Na cintoríne našli posledné miesto odpočinku aj škrečky, andulka či rybičky. „Bola to škatuľka plná rybičiek, priniesol ich sem jeden chlapec. Bolo to také milé, tak sme ich pochovali zadarmo,“ povedala pre agentúru SITA zakladateľka cintorína Mária Granecová. Pohreb psa však môže stáť tisíce, napriek tomu si majitelia domácich miláčikov zarezervovali už 21 miest. Podobné cintoríny sú v susedných Čechách alebo aj v Poľsku.
Doposiaľ majitelia svojich miláčikov mohli po smrti zakopať na záhrade či na odľahlom mieste. Ak ich nechali u veterinára zvieratá končili v kafilérií, čo Granecová považuje za nedôstojné. Problém, kam pochovať štvornohého miláčika, majú najmä ľudia žijúci v bytoch. Prievidžanku, inak sanitárku v domove dôchodcov, napadlo zriadiť zvierací cintorín po tom, čo jej uhynul pudlík. Nasledovali vybavovačky a dlhý administratívny proces, ktorý trval pol roka, cintorín žena otvorila v januári.
Na cintoríne ponúkajú jeden druh pomníka, kameň, na ktorý sa pripevní platnička s menom domáceho miláčika. Majitelia si však môžu dať vyrobiť pomník podľa vlastných predstáv. “Nechávam to na ľudí, ale malo by to byť skôr niečo jednoduché,” uviedla Granecová, ktorá má k dispozícii aj svojho hrobára.
Zvierací cintorín sa nachádza nad obecným na ploche 400 metrov štvorcových. Stále však nie je dokončený. Granecovej sa už podarilo postaviť altánok, dokončuje sa úprava zelene. Pôvodne chcela na svahovitom kopci urobiť terasy, napokon pozemok nechala v pôvodnom stave. V budúcnosti, keď sa jej podarí zohnať peniaze, plánuje vybudovať namiesto dočasného oplotenia okolo cintorína kamenný múr.