BRATISLAVA. Testy DNA potvrdili, že telo prezidenta vojnového slovenského štátu Jozefa Tisa je pochované v hrobe na Martinskom cintoríne v Bratislave. ČTK dnes o tom v deň 61. výročia Tisovej popravy informoval Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku, ktorá dala testy vykonať.
Priaznivci jednej z najrozporuplnejších osobností slovenských dejín dali prezidentovo telo exhumovať vlani pred 60. výročím jeho popravy a vzorky jeho tela dali podrobiť testom DNA. "Porovnávacie testy medzi DNA prezidenta a jeho synovca Štefana Tisa potvrdili rodovú príbuznosť a pravosť exhumovaných telesných pozostatkov," uviedol Májek po vyše roku od odobrania vzoriek.
Májek a ostatní kompetentní doposiaľ utajovali, kto a kde testy vykonáva. Dnes však informoval, že ich vykonávala firma DNA - Confidence vo Viedni.
Tisovi priaznivci dali vykonať testy s úmyslom rozptýliť pochybnosti o mieste prezidentovho posledného odpočinku. V minulosti sa totiž objavili špekulácie, že jeho telo dali vykopať príslušníci komunistickej Štátnej bezpečnosti.
Výročie popravy katolíckeho kňaza a prezidenta Tisa si dnes pripomínali nad jeho hrobom i pred budovou Justičného paláca, kde bol popravený, desiatky ľudí. Večer je okrem toho naplánovaná zádušná omša za Tisa, ktorú by mal slúžiť trnavský arcibiskup Ján Sokol. Pôvodne sa očakávalo, že výsledky testov DNA sa zverejnia až na tejto omši.
Tiso bol popravený po vojne za spoluprácu s nacistickým Nemeckom. Podľa veľkej časti historikov mal Tiso podiel na deportáciách desiatok tisícov slovenských židov do nacistických vyvražďovacích koncentračných táborov. Viacerí ľudia si ho napriek tomu uctievajú ako mučeníka a otca slovenskej štátnosti, ktorý dokázal viesť národ počas ťažkých vojnových rokov.
Cirkev na Slovensku sa oficiálne k Tisovi skôr nevyjadruje. V minulosti sa však o ňom pozitívne vyjadril práve Sokol. Jeho vyjadrenia z prelomu rokov 2006 a 2007 si vyslúžili ostrú kritiku napríklad zo strany židovskej náboženskej obce.