Premiér Robert Fico dnes nevedel povedať, či pozemky vo Veľkej Lomnici sú definitívne stratené a zostanú firme GVM, ktorú vlastnia ľudia blízki Mečiarovmu HZDS.
Na dnešnej tlačovej besede povedal, že zatiaľ nedokázali nájsť právne možnosti, ako by mohli pozemky získať späť. "Siahať na vlastníctvo je jednoducho problém... Prelomiť vlastnícke právo je obrovský problém, hoci ja tvrdím, že v danom prípade bolo získané neeticky. Nemôžem dnes povedať, že zoberieme každému vlastníctvo, kto ho nadobudol v rozpore s dobrými mravmi," uviedol predseda vlády.
Firma má už získané pozemky zapísané v katastri nehnuteľností. "Keby ste vedeli, ako kľučkujeme, aby sme aspoň tie veci, ktoré sa dajú zastaviť, zastavili, napríklad v súvislosti s Veľkým Slavkovom, však sme s tým hneď utekali," dodal Fico. Pripustil, že o kauze Veľká Lomnica bude hovoriť aj so šéfom HZDS Vladimírom Mečiarom.
Kauza Veľká Lomnica je starou kauzou a vytiahla sa, aby sa prekrylo tunelovanie Braniska, tvrdí Fico. Podľa neho vláda vyvodila za kauzu adekvátnu zodpovednosť. "My sme absolútne vyvodili všetko, čo bolo treba, právnu, personálnu i trestnoprávnu zodpovednosť, politickú zodpovednosť a hlásime sa k tomu," vyhlásil premiér. Pripomenul, že pre kauzu sa takmer rozpadla vládna koalícia. "Vláda bola na hrane stola." Premiér verí, že sa zverejnia všetky zmluvy SPF, čo požaduje aj opozícia.
Frešo: Fico by mal povedať, čo bude s pozemkovým fondom
Predseda vlády Robert Fico by mal verejnosti povedať, ako chce ďalej riešiť situáciu okolo Slovenského pozemkového fondu (SPF) a prečo doteraz nekonal. Konštatoval to dnes Pavol Frešo z SDKÚ-DS po zverejnení novej zmluvy týkajúcej sa prevodu pozemkov vo Veľkej Lomnici.
Podľa Freša skutočnosť, že sa o prevode pozemkov nevedelo, prípadne neinformovalo, je vážnym zlyhaním predsedu vlády. "Tým, že boli všetky orgány SPF odvolané, prevzal osobnú zodpovednosť za riadenie fondu a nielen situáciu riešiť, ale verejnosť aj informovať o obsahu jednotlivých zmlúv," dodal. Pochybuje o tom, že vláda napriek tomu, že o kauze vedela, mala v úmysle o nej informovať aj verejnosť.
Špinavá politická hra
Frešo označil to, čo sa odohralo po zverejnení zmlúv týkajúcich sa prevodov majetku vo Veľkom Slavkove, za špinavú politickú hru strán vládnej koalície - Smeru-SD a ĽS-HZDS. Po obrovskom tlaku médií a opozície, keď premiér Robert Fico pochopil, že "všetko prasklo a nič už neudrží, naoko konal, odvolal ministra Miroslava Jureňu a začal akože riešiť problémy pozemkov vo Veľkom Slavkove". Frešo podotkol, že spomínané pozemky dodnes nie sú vysporiadané a navyše sa zistilo, že aj pozemky vo Veľkej Lomnici prešli rovnakým scenárom. "Jeho slovami zlodejina zostala, akurát sa rozšírilo miesto činu aj o Veľkú Lomnicu," dodal Frešo.
Lucia Žitňanská pripomenula, že už na jeseň minulého roku predkladali v parlamente návrh na zverejnenie zmlúv, ktoré uzatvoril SPF a túto iniciatívu zopakovali na začiatku tohto roka, koalícia to však zamietla. Podľa Žitňanskej, ak by prešiel prvý návrh, poznali by sme už všetky zmluvy, ktoré SPF od začiatku volebného obdobia uzatvoril. Zdôraznila, že len verejná kontrola dokáže skutočne zabezpečiť kontrolu nakladania s verejným majetkom. "Je evidentné, že SPF verejnú kontrolu potrebuje a preto si myslíme, že je potrebné zabezpečiť zverejnenie všetkých zmlúv," dodala Žitňanská.
Vláda: Prevodom pozemkov sme nemali ako zabrániť
Podľa úradu vlády od začiatku bolo známe, že zmluva o pozemkoch vo Veľkej Lomnici bola súčasťou série kontroverzných zmlúv SPF, ktoré 10. apríla minulého roka podpísal námestník generálneho riaditeľa SPF Branislav Bríza, keď zastupoval dovolenkujúceho šéfa SPF Františka Hideghétyho, nominanta SMK. "Prípad "Veľká Lomnica" nie je preto žiadna nová kauza, je súčasťou aféry SPF, za ktorú bola politická a právna zodpovednosť plne vyvodená a vláda sa k tejto zodpovednosti hlási a nezbavuje sa jej," uviedla hovorkyňa predsedu vlády Silvia Glendová. Premiér Robert Fico v stanovisku pripomína, že vyvodenie zodpovednosti viedlo k ohrozeniu samotnej vládnej koalície. Bol odvolaný minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa ako aj námestník SPF Branislav Bríza, ktorý podpísal kontroverzné prevody.
Vláda podľa Glendovej podnikla všetky kroky, aby kontroverzné prevody zastavila a nebránila ani začatému trestnému stíhaniu. Priznala však, že v niektorých prípadoch reštituenti dotiahli kontroverzné prevody do konca, previedli ich na rôzne obchodné spoločnosti a prevody boli vložené do katastra nehnuteľnosti. "Vláda SR vyvinula maximálne úsilie na zastavenie prevodov, čo sa jej aj vo väčšine zmlúv podarilo, ale v niektorých prípadoch chýbajú právne prostriedky ďalšieho postupu. Tak je to aj v známom prípade, o ktorom s veľkou slávou dnes informuje denník Sme," napísal úrad vlády.
Viac o pozemkoch: Mečiarovi ľudia majú Tatry na dosah
Denník Sme dnes informoval, že Bríza minulý rok v apríli podpísal dve reštitučné zmluvy, vďaka ktorým sa dostala firma blízka predsedovi ĽS-HZDS Vladimírovi Mečiarovi k lukratívnym pozemkom vo Vysokých Tatrách.
Prvá zmluva sa týkala Veľkého Slavkova, druhá zmluva sa týka Veľkej Lomnice a doteraz sa o nej nevedelo. Denník Sme si ju vyžiadal od pozemkového fondu na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Aj túto zmluvu podpísal Bríza 10. apríla 2007, v posledný deň, dokedy mal od Hideghétyho plnú moc.
Reštituenti vzápätí pôdu s rozlohou viac ako 675-tisíc štvorcových metrov predali firme GVM za tri milióny korún, uvádza Sme. Parcely, ktoré kúpila vo Veľkej Lomnici firma GVM, sú zatiaľ ornou pôdou. Podľa denníka Sme cena pozemkov je momentálne 70 až 100 miliónov korún. Ak sa však zmení územný plán, cena pôjde prudko hore. Hodnota pozemkov, ktoré kúpila od reštituentov firma GVM, tak môže v budúcnosti vzrásť až na úroveň jednej miliardy korún, konštatuje Sme.