BRATISLAVA. Predseda vlády SR Robert Fico je naďalej najdôveryhodnejším slovenským politikom. V apríli mu dôverovalo 32,7 percenta respondentov, čo je približne o päť percentuálnych bodov menej ako v analogickom prieskume vo februári a o 1,3 percenta menej ako v marci. Vyplýva to z dnes zverejnených výsledkov prieskumu verejnej mienky Ústavu pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom úrade SR.
Na druhej priečke sa umiestnil prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý si vylepšil skóre z marca z 15,7 na 17,2 percenta. Tretie miesto s 13,5 percentami obsadil predseda SNS Ján Slota, jeho dôveryhodnosť mierne klesla.
Rebríček najdôveryhodnejších politikov
- Robert Fico
- Ivan Gašparovič
- Ján Slota
- Iveta Radičová
- Vladimír Mečiar
- Robert Kaliňák
- Mikuláš Dzurinda
- Béla Bugár
- Ivan Mikloš
- Daniel Lipšic
- Pavol Hrušovský
- Pál Csáky
Zdroj: Prieskum Ústavu pre výskum verejnej mienky, 1. - 8. apríl 2008
Na štvrtom mieste je opozičná kandidátka na prezidentský post a podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová, ktorá po prvý raz prekonala hranicu desiatich percent a dôveruje jej 10,1 percenta oslovených. Prvú päticu uzatvára predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar (9,1 percenta).
Na ďalších miestach sú minister vnútra Robert Kaliňák (7,6 percenta), predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda (6,1 percenta), poslanec Národnej rady SR za SMK Béla Bugár (5,9 percenta), podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš (5,2 percenta), podpredseda KDH Daniel Lipšic (3,5 percenta), predseda kresťanských demokratov Pavol Hrušovský (3,3 percenta) a predseda SMK Pál Csáky (dve percentá). Žiaden z ďalších politikov nepokoril v dôveryhodnosti hranicu dvoch percent.
Kým pri koaličných stranách dominujú v dôveryhodnosti ich predsedovia (Fico, Mečiar, Slota), ani jeden predseda opozičnej strany nie je zároveň jej najdôveryhodnejším členom. Dzurindu predbehla podpredsedníčka Radičová, Csákyho expredseda Bugár a Hrušovského podpredseda Lipšic.
Žiadnemu z politikov nedôveruje podľa prieskumu 23,8 percenta oslovených. Bez dôvery k aktérom politickej súťaže sú najmä občania maďarskej národnosti, obyvatelia Bratislavského a Trnavského kraja, ako aj oslovení, ktorí sa neplánujú zúčastniť na parlamentných voľbách.
ÚVVM prieskum uskutočnil v dňoch 1. až 8. apríla 2008 na vzorke 1101 občanov vo veku 18 a viac rokov. Výberový súbor respondentov bol reprezentatívny z hľadiska pohlavia, veku, národnosti, vzdelania, veľkostných skupín obcí a krajov. Respondenti na základe vlastnej úvahy, bez akejkoľvek predlohy mohli uviesť maximálne tri osobnosti slovenskej politickej scény, ktoré majú v súčasnosti ich dôveru.