Bratislava 21. apríla (TASR) - Zrušenie povinnosti vyučovať na národnostných školách štátny a národnostný jazyk v rovnakom rozsahu, pôvodne navrhovanej ako súčasť školského zákona, je podľa presvedčenia podpredsedu KDH Martina Fronca evidentným ústupkom požiadavke SMK. "Ale na druhej strane, pôvodná formulácia v zákone bola dosť nezmyselná a vnímal som ju ako presadzovanie agendy SNS," povedal pre TASR.
Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) zmenu formulácie v novom zákone o výchove a vzdelávaní (školskom zákone), ktorý je v parlamente v druhom čítaní, za ústupok nepovažuje.
Po novom bude totiž v zákone ustanovenie, podľa ktorého sa slovenský jazyk bude musieť na národnostných školách vyučovať v takom rozsahu a na takej úrovni, aby sa zabezpečilo jeho osvojenie.
Ako uviedol Mikolaj na tlačovej besede zvolanej pri tejto príležitosti, paritné vyučovanie štátneho a menšinových jazykov ostane, "špecifikované to bude v štátnom vzdelávacom programe, ktorý schvaľuje Ministerstvo školstva (MŠ) SR, teda čiastočné veci nebudú priamo v zákone."
Poľa Fronca je pre SMK výhodnejšie, keď je paritné vyučovanie definované len vo vzdelávacom programe, ktorý môže minister kedykoľvek zmeniť, ako keby bolo súčasťou zákona. Na zmenu zákona je totiž potrebný náročný proces novelizácie parlamentom. Navyše, štátny vzdelávací program definuje len minimálne počty hodín a ak budú národnostné školy chcieť, môžu vyučovanie materinského jazyka rozšíriť v rámci voľných hodín.
Za ústupok z agendy SNS Fronc považuje aj rozhodnutie, podľa ktorého musí inšpektor, ktorý chce kontrolovať vyučovanie národnostného jazyka, tento jazyk ovládať. Zmenu však považuje za logickú. "Jazyk maďarský alebo ukrajinský a podobne môže posudzovať len človek, ktorý má tento jazyk ako materinský a nie človek, ktorý tento jazyk viac-menej neovláda," uzavrel Fronc.
Minister Mikolaj rozhodne odmietol, že by SNS pre podporu Lisabonskej zmluvy akokoľvek SMK ustúpila. "Myslím, že pán Szigeti oľutoval túto vetu, lebo to tak nebolo," reagoval na novinársku otázku, prečo bývalý štátny tajomník ministerstva školstva László Szigeti (SMK) pre jeden z denníkov vyhlásil, že Lisabonská zmluva a školský zákon spolu súvisia.
df vs