BRATISLAVA. Prezident Ivan Gašparovič dnes potvrdil, že podpíše kontroverzný tlačový zákon. Uviedol to po dnešnom stretnutí s predsedom Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska Milošom Nemečkom a predsedníčkou Slovenského syndikátu novinárov Zuzanou Krútkou.
Okrem týchto inštitúcií ho k nepodpísaniu schváleného zákona vyzvali aj šéfredaktori viacerých českých denníkov, normu kritizovali tiež zahraničné inštitúcie.
"Priznám sa, že som nenašiel niečo tak relevantné, aby som tento zákon vracal," povedal dnes prezident. Prezident podotkol, že je tu nezávislý inštitút, ktorý o tom bude rozhodovať, a to je ústavný súd.
"A ak tí, ktorí nie sú spokojní s obsahom tohto zákona, nebudú spokojní ani s rozhodnutím Ústavného súdu SR, možnosť je, aby rozhodol možno ešte nezávislejší súd, a to je súd európsky," dodal prezident. Prezident dnes požiadal zástupcov tlače o polročné časové moratórium, kedy by sa ukázali dopady zákona v praxi. V prípade negatívnych dopadov je hlava štátu presvedčená, že vláda pristúpi k novelizácii zákona. Zároveň však dodal, že s nikým z predkladateľov ešte nehovoril.
Predsedníčka syndikátu Krútka pripustila, že to, čo v zákone chýba, to prezident nemôže považovať za príčinu toho, aby vrátil normu do parlamentu. Zároveň dodala, že tlačový zákon sa na ústavný súd dostane skôr než uplynie prezidentom navrhované polročné moratórium. "Budeme sa s tým ponáhľať, budeme to analyzovať veľmi zodpovedne a podrobne a potom sa ukáže, aká forma bude zvolená," uviedla Krútka.
Nemeček zopakoval výhrady k zákonu. "Je to zákon, ktorý je plný sankcií, povinností voči vydavateľom a novinárom, ale vôbec neprináša rozšírenie ich práv a úplne neguje spoločenskú úlohu médií," zdôraznil. Nespokojnosť vyslovil s pasážou upravujúcou právo na odpoveď, ktorej časti sú podľa neho na hrane ústavnosti či v kolízii s ňou. Na navrhnuté polročné moratórium Nemeček reagoval slovami, že "pokiaľ sa budú pri uplatňovaní tlačového zákona správať zdržanlivo tí, ktorí by ho mohli využívať či zneužívať, prirodzene sa bude zdržanlivo chovať aj druhá strana".
Parlament prijal tlačový zákon bez návrhov opozície a médií minulý týždeň. Slovenské denníky pritom proti nemu dva razy protestovali na svojich titulných stranách. Napriek menším úpravám v predlohe zostalo v norme právo na odpoveď, podľa ktorého budú musieť noviny zverejňovať reakcie aj na pravdivé články. Ak by Gašparovič vrátil zákon parlamentu, poslanci by ho museli schváliť nadpolovičnou väčšinou, teda aspoň 76 hlasmi. Predlohu pritom podporilo 82 koaličných zákonodarcov.
Zmeny v zákone však žiadajú nielen novinári a opozícia, kritizovala ho aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Podľa nej môže ohroziť slobodu slova a dať politikom neobmedzené právo na odpoveď.
Autor: šif

Beata
Balogová
