SME

Polícia: Agentúry zarábajú na naivite

Sprostredkovateľské agentúry finišujú s výberom pracovníkov na letné brigády v zahraničí. Najmä mladí ľudia však často doplatia na neseriózny prístup.

(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Sprostredkovateľské agentúry v tomto období finišujú s výberom pracovníkov na letné brigády v zahraničí. Najmä mladí ľudia však často doplatia na neseriózny prístup niektorých zamestnávateľov a neraz sa stanú obeťami podvodu, či sexuálneho zneužívania. Polícia preto upozorňuje záujemcov o letné brigády, aby boli pred reagovaním na ponuky práce v zahraničí mimoriadne opatrní.

"Mnohí občania sa obracajú pri hľadaní práce na rôzne sprostredkovateľské služby. Nie všetky sú seriózne a niektoré zarábajú na nevedomosti a naivite Slovákov," upozornila Marta Bujňáková z Prezídia Policajného zboru SR. Podvodné inzeráty sú zväčša podobné, nie je v nich uvedená žiadna poštová adresa a na telefónnom čísle je aktívny zvyčajne odkazovač. Podmienky pre prácu pôsobia podľa Marty Bujňákovej výhodne, adepti nepotrebujú mať žiadne vedomosti ani ovládať cudzí jazyk. Títo sprostredkovatelia sa so záujemcami o prácu v zahraničí stretávajú najmä v reštauráciách, na staniciach či letisku a peniaze žiadajú vopred a v hotovosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ako konkrétny prípad uviedla situáciu, keď podvodníci ponúkali prácu cez internet. Záujemcovia sa mohli prihlásiť cez kontakty uvedené v inzeráte, kde mali nechať kontakt na seba. Následne sa im ozval sprostredkovateľ. So záujemcom si dohodol stretnutie v hoteli v zahraničí, kde s ním podpísal zmluvu a prevzal poplatok. V zmluve bola adresa budúceho zamestnávateľa, u ktorého sa mal záujemca, najčastejšie na druhý deň, ohlásiť. Na dohodnutom mieste však žiadny zamestnávateľ nebol.

"Po opätovnom kontaktovaní sprostredkovateľ hovor neprijal, alebo sa ospravedlnil, že došlo k nedorozumeniu a že sprostredkuje inú prácu. No viac sa na neho nedalo nakontaktovať," pokračovala. Takýmto spôsobom údajne podvádzajú naši občania hlavne v Anglicku, ale aj inde, kde sľúbia brigády pri zbere ovocia, vezmú peniaze a stratia sa, dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže väčšina poškodených Slovákov zostane v zahraničí bez financií, v hmotnej núdzi sa obrátia na zastupiteľský úrad, ktorý im umožní návrat domov. "Je však potrebné, aby sa poškodení obrátili aj na políciu v krajine, v ktorej sa nachádzajú a svojou výpoveďou pomohli podvodníkov odhaliť a zabrániť im pokračovať v páchaní ďalšej trestnej činnosti," informovala Bujňáková.

V minulom roku začala polícia konať v 15 prípadoch vo veci trestného činu podvodu pri sprostredkovaní práce. V siedmich prípadoch vzniesla obvinenie konkrétnym páchateľom. V prípade, že sa stane trestný čin v zahraničí, vyšetruje ho miestna polícia.

Polícia preto odporúča záujemcom o prácu v zahraničí, aby sa najskôr obrátili na slovenský Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v okresnom mieste svojho bydliska, kde im poskytnú informácie o pracovných miestach v Európskom hospodárskom priestore, aj informácie o sprostredkovateľských agentúrach, ktoré sú korektné a majú oprávnenie vykonávať túto činnosť.

SkryťVypnúť reklamu

"Dôležité je preveriť si každú ponuku, overiť si budúceho zamestnávateľa, zistiť si, či vôbec existuje, pýtať si kontakty na osoby, ktoré poskytnú o firme korektné informácie," povedala Bujňáková. Alfou - omegou je však to, aby záujemca o prácu v žiadnom prípade neplatil za sprostredkovanie práce. Ak niekto žiada financie za sprostredkovanie, podľa Bujňákovej je to jasný dôkaz o tom, že ide o podvodnú organizáciu.

Záujemcom o prácu v zahraničí však hrozí aj iný typ trestnej činností - že sa stanú predmetom obchodovania s ľuďmi. Na pozore by sa mali mať podľa polície mladé dievčatá, ktoré odchádzajú od rodičov bez oznámenia a udania miesta pobytu. Podľa policajných štatistík v posledných rokoch narastá počet nezvestností mladých dievčat.

SkryťVypnúť reklamu

"Častý je scenár, keď páchatelia zlákajú ženy do zahraničia na prácu hostesky, či servírky a odoberú im doklady. Pod hrozbou násilia ich nútia k prostitúcii," upozornila Marta Bujňáková. Túto činnosť údajne vykonávajú jednotlivci, častejšie však organizované skupiny, v ktorých každý člen má svoju úlohu. "Napríklad organizátor získava kontakty na majiteľov erotických podnikov v zahraničí a dohaduje počet žien a ceny, za ktoré ich bude majiteľom dodávať, pokračovala. Obeťami obchodovania s ľuďmi sú prevažne ženy vo veku 18 až 25 rokov. Ide o slobodné ženy alebo slobodné matky. Výnimkou nie sú ani vydaté ženy.

Polícia preto apeluje na záujemkyne, aby si pred odchodom do cudziny dobre preverili agentúru alebo človeka, ktorý im prácu ponúkol. Varujúcim signálom je prísľub vysokého zárobku za málo odvedenej práce. V prípade práce cez agentúru je najlepšie obrátiť sa na tie, ktoré sú registrované na úradoch práce. Dôležité je neprijímať prácu "načierno" a prijímať prácu až po získaní pracovného víza. Ďalšou pomôckou je zistenie si adresy a telefónneho čísla slovenského veľvyslanectva v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

"V žiadnom prípade by človek nemal niekomu odovzdať svoj pas. Stratu dokladov by mal každý hneď oznámiť polícii a v núdzi okamžite kontaktovať políciu v danej krajine," uzavrela Bujňáková.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 85 834
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 577
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 302
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 388
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 373
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 224
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 438
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu