POPRAD 21. apríla (SITA) – Polom v Tichej doline nie je podľa ekológa a ornitológa Jána Topercera z Univerzity Komenského mŕtvym lesom.
Nevyťažené časti veterného polomu v Tichej doline sú už takmer plne obsadené vtákmi. Topercer tam 15. apríla zaznamenal 23 druhov vtákov. „Z výsledkov výskumu vyplýva, že už v polovici apríla tu začínajú hniezdiť vtáky rôznych druhov v hustote približne 700 párov na jeden kilometer štvorcový. Vzhľadom na to, že hniezdne obdobie v Tatrách sa len začína, bude počet hniezdiacich vtákov ešte rásť,“ uviedol J. Topercer.
Najpočetnejšími druhmi v polome sú vrchárka modrá, slávik červienka a oriešok. Zo vzácnejších druhov sú to jariabky hôrne a jastrab krahulec. Naopak, oproti predchádzajúcim rokom klesol počet ďubníka trojprstého, ktorého potravu tvorí takmer výlučne podkôrny hmyz. Po počiatočnej gradácii lykožrútov v polome po vetrovej smršti z roku 2004 tu neskôr poklesla populácia lykožrútov. Prípadná ťažba v týchto častiach polomu by bola podľa Topercera z hľadiska ochrany pred podkôrnym hmyzom zbytočná a nevyhnutne by poškodila a zničila hniezdiská a iné stanovištia viacerých druhov vtákov. Množstvo vtákov v nevyťaženom polome je porovnateľné s ich počtom v dospelom horskom lese.
Štátne lesy TANAP nespochybňujú tvrdenia autora výskumu, ale tie sú podľa lesníkov vsadené do nevhodného kontextu. „Vtáčia aktivita je v tomto ročnom období samozrejmosťou. Avšak výnimočný je kalamitný prírastok lykožrútom poškodených stromov mimo kalamitiska práve v tomto území,“ uviedla Lenka Burdová zo ŠL TANAP. Za prvé tri mesiace tohto roku zaznamenali lesníci v Tichej a Kôprovej doline takmer 6 000 nových chrobačiarov - stromov napadnutých lykožrútom.
Biologická rozmanitosť v lese a v polome je podľa Topercera porovnateľná. Vyťažením polomu po vetrovej smršti v Tichej doline by podľa neho došlo k poškodeniu a zničeniu biotopov celého radu chránených druhov a k značným škodám na prírode Tichej doliny a Tatranského národného parku ako celku. V rokoch 2006 a 2007 dosiahla hniezdilo v polome v Tichej doline približne 800 párov na jeden kilometer štvorcový. Celkovo tu ochranári v rokoch 2006 až 2008 zistili 36 druhov vtákov.