BRATISLAVA 17. apríla (SITA) - Hlavným cieľom dvojdňovej medzinárodnej konferencie pod názvom Výchova prostredníctvom športu, ktorá sa dnes začala v bratislavskom hoteli Danube, je zhodnotiť aktuálnu situáciu v oblasti výchovy a vzdelávania prostredníctvom športu nielen v členských krajinách Európskej únie (EÚ), ale aj v širšom paneurópskom priestore, do ktorého patrí aj Bielorusko a Vatikán.
Konferencia, ktorú organizuje Ministerstvo školstva SR v spolupráci s Národným športovým centrom (NŠC), Slovenským olympijským výborom (SOV) a Radou Európy - Direktoriátom mládeže a športu, sa sústredí na konkrétne výchovné a vzdelávacie aktivity a opatrenia, ktoré sa na starom kontinente urobili po Európskom roku vzdelávania prostredníctvom športu (2004).
Stretnutie zástupcov z 24 krajín Európy, na ktorom sú aj účastníci z Arménska a Azerbajdžanu, sa bude zaoberať aj spoločne odsúhlasenými kritériami na uvedenie do praxe zásad "Bielej knihy" vo výchove prostredníctvom športu, ktoré majú zlepšiť spoluprácu nielen na národnej, ale aj medzinárodnej úrovni.
Podpredseda vlády SR a minister školstva SR Ján Mikolaj, ktorý prevzal nad podujatím záštitu, uviedol, že delegáti konferencie budú počas dvoch dní hovoriť na témy ako sú: Šport a ľudské hodnoty, Šport a výchova k mieru, Prehľad olympijských vzdelávacích programov, Výchovná sila športu, Komunikácia prostredníctvom športu, Výchova mladých ľudí pre športovanie bez drog, Manažment a riadenie uplatnenia sa športovcov po skončení aktívnej kariéry, Činnosť športových organizácií so špeciálnym zameraním na športovcov v štruktúre olympijského hnutia.
Zástupca Rady Európy Ralf - René Weingärtner v úvode konferencie uviedol, že Slovensko hralo, hrá a bude hrať významnú úlohu pri vzdelávaní mládeže prostredníctvom športu. Podľa neho bratislavská konferencia je veľmi významná nielen pre ďalšie aktivity členských krajín EÚ, ale pre všetkých 49 krajín Európy, ktoré v súčasnosti v oblasti športu úzko spolupracujú. "V oblasti vzdelávania mladých ľudí pomocou športu budeme naďalej spolupracovať aj s Bieloruskom a Vatikánom či s Arménskom a Azerbajdžanom tak, ako naďalej budeme spolupracovať aj s Ruskom, Švajčiarskom a Islandom," dodal Weingärtner.
"Spomínaný paneurópsky rozmer záberu je dôkazom toho, že v budúcnosti sa nebudeme orientovať čisto iba na mladých ľudí, ale aj na všetky vekové kategórie obyvateľstva. Prioritou nášho cieleného snaženia však bude športujúca mládež, lebo z 800 miliónov ľudí, polovica z nich športuje a z tej športujúcej polovice je väčšina mladých ľudí," zdôraznil Weingärtner, ktorý v závere vystúpenia vyzdvihol projekt RE pod názvom: Všetci rôzni - všetci rovní. Je to celoeurópska kampaň proti prejavom rasizmu a intolerancie na športoviskách a v športe.
Generálny sekretár Medzinárodného výboru Pierra de Coubertina Jean-Loup Chappelet v súvislosti s hlavnými témami konferencie pripomenul niekoľko úspešných projektov RE, na ktorých sa podieľali a podieľajú aj mladí ľudia zo Slovenska. Mladí slovenskí športovci v spolupráci so športovcami Veľkej Británie nadviazali v minulom roku prvé intenzívnejšie kontakty. Preto zástupca Veľkej Británie Alan Bell vyslovil presvedčenie, že tieto kontakty sa budú ďalej rozvíjať a budú základom hnutia, ktoré pozitívne ovplyvní budúce dianie v Európe.