Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) dnes dalo premiérovi Robertovi Ficovi tri podmienky, za ktorých by bolo ochotné podporiť ústavný zákon, ktorý by dal parlamentu vyšetrovacie právomoci.
Na dnešnej tlačovej besede podpredseda KDH Daniel Lipšic povedal, že podmienky sú "testom úprimnosti slov premiéra".
Ak ich bude akceptovať, zvážia podporu pre jeho iniciatívu, aby parlament vyšetroval politickú zodpovednosť za závažné kauzy.
KDH chce, aby v takýchto vyšetrovacích výboroch boli poslanci, ktorí dostanú od Národného bezpečnostného úradu previerku na najvyšší stupeň utajenia. Vo výboroch by mali mať rovnaké zastúpenie koaličné i opozičné strany.
"Nemali by to byť politické bojové skupiny," vyhlásil Lipšic. Ďalšou podmienkou je zabezpečenie postavenia Špeciálneho súdu a Špeciálnej prokuratúry, ktoré podľa KDH koalícia neustále spochybňuje. Lipšic uviedol, že kauza Branisko patrí pod Špeciálny súd a ak Fico chce, aby páchatelia boli spravodlivo potrestaní, mal by tieto orgány chrániť ústavou.
Fico: O všetkých troch podmienkach KDH sa dá rokovať
Premiér Robert Fico si myslí, že o všetkých troch podmienkach KDH, za ktorých by bolo ochotné podporiť ústavný zákon, ktorý by dal parlamentu vyšetrovacie právomoci, sa dá rokovať. "Nech KDH tieto pripomienky spracuje do konkrétnej podoby a poďme o tom hovoriť," povedal dnes pre médiá Fico. "Prvé dve sú úplne normálne. Veď inak to ani nemôže byť," myslí si Fico.
Podľa neho v parlamentných vyšetrovacích výboroch môžu byť len dôveryhodní ľudia, nebráni sa ani tomu, že by mali mať previerky Národného bezpečnostného úradu. "Pokiaľ ide o paritu, vyzeralo by to smiešne, keby to bolo nastavené iba na existujúcu väčšinu. Takýto zákon by ani neprešiel," myslí si Fico. Čo sa týka tretej pripomienky, je potrebné počkať na vyjadrenie ústavného súdu, kde je podaný podnet na preskúmanie ústavnosti terajších predpisov, ktoré upravujú postavenie Špeciálneho súdu a prokuratúry. "Ak budeme dostatočne trpezliví a budeme rešpektovať, že iba ústavný súd môže o tomto rozhodnúť, tak aj o tretej podmienke KDH sa môžeme rozprávať," dodal Fico.
Zákon podľa Fica musí platiť aj do budúcnosti, bez ohľadu na to, kto bude vo vláde a v opozícii. Obe strany musia mať v zákone garantovanú možnosť otvoriť určitú procedúru začatia práce vyšetrovacích výborov, ak je potrebné skúmať politickú zodpovednosť. "Odmietam vyjadrenia, že vyšetrovacie výbory sú duchom minulosti, sú bežné v hociktorých krajinách sveta. Ak to nie je duch minulosti v Rakúsku a iných štátoch, tak neviem, prečo by to malo byť u nás," myslí si premiér.
Fico: SDKÚ by po Macejkových vyjadreniach mala hodiť uterák do ringu
SDKÚ-DS by podľa premiéra Roberta Fica po vyjadreniach bývalého ministra dopravy Jozefa Macejka mala hodiť uterák do ringu.
Macejko vo štvrtok 17. apríla v TA3 vyhlásil, že bývalého generálneho riaditeľa Slovenskej správy ciest (SSC) Dušana Matonoka chcel odvolať z funkcie kvôli nedodržiavaniu termínov na stavbe tunela Branisko, no zabránil tomu vtedajší predseda vlády Mikuláš Dzurinda. Macejko chcel podľa vlastných slov odvolať aj šéfa Železníc SR Andreja Egyeda. Dzurinda mu však mal povedať, aby na nich nesiahal. Zdôraznil, že Matonoka mu za generálneho riaditeľa SSC navrhli Dzurinda s predošlým ministrom dopravy Gabrielom Palackom s tým, že je to dobrý chlap. Dzurinda aj Palacka podľa vlastných vyjadrení osoby obvinené v kauze tunela Branisko osobne nepoznali.
