Bývalý šéf skrachovanej nebankovej spoločnosti AGW Matúš Grega pôjde za podvod do väzenia na 8,5 roka a bude musieť zaplatiť pokutu dva milióny korún.
Vyplýva to z dohody o vine a treste medzi Gregom a prokurátorom, ktorú dnes odsúhlasil Špeciálny súd. Gregova firma podľa prokuratúry pripravila vyše 26.000 ľudí o takmer 2,5 miliardy korún.
Pôvodne dostal nižší trest
Grega sa pôvodne s prokurátorom dohodol na nižšom, sedemročnom treste, ktorý ale súd nedávno zamietol. Súd však dnes súhlasil s tým, aby si dlhší trest odsedel v najľahšej nápravnovýchovnej skupine, zatiaľ čo podľa pôvodného návrhu mal ísť do prísnejšej druhej skupiny.
Uzatváranie dohody o vine a treste bez riadneho procesu a dokazovania pred súdom umožňuje nový Trestný poriadok z roku 2005. Ak si obžalovaný prizná vinu, výsledný trest môže byť nižší, ako keby sa konal proces. Gregovi napríklad hrozilo väzenie do 12 rokov. "Uzatvorenú dohodu súd vyhodnotil ako primeranú a spravodlivú," vyhlásil dnes sudca.
Odvolať sa nemôže
Grega sa k dohode a následnému rozsudku nevyjadril, polícia ho zo siene viedla v putách. "Osobne by som bol spokojnejší s pôvodnou dohodou o vine a treste," poznamenal jeho advokát Peter Filip.
Proti schválenej dohode o vine a treste sa nemožno odvolať. Ministerstvo spravodlivosti však v novele Trestného poriadku počíta s tým, aby v budúcnosti v prípade neprimerane nízkych trestov mohol dohodu napadnúť minister spravodlivosti.
Nebankovka sľubovala nárast vkladov o 40 percent
AGW bola jedna z nebankových spoločností, ktoré pred krachom v roku 2002 vyberali od ľudí finančné vklady pomocou sľubov ich vysokého zhodnocovania. Gregova spoločnosť napríklad ponúkala ročné zhodnotenie vkladov do výšky takmer 40 percent.
Nebankové spoločnosti však fungovali na princípe takzvanej pyramídovej hry, keď sa výnosy bez tvorby skutočného zisku až do krachu firiem vyplácali z vkladov ďalších sporiteľov.
Doposiaľ boli za podvody v nebankových spoločnostiach právoplatne odsúdení manažéri Horizontu Slovakia a BMG Invest na čele s Vladimírom Frunim. V jeho firmách prišlo o svoje úspory takmer 170.000 klientov.
Klientov zatiaľ nik neodškodní
Poškodení klienti AGW boli dnes odkázaní so svojimi nárokmi na civilné súdy. Rovnako ako v prípade klientov iných nebankových spoločností tak na oklamaných občanov dnešný verdikt vplyv nemá.
Čiastočné odškodnenie bývalým klientom sľúbila vláda Roberta Fica. To by podľa opozície mohlo vytvoriť do budúcnosti precedens, podľa ktorého by sa mohli na štát obracať aj ďalší ľudia, ktorí zle investovali svoje peniaze.
Ako dopadli šéfovia nebankových subjektov?
BMG INVEST A HORIZONT SLOVAKIA: Podnikateľov Dávida B. a Patrika P., ktorí sú spolu s Jozefom M. obžalovaní z tunelovania nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia, prepustili na slobodu 30. novembra minulého roku. Hlavné pojednávanie s nimi, ako aj s veľkopodnikateľom Jozefom M. je naplánované na ŠS na tri dni od budúceho pondelka 28. apríla.
Koncom spomínaného novembra dvojici uplynula väzba a ŠS nestihol požiadať o jej predĺženie. Pezinský súd nemohol žiadosť o predĺženie väzby podať pre námietku zaujatosti, ktorú voči senátu vzniesol veľkopodnikateľ Jozef M. Predtým, ako by mohol senát požiadať o predĺženie väzby, musel rozhodnúť o spomínanej námietke zaujatosti. Napriek tomu, že senát súdu námietku neuznal, žiadosť o predĺženie väzby musí byť podaná desať dní pred jej skončením. To už ŠS nestihol.
