POPRAD 17. apríla (SITA) – Slovenské smrečiny sú v ohrození. „Stav smrekových porastov nie je dobrý. Smrek je veľmi citlivý na klimatické zmeny, ktoré v súčasnosti prebiehajú,“ uviedol pre médiá riaditeľ Lesníckeho výskumného ústavu vo Zvolene Milan Zúbrik.
Smreky sú v súčasnosti menej odolné voči vonkajším vplyvom. Smrekové porasty následne ničí podkôrny hmyz. Najhoršie sú na tom smrekové porasty na Kysuciach, vo Vysokých Tatrách, Nízkych Tatrách, Spiši a Gemeri.
Riaditeľ Štátnych lesov Tatranského národného parku Peter Líška potvrdzuje slová Zúbrika. „Stav tatranských smrekových porastov je zlý a stále sa zhoršuje. Očakávame vážne ujmy na lesnom prostredí,“ povedal Líška. Stav tatranských smrekových porastov sa začal zhoršovať kalamitou v roku 2004 „a potom veľmi zdĺhavými rozhodovaniami, čo ďalej s kalamitou a niektorými pomerne extrémnymi názormi, ako s ňou naložiť,“ dodal Líška. To zapríčinilo, že na zemi zostalo veľké množstvo drevnej hmoty, v ktorej sa premnožil podkôrny hmyz. Pesimistický variant hovorí o tom, že ihličnaté lesné porasty v národnom parku podľahnú veľkoplošnému rozpadu. Podľa Líšku je „veľmi nemilé“, že podkôrny hmyz už začína napádať aj kosodrevinu a borovicu limbu, ktoré sú dôležitými drevinami na hornej hranici lesa. Líška si myslí, že nie je možné nechať v kultúrnej krajine veľké oblasti prírody a hlavne lesov bez starostlivosti človeka.
Zúbrik verí, že nepriaznivý vývoj smrekových porastov na Slovensku sa podarí zvrátiť. „Vláda prisľúbila pomerne veľké finančné prostriedky na pomoc slovenským lesom,“ povedal Zúbrik. Rozhodujúcim faktorom bude podľa neho zastavenie šírenia podkôrneho hmyzu. Z dlhodobého hľadiska chcú lesníci postupne zmeniť monokultúrne smrekové porasty na zmiešané lesy so zastúpením ďalších ihličnatých drevín, ktoré budú odolnejšie a stabilnejšie voči vonkajším vplyvom. Na tento rok majú lesníci k dispozícii 350 mil. Sk na záchranu smrekových lesov. O tieto peniaze môžu požiadať vlastníci a užívatelia lesov cez poľnohospodársku platobnú agentúru. Na budúci rok budú mať lesníci k dispozícii približne 500 mil. Sk, v roku 2010 až 700 mil. Sk.
O budúcnosti slovenských lesov a najmä ich ochrane diskutujú lesníci z celého Slovenska na dvojdňovom medzinárodnom seminári vo Vysokých Tatrách.