Premiér dnes pred novinármi zároveň konštatoval, že by sa mala preveriť operatívna informácia, podľa ktorej mal k podozrivým účtom v zahraničí dispozičné právo Gabriel P. "Nikto nikdy nepovedal, že osoba, o ktorej sa bavíme, by bola obvinená. Je tu relevantná informácia, ktorá hovorí o tom, že účty pokračovali ďalej do Lichtenštajnska a do Veľkej Británie a že k týmto účtom mal niekto prístup. Je konkrétna informácia, ktorá naznačuje, že by to mala byť aj táto osoba. Prečo by sme to nemali preveriť?," spýtal sa Fico.
Predstavitelia KDH podľa Fica namiesto toho, aby išli po podstate, vytvárajú hmlu, či môže narábať s operatívnymi informáciami. "Som predsedom bezpečnostnej rady. Mám prístup k informáciám a toto je tak vážna vec, že keby som ju získal aj iným spôsobom, toto je legálny spôsob, operatívna informácia, určite by som ju povedal. Musíme preveriť, kto ďalší mal prístup k účtom v Lichtenštajnsku, v Anglicku a ďalších krajinách, ktoré tiekli z tohto Braniska. Nech nerobia hmlu," konštatoval premiér.
Spravodajské informácie dostával aj Hrušovský
Operatívne informácie použil premiér Fico v stredu na tlačovej besede, keď obvinil Gabriela Palacku, že disponoval s peniazmi na švajčiarskych účtoch, ktoré pochádzali z tunelovania tunela Branisko. Predseda vlády vo štvrtok trval na svojich vyjadreniach a zopakoval, že tejto operatívnej informácii verí, hoci sa ešte preveruje. Odmietol prezradiť zdroj informácie, povedal len, že ide o slovenský zdroj.
Lipšic si myslí, že premiér ohrozuje trestné konanie, ak zverejňuje citlivé informácie. Podľa neho ak od polície dostáva operatívne informácie, je veľmi neuvážené a hrozí marenie dôkazu, ak ich posúva verejnosti na tlačových besedách. Predsedovi vlády odporúča, aby ich nehovoril, ak má záujem, aby sa kauza Branisko trestnoprávne dotiahla do konca.
Hrušovský pripomenul, že on ako predseda parlamentu dostával spravodajské informácie, ale ani vo sne by mu nenapadlo ich publikovať a použiť na vnútropolitický zápas. "Je to začiatok rozvratu Slovenskej republiky," vyhlásil Hrušovský.
S vyšetrovacími výbormi nemá KDH dobré skúsenosti
Parlamentné vyšetrovacie výbory tu už boli a máme s nimi negatívne skúsenosti, pripomínajú kresťanskí demokrati. Ak premiér bude ochotný prijať podmienky, KDH bude rokovať o podpore ústavnému zákonu. Podľa KDH zriadenie vyšetrovacích výborov nemožno presadiť cez obyčajný zákon, čo by mohla koalícia odhlasovať aj bez podpory koalície.
Hrušovský tvrdí, že by to bolo v rozpore s Ústavou SR. Vyšetrovacie výbory sa musia zriadiť jedine ústavným zákonom. Kresťanskí demokrati si myslia, že to, ako sa Fico postaví k ich podmienkam, dosvedčí, či premiérovi ide len o parlamentné divadlo alebo o skutočný boj proti klientelizmu a korupcii.