BMG INVEST A HORIZONT SLOVAKIA: Obaja hore spomínaní sa tak dostali na slobodu mesiac po tom, ako brány bratislavskej väzby opustil aj známy veľkopodnikateľ Jozef M. Ten bol vo väzbe od decembra 2006, pričom v apríli ho ŠS odsúdil za vytunelovanie skrachovaných nebankových subjektov BMG a Horizont na 12 rokov. Podnikateľ sa proti rozsudku odvolal. Tvrdil, že jeho väzba, aj jej predĺženie sú protizákonné. Na Ústavný súd (ÚS) SR dal podania v januári, aj v júli 2007. Jozefa M. prepustili 25. októbra z bratislavskej väzby. Udialo sa tak na základe rozhodnutia ÚS SR ktorý nariadil Najvyššiemu súdu (NS) SR prepustiť ho z väzby a vyplatiť mu náhradu trov vo výške 7492 Sk (231 eur). Plénum ÚS SR rozhodlo o tom na neverejnom zasadnutí 23. októbra. Spis bol naspäť na ŠS, ktorý vytýčil hlavné pojednávanie na pondelok 28. apríla. Predvolaných je 21 svedkov.
SUN: Na pezinský Špeciálny súd (ŠS) bola v polovici októbra minulého roka podaná žaloba v kauze ďalšieho nebankového subjektu, bratislavskej spoločnosti SUN, v ktorej obvineného, bývalého konateľa a spoločníka Jozefa Š. stíhajú na slobode. Ide už o tretí prípad skrachovanej "nebankovky", ktorý rieši ŠS. Podľa prvého bodu obžaloby Jozef Š. ako spoločník a konateľ spoločnosti SUN, s.r.o. so sídlom v Bratislave údajne organizoval práce vo firme v rozpore s jej predmetom podnikania. Činnosť spoločnosti v rokoch 1996-2000 mal zamerať takmer výlučne na vyberanie vkladov od občanov na zmluvy o pôžičke, pričom mal ponúkať 40-percentný úrok. Vybral sumu prevyšujúcu 600 miliónov Sk (18,500.246,67 eura) a spôsobená škoda občanom predstavovala takmer 444 miliónov Sk (13,690.182,54 eura). Termín pojednávania ešte nie je známy.
DRUKOS: Polícia uzavrela v decembri minulého roka kauzu druhej najväčšej slovenskej nebanky. Škoda sa v prípade Drukosu odhaduje na 3,7 miliardy Sk (114,084.854,46 eura). Jediný obvinený - František M. je stíhaný na slobode a v súčasnosti naďalej študuje spis. Ten potom poputuje k prokurátorovi, ktorý rozhodne o ďalšom postupe. Termín pojednávania je teda v nedohľadne.
BMG INVEST A HORIZONT SLOVAKIA: Bývalý majiteľ nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimír Fruni (1952) si odpykáva trest odňatia slobody 11 rokov a šesť mesiacov v tretej nápravnovýchovnej skupine. Senát Špeciálneho súdu ho 10. januára minulého roku uznal vinným z trestných činov podvodu formou spolupáchateľstva. Fruni, ako aj Marián Šebeščák by mali na budúci týždeň, ako aj ďalší svedkovia vypovedať na hlavnom pojednávaní s Jozefom M.
BMG INVEST A HORIZONT SLOVAKIA: Spolu s ním odsúdil Špeciálny súd na sedem rokov väzenia Mariána Šebeščáka (1959) a zaradil ho do prvej nápravnovýchovnej skupiny. Blízkeho Fruniho spoločníka Františka Matíka (1964) súd odsúdil tiež na 11 rokov a šesť mesiacov a zaradil ho do tretej nápravnovýchovnej skupiny. Františka M. odsúdil Špeciálny súd v neprítomnosti. Súd rozhodol aj o prepadnutí ich majetku.
TASR