil svoj projekt Barczi.
Cenu vyhlasovateľa súťaže divízie A & D spoločnosti Siemens získal Peter Lovász, študent Spojenej školy v Nových Zámkoch za projekt Riadenie procesu premiešavania živného roztoku. Ako uviedol, "riadenie procesu premiešavania živného roztoku nájde uplatnenie najmä v oblasti poľnohospodárstva, kde sa tento roztok používa na zavlažovanie a vyživovanie poľnohospodárskych plodín. Možno ho však využiť napríklad aj v čistiarňach. Prínos mojej práce je predovšetkým v zjednodušení celého procesu premiešavania tak, že sa dá ovládať len jedným tlačidlom".
Cenu Fakulty elektrotechniky a informatiky STU za projekt Kotol na slamu si prevzali Ján Gabrhel a David Sárka, študenti zo Strednej priemyselnej školy v Nitre. Cieľom našej práce bolo zefektívniť výrobu tepla, prostredníctvom zlepšenia systému vkladania paliva do kotla. Celý proces sme zautomatizovali, takže si nevyžaduje obsluhu," povedal k projektu Gabrhel.
Cenu za najlepší model získali Marek Kuffa a Karol Havrila, študenti Strednej priemyselnej školy v Poprade. Robert Jacko a Jakub Bednár zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove získali Cenu spoločnosti OSRAM.
Hrica pre TASR uviedol, že na prvý pohľad možno nie je vidieť náročnosť technických riešení, ktoré predstavili študenti, ale odborníci, ktorí pracujú v tejto oblasti, boli sami prekvapení. Zároveň vyjadril presvedčenie, že projekty budú mať obrovský prínos aj pre prax.
"Naším cieľom je, aby študenti pracovali s reálnou najnovšou technikou a aby sa dostali do kontaktu s vysokými školami a videli, aké možnosti sú v štúdiu a práci v oblasti automatizácie a v neposlednom rade mohli navštíviť výrobné závody, kde tieto technológie fungujú," vyjadril sa na margo samotnej súťaže.
Celkovo sa do súťaže prihlásilo 15 stredných odborných škôl z celého Slovenska, ktoré predstavili spolu 22 projektov. Do záverečného finále postúpilo 10 škôl. Tohtoročný jubilejný ročník bol výnimočný účasťou prvého zahraničného tímu. So svojím projektom bojovali o jednu z cien študenti elektrotechnickej strednej školy z Chorvátska. Popri tradičných troch oceneniach boli tento rok udelené aj dve nové ceny - Cena za najlepší model a Cena spoločnosti Osram.