Palko: Fico by mal vypovedať
Premiér Robert Fico by mal podľa nezávislého poslanca NR SR Vladimíra Palka v kauze tunela Branisko vypovedať pred policajným vyšetrovateľom ako svedok. "Zrejme existuje priepastný rozdiel medzi tým, čo vedia o údajnom dispozičnom práve Gabriela Palacku na švajčiarske účty policajní vyšetrovatelia kauzy Branisko, a tým, čo vie o tom premiér Robert Fico. Podľa informácií z médií o Gabrielovi Palackovi nie je vo vyšetrovacom spise reč, už vôbec nie v takom rozsahu, aby bol Gabriel Palacka vyšetrovateľom obvinený. Na druhej strane premiér Fico Gabriela Palacku už mediálne rovno odsúdil," povedal dnes pre agentúru SITA Palko. Preto by mal byť podľa neho predseda vlády Fico vypočutý vyšetrovateľom ako svedok. "Prečo Robert Fico už dávno iniciatívne nevypovedal pred vyšetrovateľom ako svedok, keď má, ako sám hovorí, dôveryhodné informácie o dispozičnom práve Gabriela Palacku na švajčiarske účty," opýtal sa poslanec. Zároveň pripomenul, že informovať políciu o akejkoľvek trestnej činnosti je povinnosťou každého občana.
Palka zároveň zaujíma, ako je možné, že hovorca polície Martin Korch reaguje na premiérovu tlačovku slovami: „nebudeme komentovať v médiách prezentované informácie k prípadu“. "Znamená to, že vyšetrovateľ polície o dispozičnom práve nevie? V takom prípade už dávno mal Fico svedčiť. Ako to, že nesvedčil? Alebo to znamená, že polícia o tom vie, ale nechce o tom verejne hovoriť? Potom akým právom o tom hovorí premiér Fico," znova sa pýta Palko. Zároveň upozornil, že o zverejnení informácie z vyšetrovacieho spisu podľa zákona rozhoduje iba vyšetrovateľ alebo prokurátor.
Ministerstvo vnútra a prokuratúra by mali podľa Palka zabezpečiť, aby premiér Fico svedčil ako svedok a uviedol, čo naozaj vie proti Gabrielovi Palackovi. "Ak premiérova informácia o dispozičnom práve Gabriela Palacku pochádza zo SIS, ktorá ju má zo zahraničia, tak je potrebné aby vyšetrovatelia túto informáciu mali, aby sa mohli obrátiť do zahraničia so žiadosťou o právnu pomoc. Obrátili sa do zahraničia už s takouto žiadosťou? Všetky tieto otázky je potrebné verejnosti zodpovedať," dodal.
Nemajú dosť hlasov
Vyšetrovacie právomoci pre parlament chce presadiť vládna koalícia, ktorá na to nemá dostatok hlasov. Na povolenie vyšetrovacích parlamentných komisií treba prijať ústavný zákon, za ktorý musí hlasovať minimálne 90 hlasov. Koalícia má 84 hlasov. Premiér Robert Fico vo štvrtok povedal, že parlament by mal vyšetrovať politickú zodpovednosť za kauzy. Opozíciu požiadal o podporu tohto návrhu v súvislosti s kauzou Branisko. Podľa neho za kauzu tunela Branisko nesie politickú zodpovednosť Dzurindova SDKÚ-DS, ktorá to však odmieta. Predseda vlády tvrdí, že požiadavka na parlamentné vyšetrovanie nie je účelová.
Opozícia je proti tomu, aby vyšetrovali poslanci. Predseda SDKÚ označil Ficovu iniciatívu za "návrat ducha mečiarizmu, ako aj špinavých praktík z tohto obdobia s hrami tajných služieb". SMK hovorí, že ústava jednoznačne definuje, ktoré orgány majú vyšetrovacie právomoci a parlament k nim nepatrí. "Strana považuje miešanie právomocí ústavných orgánov za pomýlené," uviedla hovorkyňa SMK Eva Dunajská. Proti parlamentnému vyšetrovaniu je aj odídenec z KDH Vladimír Palko. Podľa neho vyšetrovacie výbory sú na to, aby jedni politici súdili druhých, podľa toho, kto má väčšinu. Myslí si, že parlament by sa nemal miešať do práce orgánov činných v trestnom konaní.
HZDS: Podmienky sú falošné
Požiadavky, ktorými dnes KDH podmienilo podporu pre prijatie zákona o vyšetrovacích právomociach parlamentu, sú podľa ĽS-HZDS falošné. Ako dnes uviedol predseda Republikovej rady ĽS-HZDS Marián Klenko, vykonanie previerky na najvyšší stupeň utajenia si vyžaduje taký čas, že kauza Branisko už nebude témou dňa.
