atislava. Slovenský film Muzika získal od Slovenskej filmovej a televíznej akadémii (SFTA) najviac národných filmových ceny Slnko v sieti 2008. Slávnostné odovzdávanie sa konalo v sobotu 19. apríla v historickej budove Slovenského národného divadla (SND).
Muzika premenila jedenásť nominácií na deväť cien Slnko v sieti. Za kategóriu Najlepší celovečerný film si cenu prevzal producent filmu Marián Urban. "Ťažko to vydýchavam, nehovorím, že sme to nechceli dostať. Ako to pribúdalo, bolo to zaujímavé. Pre mňa je tento film jedinečný herecký koncert. Ja osobne som za posledných 15 rokov nič podobné v slovenskom filme nevidel to, čo dokázal Ďuro (Nvota) s touto skvelou garnitúrou hercov. Teším sa na ďalšie slovenské filmy," povedal pre TASR Urban, bezprostredne po udeľovaní cien.
Cena za Najlepšiu filmovú réžiu pripadla Jurajovi Nvotovi. "Bolo to víťazstvo filmu, ale nielen nášho, ale vôbec slovenského filmu, akoby ožíval. Toto ocenenie si veľmi vážim," skonštatoval Nvota.
Najlepší filmový scenár podľa hlasovania akademikov vyšiel z pera Ondreja Šulaja. Za Najlepší filmový strih dostal ocenenie Alois Fišárek. Cena za Najlepší filmový zvuk pripadla Tomovi Korrovi. Autorom Najlepšej pôvodnej filmovej hudby je Róbert Mankovecký. O Najlepší výtvarný počin sa zaslúžili Mona Hafsahl, Peter Čanecký, Juraj Steiner a Emil Drličiak. Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe matky podala Jana Oľhová. A ocenenie v kategórii Najlepší mužský herecký výkon získal Ľuboš Kostelný za postavu Martina Juneca. Všetci menovaní sa podieľali na najčastejšie prezentovanom filme večera Muzika.
Recenzia na film Muzika: Saxofónové sólo pre dospelého režiséra
SFTA udelila Slnko v sieti 2008 v kategórii Najlepší dokumentárny film režisérovi Markovi Škopovi za snímok Iné svety. "Tak ako iné ocenenie je to zadosťučinenie práci, ktorú sme pre ten film urobili. Sme veľmi radi, že sme prednedávnom uviedli do kín film Juraja Lehotského Slepé lásky. Budeme sa tešiť, keď si slovenskí diváci nájdu cestu aj na dokumentárny film," povedal Škop.
Režisérka filmu Štyri Ivana Šebestová si odniesla Slnko v sieti v kategórii Najlepší animovaný film a zároveň po prvýkrát v histórii udeľovania Slnka v sieti získala Cenu pre filmového tvorcu do 35 rokov s finančnou odmenou vo výške 300.000 Sk (8904 eur).
Cenu za najlepší kameramanský výkon dostal Richard Krivda za film Martin Slivka muž, ktorý sadil stromy. V kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe získala Iva Bittová za postavu Julie vo filme Tajnosti. Martin Huba sa stal laureátom ceny za Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej postave Skřivánka vo filme Obsluhoval som anglického kráľa v réžii Jiřího Menzla.
Slnko v sieti za Najlepší zahraničný film získala Grbavica v réžii Jasmily Žbani†.
Počas večera bola vyhlásená aj cena za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii. SFTA udelila Slnko v sieti kameramanovi Vincentovi Rosincovi, ktorý spolupracoval na filmoch Hody, Uhol pohľadu, Krutá ľúbosť, Drak sa vracia, Senzi mama a mnoho ďalších. Druhým laureátom čestného ocenenia sa stal strihač Maximilián Remeň, ktorý sa podpísal pod filmy Zbehovia a pútnici, Medená veža, Pacho, hybský zbojník, Utekajme, už ide, Pásla kone na betóne.
Udeľovanie národných filmových cien je prestížnou záležitosťou každej krajiny. Takýto charakter mal aj druhý ročník tohto podujatia za účasti významných osobností slovenskej i českej kinematografie, známych tvárí ako v hľadisku, tak na pódiu. Slávnostný ceremoniál, odvysielala v priamom prenose Slovenská televízia, hostiteľom večera bol herec Marián Labuda. Na pódiu privítal svojich hereckých kolegov zo Slovenska, Čiech i Maďarska.
"Som rada, že slávnostný večer sa niesol v presne takej atmosfére, akú sme chceli docieliť. Aby bola vážna a slávnostná v tom, aby sme dali najavo, že slovenský film si váži svoju vlastnú prácu. A na druhej strane, aby mal takú správnu mieru humoru a nadhľad, pretože sa nemôžeme brať až tak vážne ako Hollywood, alebo nejaké veľké kinematografie," zhodnotila slávnostný večer viceprezidentka SFTA Zuzana Mistríková.
Slnko v sieti na Slovensku iniciovala SFTA so zámerom štandardizovať situáciu v kinematografii a pomôcť slovenskému filmu vrátiť sa do povedomia širšej verejnosti. Koná sa od roku 2004 ako bienále. Názov ceny Slnko v sieti vznikol ako odkaz na rovnomenný význačný film režiséra Štefana Uhra a zároveň na prelomové a jedno z najvýznamnejších diel v histórii slovenskej kinematografii. Autorom ceny je Oliver Leššo.
Súrodenci Geišberg a Oľhová si zahrali v Muzike manželov
Manželov si v novom slovenskom filme Muzike zahrali Marián Geišberg a jeho sestra Jana Oľhová. Obsadil ich režisér snímky Juraj Nvota, ktorý úlohu ich syna zveril Geišbergovmu synovi Marekovi. Všetkých troch za ich výkony v retrosnímke z obdobia komunistickej normalizácie filmová akadémia nominovala na ceny Slnko v sieti. Sošku si nakoniec odniesla len Oľhová. Muzika sa aj tak stala najúspešnejším filmom sobotňajšieho večera s deviatimi cenami.
"Bol som šťastný, že všetci traja existujú, že sú vynikajúci herci, a že som na to došiel. Vsádzal som na to, že manžel a manželka sa po čase na seba podobajú," vysvetlil ČTK Nvota.
Súrodenci stvárnili svokrovcov hlavného hrdinu v podaní Ľuboša Kostelného, ktorí so svojim zaťom nie sú spokojní a tak mu občas pekne strpčujú život. "Juraj Nvota ma pozná už roky, spolupracovali sme v Radošinskom naivnom divadle a prvýkrát ma obsadil s mojim bratom, čo si ešte žiaden režisér nevymyslel," povedala ČTK Oľhová. "Cítili sme sa ako doma," dodala.
"Náhoda to nebola, ja som s Ďurom bol päť rokov v divadle," dodal Geišberg. Jeho syna Mareka vraj už Nvota predtým obsadil do svojho filmu ako malé dieťa.
So sestrou Geišberg doposiaľ nehral ani v divadle. Oľhová priznala, že práve jej o šesť rokov starší brat ju inšpiroval k hereckej kariére. "Mne sa to vždy páčilo, ale keby nebolo Maroša, tak by som nenašla odvahu dať prihlášku na školu," povedala Oľhová, ktorá pôsobí v Slovenskom komornom divadle v Martine a jej brat na scéne Slovenského národného divadla.
Herečka však už má za sebou už niekoľko filmových úloh a to v snímkach Juraja Herza, Juraja Jakubiska, vrátane pripravovaného veľkofilmu Bathory, objavila sa aj v českej dráme Želary. Cenu Slnko v sieti jej však priniesla prvá veľká filmová úloha.