BRATISLAVA 20. apríla (SITA) - Divé maky sa od jesene tohto roka opäť rozrastú. Občianske združenie PRO DONUM vyhlásilo už tretí ročník talentových skúšok do programu Divé maky na podporu nadaných rómskych detí so sociálne slabých rodín . Celkovo sa na skúšky prihlásilo 23 detí. Do druhého kola, ktoré sa konalo v sobotu, 19. apríla, v Dome kultúry Nivy v Bratislave, odborná porota odporučila 13 talentov.
Na talentové skúšky prišli deti z celého Slovenska. V Bratislave sa zišli talenty z rôznych oblastí .Deti predviedli svoje spevácke či tanečné umenie a mnohé z nich hrali aj na hudobných nástrojoch - na husliach, klavíri, bicích, gitare. Prišli však aj deti s literárnym, výtvarným či študijným talentom. Všetky deti brali talentové skúšky naozaj vážne a zodpovedne, pretože dostať sa do programu na podporu talentovaných rómskych detí chápu ako svoju veľkú šancu.“ Mal som trému. Na klavíri síce už hrám od svojich 4 rokov, ale dnes mi nebolo všetko jedno,“ priznáva Ján Deme z Klenovca. Teraz má 14 rokov, získal už viacero ocenení v hudobných súťažiach a ako ešte prezradil, chce študovať na Lekárskej fakulte v Košiciach a stať sa lekárom. Najmladšou účastníčkou talentových skúšok bola iba šesťročná Mária Kováčová. Pochádza z Loku v Nitrianskom kraji a na talentové skúšky prišla so svojou triednou učiteľkou. Do programu sa prihlásila ako tanečný talent. Ako skonštatoval člen poroty – profesionálny tanečník skupiny SPIN Ladislav Cmorej - "Mária má mimoriadne vyvinutý talent pre rytmus a vie ho aj kreatívne prejaviť v tanci". Počas tohtoročných skúšok sa zišlo aj viacero detí s literárnym talentom a mnohé z nich majú naozaj veľké ambície. Ako napríklad 14-ročná Svetlana Havranová zo Závadky nad Hronom. Je členkou redakčnej rady školského časopisu z@vináč, do ktorého pravidelne prispieva básňami. "Jedného dňa by som chcela vydať aj svoju vlastnú zbierku básní,“ prezradila.
Úroveň tohtoročných talentových skúšok do programu Divé maky hodnotil predseda odbornej poroty – Peter Krajniak, riaditeľ Janáčkovej filharmónie v Ostrave, veľmi vysoko. "Deti, ktoré sa dostali do druhého kola sú naozaj veľmi talentované. Nebolo jednoduché vybrať deti, ktoré majú najväčší umelecký či študijný potenciál.“
Na postup do tretieho kola odborná porota odporučila 9 detí. Posledné kolo talentových skúšok sa uskutoční v júli tohto roka. Program je určený pre sociálne slabšie rodiny, preto finálny výber detí ovplyvňuje aj celková situácia rodiny dieťaťa. Programový tím Divé maky navštívi rodiny postupujúcich detí a bude posudzovať hlavne záujem rodiny o rozvoj talentu a vzdelania svojho dieťaťa a ich celkovú životnú úroveň. Vybrané deti budú do programu Divé maky zaradené od nového školského roka 2008/2009.
Program Divé maky je zameraný na podporu a rozvoj talentovaných rómskych detí a mládeže v oblastiach športu, hudby, spevu, tanca, výtvarného či dramatického umenia a študijného vzdelávania. Ide o inovatívny a na Slovensku pilotný program, ktorý ponúka riešenie na zlepšenie budúcnosti talentovaným deťom so sociálne slabších rómskych rodín. Program je založený na individuálnom darcovstve. Darca finančne podporuje štúdium a talent vybraného dieťaťa minimálne na jeden školský rok. O dieťa a jeho rozvoj sa starajú profesionálni tútori, ktorí pravidelne monitorujú dieťa v jeho rodinnom a školskom prostredí. V súčasnosti je v programe Divé maky zaradených 53 detí z celého Slovenska.
Agentúru SITA informovala programová koordinátorka občianskeho združenia Pro Donum Lucia Čierna.