"Rovnaké zastúpenie opozičných aj koaličných poslancov vo výboroch je predpokladom na to, aby komisie neprišli k žiadnym relevantným záverom, prípadne by bol problém so zabezpečením uznášaniaschopnosti," pokračuje Klenko. Požiadavka na garantovanie Špeciálneho súdu a Špeciálnej prokuratúry nemá podľa neho opodstatnenie, keďže otázkou Špeciálneho súdu sa bude zaoberať Ústavný súd a nie politici.
Z uvedených príčin si Klenko správanie KDH vysvetľuje ako neúprimné a kresťanskí demokrati by mali na základe jeho názoru radšej otvorene priznať, že nesúhlasia s tým, aby sa parlament zaoberal závažnými kauzami.
Predseda vlády Robert Fico 17. apríla navrhol, aby sa parlament zaoberal politickou zodpovednosť v závažných kauzách. Koalícii na schválenie ústavného zákona však chýbajú potrebné hlasy v NR SR.
KDH dnes deklarovalo, že podporu tohto návrhu zváži. Kresťanskí demokrati však požadujú zabezpečenie postavenia Špeciálneho súdu a Špeciálnej prokuratúry. Druhou podmienkou je, aby v takýchto vyšetrovacích výboroch boli poslanci, ktorí dostanú od Národného bezpečnostného úradu previerku na najvyšší stupeň utajenia. Treťou podmienkou je paritné zastúpenie koalície a opozície vo výboroch.
Hrušovský zopakoval slová Dzurindu
Premiér Robert Fico zneužíva spravodajské informácie na vnútropolitický zápas, to je neslýchané, upozorňuje KDH. Jeho šéf Pavol Hrušovský na dnešnej tlačovej besede povedal, že Fico prvýkrát v histórii Slovenska zneužil spravodajské informácie na zneváženie politického súpera. Uchýlil sa tak k praktikám bývalého premiéra Vladimíra Mečiara.
Spravodajské informácie použil premiér Fico v stredu na tlačovej besede, keď obvinil Gabriela Palacku, že disponoval s peniazmi na švajčiarskych účtoch, ktoré pochádzali z tunelovania tunela Branisko. Predseda vlády vo štvrtok trval na svojich vyjadreniach a zopakoval, že tejto operatívnej informácii verí, hoci sa ešte preveruje. Odmietol prezradiť zdroj informácie, povedal len, že ide o slovenský zdroj.
Čo sa vlastne stalo
Policajný vyšetrovateľ obvinil 1. apríla 10 osôb z ekonomickej trestnej činnosti v kauze tunel Branisko. Medzi desiatkou obvinených sú traja bývalí riadiaci pracovníci Slovenskej správy ciest (SSC) Dušan M., Roman V. a Valerián H., tiež bývalá zamestnankyňa odboru tunelov SSC Krystyna S. a Ján G., ktorý zastupoval švajčiarsku spoločnosť Erga Suisse GmbH.
Posledný menovaný čelí okrem iného aj trestnému stíhaniu vo Švajčiarsku za podplácanie verejných činiteľov a prania peňazí. Obvinení sú aj zástupcovia dodávateľa technológií pre tunel Branisko - ZPA Křížik Prešov - Július H., Helena E., Milan Dž., Boris V. a Peter K. Obvinení spôsobili Slovenskej republike škodu, ktorá je doteraz vyčíslená na 260 miliónov korún, pričom táto suma nemusí byť konečná, uviedol Korch. Podľa doterajších výsledkov vyšetrovania Valerián H., Roman V. a Dušan M. spolu s Jánom G. v roku 2001 počas výstavby tunela Branisko údajne založili zločineckú skupinu s cieľom dosiahnuť zisk.
Obvinené osoby dostali švajčiarsku spoločnosť Erga Suisse GmbH do systému subdodávateľov hlavného dodávateľa technológií (ZPA Křížik Prešov) pomocou dodatkov k zmluve o dielo. Práve prostredníctvom tejto nastrčenej firmy podľa vyšetrovania vystavovali fiktívne faktúry a navyšovali cenové ponuky, a tak podvodne získali finančné prostriedky, ktoré následne končili na ich osobných účtoch vo švajčiarskych bankách, spresnil Korch.