NITRA. Pestovanie bonsajov je umenie porovnateľné s výtvarníctvom a majstrovské živé zmenšeniny stromov môžu stáť aj milióny korún. Počet ľudí, ktorí sa bonsajom na Slovensku venujú, v poslednom čase rastie. Práca s drobnými rastlinkami pomohla niektorým ľuďom prekonať životné krízy, či ich priamo zachránila od samovraždy, povedal ČTK jeden z priekopníkov tohto východného umenia na Slovensku Vladimír Ondejčík.
"Bonsajistika dáva oddych a relax. Je to umenie ktoré vie nahradiť niečo, čo vám chýba v živote," povedal Ondejčík, ktorý pestuje miniatúrne stromy už takmer 20 rokov a pravidelne organizuje ich medzinárodné výstavy na nitrianskom Agrokomplexe. Bonsajom sa podľa neho začínajú venovať najmä mladšie ročníky a na rozdiel od Japonska a Číny, kde majú v ich pestovaní najväčšiu tradíciu, tvarujú bonsaje na Slovensku aj ženy.
Základom pestovania bonsajov je malá keramická miska s kvalitným substrátom, ktorá neumožní rozvoj koreňov a veľkosti ktorej sa prispôsobí celá rastlinka. Vypestovať bonsaj sa dá z väčšiny bežných drevín, obľúbené sú však najmä exotické druhy zelené po celý rok. Tvarovanie dreviny ohýbaním či rezom potom záleží od vkusu a nápadov pestovateľa.
Podľa Jána Lúdika, majiteľa jednej z firiem, ktoré sa predajom bonsajov zaoberajú, rastie aj predaj hotových rastlín. Najväčší záujem je o interiérové stromčeky vo veľkosti 20 až 30 centimetrov, ktoré si kupujú ľudia najmä do bytov. Ceny takýchto rastliniek sa zväčša pohybujú od tisíc do tritisíc korún. "O vonkajšie bonsaje je niekoľkonásobne menší záujem," dodal Lúdik.
Napriek tomu, že si ľudia kupujú bonsaje najmä do bytov, sa už aj na Slovensku začínajú objavovať vonkajšie záhrady zariadené podľa japonských či čínskych tradícií. Neodmysliteľnou súčasťou takýchto záhrad sú okrem bonsajov aj jazierka, čajové altánky či pagody. Takéto akcie sa zatiaľ podľa skúseností oslovených záhradných architektov realizujú najmä v Bratislave. Podľa Ondejčíka ide väčšinou o miešanie jednoduchšieho štýlu japonskej a ozdobnejšieho štýlu čínskej záhrady s európskymi štýlmi. "Bolo by veľkou chybou robiť z Európana Japonca. Väčšinou sa robia kompromisy," zakončil Ondejčík.
Vlastimil Rezek fab pto