Bratislava 21. apríla (TASR) - Špeciálny súd (ŠS) v Pezinku, ktorý schválil dnes návrh dohody o vine a treste s bývalým konateľom skrachovanej nebankovej spoločnosti AGW Matúšom Gregom, bude presne o týždeň, od pondelka 28. apríla riešiť kauzu ďalších nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia. Z ich tunelovania obvinili veľkopodnikateľa Jozefa M. a jeho údajných spoločníkov.
Hlavné pojednávanie s Jozefom M. a podnikateľmi Dávidom B. a Patrikom P. je naplánované od pondelka na tri dni do 30. apríla. V rámci procesu by si mal senát ŠS vypočuť 21 svedkov. Vypovedať by mal aj minulý rok v januári na 11,5 roka odňatia slobody odsúdený bývalý majiteľ nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimír Fruni a jeho spoločník Marián Šebeščák, ktorého zase ŠS odsúdil na sedem rokov. TASR to dnes potvrdil právny zástupca Jozefa M. Peter Filip, ako aj hovorkyňa ŠS Katarína Kudjáková.
Ako dnes povedal TASR advokát Filip, podnikateľ Jozef M., ktorý je od 25. októbra minulého roka na slobode, sa na trojdňovom pojednávaní voči svojej osobe zúčastní a nepožiada o proces v jeho neprítomnosti. Vyšetrovací spis v tejto kauze tunelovania má približne 10.400 strán. Pôvodne ŠS odsúdil 27. apríla 2007 Jozefa M. na 12-ročný trest odňatia slobody.
Po tom, ako prepustili Jozefa M. na slobodu z bratislavského Justičného paláca, následne prepustili na slobodu aj jeho údajných komplicov - Dávida B. odsúdeného v tejto kauze na 11 rokov odňatia slobody a Patrika P. odsúdeného na desať rokov.
Prepustenie Jozefa M. z bratislavskej väzby sa udialo koncom októbra na základe rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý nariadil Najvyššiemu súdu (NŠ) SR prepustiť ho z väzby a vyplatiť mu náhradu trov. Plénum ÚS SR rozhodlo o tom na neverejnom zasadnutí 23. októbra.
NS SR uznesením z konca júna 2007, ktorým sa lehota trvania väzby Jozefa M. predĺžila do 30. novembra 2007, porušil základné ústavné a ľudské práva sťažovateľa. ÚS svojím rozhodnutím zrušil uznesenie NS z 26. júna a NS prikázal, aby menovaného neodkladne prepustil z väzby na slobodu.
Porušenie svojich základných práv videl Jozef M. v tom, že väzbu mu druhýkrát predĺžili neodôvodnene, bez osvedčenia konkrétnych skutkových okolností. Podľa sťažovateľa vyhlásením rozsudku vo veci samej 27. apríla tohto roku sa dokazovanie skončilo a tým pominul akýkoľvek dôvod ďalšej väzby. Dôvodom na predĺženie väzby Jozefa M. bola podľa NS reálna hrozba, že by sa obžalovaný snažil vyhnúť trestnému stíhaniu a maril tak priebeh trestného konania.
Najvyšší súd SR 11. októbra na neverejnom zasadnutí zase zrušil rozsudok ŠS nad Jozefom M. v kauze údajného tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia. Zrušil teda prvostupňový rozsudok a vec vrátil ŠS, aby ju znova v potrebnom rozsahu prerokoval a rozhodol. Uznesenie a spis doručili na ŠS následne v polovici novembra.
Senát ŠS na svojom neverejnom zasadnutí koncom novembra rozhodoval o námietke zaujatosti, ktorú podal podnikateľ Jozef M. na všetkých členov senátu. Senát dospel k názoru, že nie je zaujatý a nevylúčil sa.
Pezinský ŠS nemohol žiadosť o predĺženie väzby spomínaných dvoch údajných komplicov Jozefa M. - podnikateľov Dávida B. a Patrika P. podať vtedy práve pre spomínanú námietku zaujatosti, ktorú voči senátu vzniesol veľkopodnikateľ Jozef M. Predtým, ako by mohol senát požiadať o predĺženie väzby, musel by rozhodnúť o spomínanej námietke zaujatosti. Aj v prípade, že by ju neuznal, obžalovaní by mohli podať sťažnosť, ktorú by musela posúdiť vyššia inštancia, teda NS SR. ŠS nemohol konať, keďže sa spis nachádzal na NS. Dávid B. a Patrik P. sa tak dostali na slobodu 30. novembra.