Bratislava 18. apríla (TASR) - Slovensko by sa malo viac snažiť o prilákanie zahraničných študentov, ponúknuť výučbu na vysokých školách v cudzích jazykoch a zlepšiť jej kvalitu. Pre TASR to uviedol Stéphan Vincent-Lancrin z centra pre vzdelávanie Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). "Deväťdesiate roky boli charakteristické súťaživosťou medzi štátmi, snažili sa o študentov zo zahraničia," myslí si Lancrin.
Podľa neho však slovenské vysoké školy zaostávajú v medzinárodných aktivitách v súvislosti s mobilitou študentov a pedagógov. "Za posledných desať rokov sa počet študentov, ktorí študujú v zahraničí strojnásobil. V rokoch 2000-2005 stúpli počty zahraničných študentov v krajinách OECD o 49 percent, na Slovensku len o sedem percent," pokračoval Lancrin.
V súčasnosti študuje v zahraničí približne 19.000 Slovákov. Z výskumu vyplynulo, že Slováci si zväčša vyberajú univerzity v okolitých štátoch. Až 54 percent študuje v Českej republike, 13 percent v Maďarsku, deväť percent v Nemecku. SR sa v rebríčku počtu slovenských študentov v zahraničí nachádza na 36. priečke, na prvých miestach figuruje Čína, India a Kórea. "V tejto súvislosti však samozrejme treba prihliadnuť na rozlohu štátu," myslí si Lancrin.
Počet zahraničných študentov na Slovensku nepresahuje 2000. Podľa štatistiky OECD 26 percent zahraničných študentov, ktorí pôsobia na Slovensku, pochádza z ČR, 12 percent zo Srbska a Čiernej Hory, ďalších 12 percent z ázijských krajín a sedem percent z Afriky. Najžiadanejšími krajinami z pohľadu štúdia sú USA, Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko a Austrália, do ktorých prúdi až 70 percent z celkového počtu študentov. Štatistika zároveň ukázala, že až 84 percent študentov z európskych krajín naďalej ostáva študovať v Európe, aj keď v inom štáte. "V tejto súvislosti máme možnosť sledovať vnútrokontinentálnu mobilitu študentov," dodal Lancrin. Iba 12 percent Európanov ide študovať do USA a štyri percentá do Austrálie, Japonska, Kórey či na Nový Zéland.
Slovenská republika sa 14. decembra 2000 stala plnohodnotným členom OECD. V tento deň boli uložené listiny o pristúpení SR k Dohovoru OECD u francúzskej vlády, ktorá je depozitárom Dohovoru OECD. Má 30 členov: Kanada, Grécko, Írsko, Holandsko, Švédsko, Veľká Británia, Rakúsko, Francúzsko, Taliansko, Luxembursko, Portugalsko, Švajčiarsko, USA, Belgicko, Dánsko, Nemecko, Island, Nórsko, Španielsko, Turecko, Japonsko, Fínsko, Austrália, Nový Zéland, Mexiko, Česká republika, Kórea, Poľsko, Maďarsko a Slovensko.