Dolná Krupá 17. apríla (TASR)- Vypustené jazero v parku klasicistického kaštieľa víta v týchto týždňoch návštevníkov Dolnej Krupej pri Trnave. Jeho suché dno, ktorým prechádza iba úzke koryto Krupanského potoka, nesie stopy rekultivačných prác. Na brehoch sú kopy vyvezených nánosov, bager sa zaryl až do metrovej hĺbky.
"Nemali sme už inú možnosť, jazero bolo úplne znečistené," povedala pre TASR kastelánka kaštieľa Alena Krátka. Kaštieľ, ktorý patrí pod správu Slovenského národného múzeaHudobného múzea, získal pre tento rok z Nadácie SPP-Obnovme si svoj dom sumu 5 miliónov Sk a prevažnú časť tejto sumy použije práve na obnovenie jazierka. To je súčasťou vzácneho anglického parku, ktorý vybudoval pôvodne až na ploche 100 hektárov v rokoch 1822 až 1828 vtedajší majiteľ kaštieľa Jozef Brunsvik. Projektantom bol belgický záhradný architekt Henry Nebien. Dnes, po pozemkovej reforme v roku 1947 a rozparcelovaní, zostalo ešte 17 hektárov parku so zvyškom vzácnych drevín.
Jazierko znečistili kaly zo susediaceho liehovaru, ktorý ich niekoľko rokov vypúšťal priamo do potoka. "Dno sa zanieslo a všetko to tam kvasilo, jazierko nebolo možno aj tridsať rokov takto vypustené," povedala kastelánka. Teraz podľa jej slov liehovar nefunguje a tak je nádej, že po opätovnom napustení zostanú vody čisté. Zároveň prebiehajú rokovania obce s odborom životného prostredia v Trnave a majiteľom závodu.
Súčasťou obnovy je aj oprava stavidla a úprava brehov. Krupanci majú záujem napustiť jazierko ešte pred hlavnou turistickou sezónou. Turistov do Dolnej Krupej láka najmä spojitosť kaštieľa s osobnosťou skladateľa Ludwiga van Beethovena. Počas svojich pobytov býval v samostatnom domčeku pri kaštieli, kde je teraz umiestnená jeho expozícia. Aj tá by sa časom mala podľa Aleny Krátkej dočkať obnovy. "Ak sa nám podarí získať ďalšie granty," dodala.
Samotný kaštieľ patrí medzi najkrajšie príklady vidieckej klasicistickej architektúry na Slovensku. Bol známy bohatými umeleckými zbierkami, knižnicou s tisíckami zväzkov kníh a mimoriadnou obrazovou galériou. Tie však padli za obeť v počiatkoch socializmu. Kaštieľ je spojený aj s Máriou Henrietou Chotekovou-Ružovou grófkou. Bola zakladateľkou tamojšieho najväčšieho rozária v strednej Európe, ktoré sa preslávilo vlastnými odrodami ruží. Ružiarsku tradíciu pripomína i dnes množstvo vysadených ruží v areáli kaštieľa i v Dolnej Krupej.
V súčasnosti je v kaštieli expozícia hudobného múzea a koná sa v ňom rad koncertov. Od roku 1969 do roku 2003 slúžil ako Domov slovenských skladateľov, dvadsať rokov predtým v ňom ústav pre duševne chorých pacientov.
don