BRATISLAVA 17. apríla (SITA) - Na Strednú priemyselnú školu (SPŠ) elektrotechnickú na ulici Karola Adlera v Bratislave v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) už v najbližších týždňoch nainštalujú demonštratívny fotovoltaický systém, z ktorého budú získavať elektrickú energiu pre potreby školy.
Ide o vybranú školu v rámci projektu Slnko do bratislavských škôl, jeho hlavnou myšlienkou je propagácia vysoko inovatívnych technológií, ktoré umožňujú výrobu elektrickej energie z najvýznamnejšieho obnoviteľného zdroja, zo slnka. Je to pilotný projekt, ktorý schválili poslanci BSK.
Môžu pribudnúť ďalšie školy
V budúcnosti bude možné s projektom pokračovať aj v ďalších školách. Rozpočet projektu je 4,8 milióna korún, podľa Milky Podmajerskej z referátu komunikácie s verejnosťou BSK sú v tom započítané náklady na technické zabezpečenie aj sériu prednášok pre študentov.
Ako agentúru SITA informovala Podmajerská, región už v júni minulého roka schválil koncepciu Projektov verejno-súkromných partnerstiev (PPP) v podmienkach Bratislavského kraja. Projekt prispeje nielen k úspore elektrickej energie vyrábanej z tradičných zdrojov, ktorú škola používa, ale zároveň k zlepšeniu kvality životného prostredia. "Projekt bude plniť aj dôležitú vzdelávaciu funkciu v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie. Bol s veľkým úspechom zrealizovaný vo viacerých európskych krajinách vrátane Českej republiky," uviedla.
Investícia do zelenej energie
Partnermi projektu sú Bratislavský samosprávny kraj, spoločnosť BSP Group, a.s. Bratislava a Západoslovenská energetika Distribúcia, a.s. BSK zabezpečí financovanie projektu, výber dodávateľa systému na základe verejného obstarávania, dozorovanie stavby, komunikáciu so štátnymi orgánmi a s distribučnou spoločnosťou.
BSP Group bude zodpovedný za väčšinu prác spojených s návrhom a samotnými konštrukčnými a inštalačnými prácami na projekte, pričom bude znášať riziko spojené s poskytnutím služby za vopred stanovenú fixnú sumu. Vhodnosť vstupu tretieho partnera - ZSE do projektu vyplynula podľa Podmajerskej zo záverov analýzy, jedným z dôvodov je možný vplyv spoločnosti na cenu vykupovanej elektrickej energie.
"Existujú tiež viaceré možnosti, ako by ZSE mohli zatraktívniť projekt pre školu, posilniť celospoločenskú váhu projektu aj v súvislosti s aktuálnymi diskusiami o klimatických zmenách a energetickej efektívnosti na najvyššej úrovni a zároveň by prispeli k podpore jednej zo svojich úloh ako investora do ´zelenej´ energie," dodala.